مداحان چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

پرسش:در مداحی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ 

پاسخ:خب ظاهرا از اوصاف نفسانی او نمی‌پرسند و از سایر اعمال عبادی او هم سوال نشده است. از سوال فهمیده می‌شود در خصوص کار مداحی است. در خصوص یکی از سوال‌ها ما اشاره کردیم آنچه که در منبرها گفته می‌شود به عنوان موعظه مردم یا نقل تاریخ عاشورا و امثال اینها یا ذکر مصیبت. اولا باید دروغ نباشد، ثانیا غلو نسبت به معصومین علیهم‌السلام نباشد، یعنی زیاده از حد. مقام آنها خیلی بالاست اما به هر حال در مقام عصمت و امامت، یا پیامبر صلی‌الله‌علیه‌آله‌وسلم، در مقام نبوت هستند، دیگر بالاتر از آن نیست، دیگر خودشان نهی فرمودند که نسبت به ما غلو نداشته باشید، زیاده‌روی نداشته باشید. همچنین مطالب خلاف و حرام که خدای ناکرده مثل غیبت دیگران، تنقیص مومن، تحقیر مومن، و مطالبی که در شان معصومین علیهم‌السلام نیست، مطالبی که در شان مومنین نیست چنین مطالبی را نباید بگویند. الفاظ زشت و رکیک اینها را نباید بگویند در مداحی‌ها و در مطالبی که ارائه می‌شود. و همچنین از آن طرف ممکن است در مداحی‌ها مطالب بدی نباشد، اما به گونه‌ای ارائه شود که دشمنان از آن سواستفاده ‌کنند علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام یا پیروان مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام، آن هم باید مراعات شود. ضمن اینکه آن مداح باید کارش خالصا و لله باشد، یعنی برای خدا باشد به دور از ریا و خودنمایی. حالا ممکن است مزدی هم بدهند مزدی هم بگیرد، اما برای مزد نباشد. به هر حال برای اینکه اجر و ثواب عزاداری را ببرند. همچنین مداحی آموزنده باشد. من یاد دارم در جایی حضور داشتم که حضرت آقا به دو نفر از مداحان معروف کشور که در دو جلسه جداگانه هم بودند بعد از مراسمی که داشتند در حضور آقا و مجلس عزایی که آقا برپا می‌کنند، بعد از اینکه خدمت آقا رسیدند من از نزدیک می‌شنیدم که حضرت آقا فرمودند این مداحی شما باید منبر آموزنده باشد. بعد توصیه کردند قصیده‌هایی را بگردید پیدا کنید و یادم هست از دیوان صائب هم نام بردند که فرمودند در دیوان صائب هست از این قصیده‌های پرمغز و پرمحتوا می‌توانید استفاده کنید و مداحی شما باید یک منبر آموزنده باشد که مخاطبان شما مطلب یاد بگیرند و بر معرفت‌شان افزوده شود. مطالب تاریخی مربوط به ائمه اطهار علیهم‌السلام، مصائبی که بر آنها وارد شده است، جنایاتی که دشمنان آنها مرتکب شده‌اند، اینها در مداحی باشد ان‌شاالله.(1)

مداحان از جملات و اشعار توهین‌آمیز در مراسم‌های عزاداری پرهیز کنند

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد واحد همدان بر پرهیز مداحان از جملات و اشعار توهین‌آمیز در مراسم‌های عزاداری تاکید کرد.

حجت‌الاسلام “حمیدرضا طالقانی‌ورکشی” در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا به وظایف مداحان در ایام محرم و عزاداری سیدالشهدا(ع) اشاره و عنوان کرد: مداحان و روضه‌خوانان اهل‌بیت(ع) موظف هستند بر اساس منابع مستند روضه‌ها را به صورت صحیح بخوانند و با هدف آشنا کردن مردم با اهل‌بیت(ع) مراسمات را برگزار کنند و تنها به فکر به گریه انداختن نباشند.

وی افزود: مداحان باید مسأله همدلی و همزبانی که امسال نیز توسط مقام معظم رهبری نام‌گذاری شده را سرلوحه کار خود قرار دهند.

طالقانی‌ورکشی در ادامه به فلسفه عاشورا اشاره و تصریح کرد: فلسفه عاشورا، در بطن سخنان حضرت علی(ع) نهفته است، همانگونه که ایشان فرموده‌اند «من برای اصلاح جامعه با چهار ابزار امر به معروف، نهی از منکر، سیره نبوی و سیره علوی قیام می‌کنم که نماد و جلوه سیره نبوی رأفت و مهربانی و نماد سیره علوی شجاعت و دلاوری است.»

تنها ذکر مصائب در ایام محرم کافی نیست

وی با تاکید بر اینکه تنها ذکر مصائب در ایام محرم کافی نیست، اظهار کرد: طبق آیات قرآن، محبت به اهل‌بیت(ع) راه نجات است اما این محبت، یک جلوه ظاهری و یک جلوه باطنی دارد که جلوه ظاهری سیاه پوشیدن و ذکر مصائب و جلوه باطنی تسلیم بودن در برابر دین و اهل‌بیت(ع) است.

