راههای رسیدن و بدست آوردن چشم برزخی

راههای بدست آوردن و رسیدن به چشم برزخی

پرسش:
آیا کسانی که چشم برزخی دارند, ریاضت کشیدهاند؟ راههای بدست آوردن و رسیدن به چشم برزخی چیست؟

پاسخ:
برای رسیدن به مقامات عالی معنوی احتیاج به ریاضت و معنویت است. اگر مؤمن راه لقای خداوند متعال قدم به دائره محبّت نهاد و به آثار و لوازم محبّت و سرگردانی و بیخبر از هر چیز جز زیارت ودیدار محبوب تن داد و با حضرت پروردگار رابطه خاصی داشت خدا عاشق او میشود. در حدیثی قدسی آمده است: “إنّ الله عزّ و جلّ قال: یا داود أبلغ أهلَ أرضِی أنّی حَبیبُ لِمَن أحبَّنی، و جَلیسُ لِمَن جَالَسَنِی، و مُونِسُ لِمَن أنَسَ بذکری، و صاحبُ لِمَن صَاحَبَنی، و مُختارُ لِمَن اختَارَنِی، و مُطیعُ لِمَن أطاعَنِی…”. ۱ من همنشین کسی هستم که با من مجالست کند. من یادکننده کسی هستم که مرا یاد کند. من آمرزنده کسی هستم که از من آمرزش بخواهد. من اطاعت کننده کسی هستم که مرا اطاعت کند.

انسان اگر بخواهد چشم برزخی پیدا کند, باید به مقام ولایت برسد و از اولیای خدا شود و شیطان به او دسترسی نداشته باشد و بر اراده و اختیار او غالب نگردد. کسی که از انانیّت و خودخواهی گذشته و به خداخواهی رسیده و خود را تسلیم خدا کرده است، به مرحله ولایت الهی میرسد.

در حدیث قدسی آمده است: “وَ لایَزالُ العَبدُ یَتَقَرّبُ إلَیّ بِالنَّوافِلِ حتّی اُحِبُّهُ فَإذا أحبَبتُه کُنتُ سَمعَهُ الّذِی یَسمَعُ بِه، وَ بَصَرَهُ الّذی یَبصُرُ بِه، وَ لِسَانِهِ الّذی یَنطِقُ بِه”‏؛ ۲ اگر بنده میخواهد به خدا تقرب یابد، هیچ چیز بهتر از عمل واجب که بر عهده او است وجود ندارد. بنده دائماً به واسطه کارهای پسندیده و خوب و انجام نافلهها به خدا تقرّب میجوید تا آنجا که خدا او را دوست خود قرار میدهد و وقتی به سر حدّ دوستی خدا رسید، چشم او چشم خدا، گوش او گوش خدا، زبان او زبان خدا و دست او دست خدا خواهد بود. اگر خدا را بخواند، او را اجابت میکند و اگر از خدا چیزی بخواهد به او عطا میکند. امام خمینی در کتاب چهل حدیث عرضه میدارد: مادامی که مملکت وجود شما از حبّ نفس و حب ّجاه و جلال و شهرت و ریاست به بندگانِ خدا پرست، نمیتوان ملکات شما را ملکات فاضله دانست و اخلاق شما را اخلاق الهی شمرد. کارکن در مملکت شما شیطان است و ملکوت و باطن شما صورت انسان نیست و پس از گشودن چشم برزخ ملکوتی، خود را بهصورت غیر انسان میبیند و حصول معارف الهیه و توحید صحیح از برای همچو قلبی که منزلگاه شیطان است محال است و تا ملکوت شما ملکوت انسانی نباشد و قلب شما از خودخواهیها پاک نباشد، منزل حقتعالی نباشد. ۳ تقوا و حفاظت نفس از زشتیها و گناهان بهترین زاد و توشه و موجب نزول رحمت الهی میشود: “تَزَوَّدُوا فَإنَّ خَیرَ الزّاد التَّقوی” ۴ توشه بردارید، که بهترین زاد و توشه تقوا است. “وَ لِبَاسُ التَّقوی ذلک خَیر” ۵ لباس تقوا بهتر است.

پی نوشت ها:
۱ فیض کاشانی، المحجهالبیضاء، قم، دفتر انتشارات اسلامی، ۱۴۱۷، ج۸، ص۵۸٫
۲ همان، ج۸، ص۲۶٫
۳ روح… خمینی، چهل حدیث، موسسه نشر آثار امام خمینی، ص ۴۵٫
۴ بقره، ۱۹۷٫
۵ اعراف، ۲۶

دکمه بازگشت به بالا