طالقانی‌ورکشی اضافه کرد: جلوه باطنی مبتنی بر این است که محبت و معرفت به اهل‌بیت(ع) داشته و تسلیم راهنمایی‌های آن‌ها شویم.

وی در بخش دیگری با اشاره به برنامه‌های دانشگاه آزاد واحد همدان تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، مانند سایر اقشار عموم جامعه در ایام محرم برنامه‌ها و فعالیت‌های خوب و مناسبی در خصوص عزاداری اباعبدالله‌الحسین(ع) داشته است.

وی افزود: از جمله برنامه‌ها می‌توان به سیاه‌پوش کردن ساختمان‌ها و دانشکده‌ها، مداحی و سخنرانی، نمایش خیابانی در سطح دانشگاه به مدت سه روز، دعوت از مبلغان برای سخنرانی در خوابگاه‌ها، انتشار ویژه‌نامه به مناسبت محرم، برگزاری مسابقه کتابخوانی با عنوان حماسه سرخ و ماشین‌نویسی به صورت رایگان با اسامی شهدای کربلا اشاره کرد.

طالقانی‌ورکشی اضافه کرد: پایان بخش برنامه‌های دهه اول محرم، برگزاری یادواره شهدای گمنام بوده که دانشگاه آزاد همدان افتخار میزبانی آن را پیدا کرده است که سردار وحیدی، وزیر سابق دفاع سخنران این مراسم خواهد بود.

وی در پایان از همکاری معاونت فرهنگی، هیأت‌های مذهبی و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد واحد همدان به علت همکاری در اجرای برنامه‌های ویژه دهه اول محرم تشکر کرد.

مداحان از منابع موثق در روضه خوانی‌ها استفاده کنند

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد واحد همدان نیز گفت: مداحان باید از منابع موثق در روضه‌خوانی‌های خود استفاده کرده و از افزودن مطالب به دلخواه خود پرهیز کنند.

دکتر “هادی شفیعی‌ناطق” با اشاره به وظیفه دانشجویان در ایام محرم تصریح کرد: دانشجویان باید درباره ماه محرم به درستی مطالعه کرده و در مجالسی که به نام امام حسین(ع) و اهل‌بیت(ع) ایشان بوده به صورت مدام شرکت داشته باشند.

وی با بیان اینکه عزاداری برای امام حسین(ع) پیوند دادن قلب با آرمان‌ها، اهداف و دین ایشان است، عنوان کرد: اگر ما قلب‌هایمان را گره بزنیم با خدا، قرآن و هدف سیدالشهدا(ع) و حق و حقیقت گره زده‌ایم.

شفیعی‌ناطق با اشاره به فلسفه گریه کردن در ایام محرم یادآور شد: طبق گفته شهیدمطهری، فلسفه گریه کردن ما دلسوزی کردن نیست بلکه همراهی کردن با امام حسین(ع) و شهدای کربلا است.

مردم باید از فلسفه قیام عاشورا آگاه باشند

وی در بخش دیگری با تاکید بر اینکه همه مردم باید از فلسفه قیام عاشورا آگاه باشند، افزود: تنها ذکر مصائب کفایت نکرده و مردم باید ببینند که امام حسین(ع)، برای به دست آوردن حکومت قیام کرده است و یا احیاء دین؟

شفیعی‌ناطق تصریح کرد: امام حسین(ع)، فرموده‌اند که خداوندا، می‌دانی من برای رقابت در حکومت قیام نکرده‌ام بلکه قیام من برای برفراشتن پرچم تو بود.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد همدان اظهار کرد: عاشورا پیام‌های زیادی دارد از جمله اینکه هیچ‌گاه در مقابل ظلم و ستم نباید بی‌تفاوت ایستاد و اگر شرایط ایجاب می‌کند باید با زور و ستم مقابله کرد.

شفیعی‌ناطق افزود: گاهی لازم است با سلاح گرم با دشمن جنگید و گاهی نیز باید از سلاح نرم در این مواقع استفاده کرد.

وی یادآور شد: در کربلا ابتدا امام حسین(ع) با طرف مقابل گفت‌وگو کرد و تنها هدف ایشان نصیحت و ارشاد دشمنان بود نه به معنای مذاکرات امروز که به نوعی بده بستان است و به خاطر همین مذاکرات بود که حر به لشگر امام حسین(ع) پیوست و عده‌ای نیز از جنگ با ایشان پشیمان شدند.

پیام عاشورا دفاع از دین و انسانیت است

شفیعی‌ناطق به پیام ماه محرم اشاره کرد و گفت: پیام این ماه بزرگ، این است که همواره باید از انسانیت، دین و حق دفاع کرد که ما با عزاداری کردن خود را در جبهه حق قرار می‌دهیم.(2)

_______________
پی نوشت ها:
1) مرکز حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری
2) خبرگزاری ایسنا

دکمه بازگشت به بالا