Ultimate magazine theme for WordPress.

چگونه استمنا را ترک کنم در صورتی که شرایط ازدواج ندارم؟

خودارضایی

برای کنترل و تامین نیاز جنسی تنها سه راه وجود دارد و راه دیگری نیست:
1. راه ازدواج (که مورد تایید دین اسلام است)
2. کنترل این غریزه تا فراهم شدن شرایط ازدواج (که مورد تایید دین اسلام است)
3. ارضای این نیاز به صورت نامشروع (که مردود و حرام است و بسیار آسیب زاست)
ما از شما می پرسیم آیا راه دیگری هم برای ارضای این نیاز وجود دارد؟ مسلماً نه.
شما (به عنوان یک مسلمان معتقد) وقتی برای خرید وسیله ای ضروری، به پول نیاز دارید، چکار می کنید؟ سعی می کنید آن را به طور مشروع تهیه کنید (کار می کنید، قرض می گیرید و …) و اگر نتوانستید آن پول را تهیه کنید خواسته تان را برای خرید وسیله مورد نظر به تعویق می اندازید تا بتوانید آن پول را تهیه کنید و بعد اقدام کنید. شما در اینجا برای رسیدن به هدفتان (خرید وسیله مورد نظر) دزدی نمی کنید زیرا نامشروع است. در زمینه ارضای این نیاز هم مساله عیناً همین گونه است. وقتی نیاز جنسی دارید باید سعی کنید ابتدا زمینه ازدواج را به هر شکلی فراهم کنید (یافتن شغل، کمک گرفتن از خانواده و …). اگر شرایط برایتان فراهم نشد باید خواسته تان را تا فراهم کردن شرایط به عقب بیندازید. فرد مسلمان در اینجا اقدام به ارضای نامشروع این نیاز نمی کند.
پرسشگر گرامی، غریزه و میل جنسی را خداوند در وجود هر انسانی قرار داده است و عاملی برای تکثیر نسل آدمی است. خداوند وقتی نیازی را در وجود انسان، قرار می دهد راه برطرف کردن و ارضای آن نیاز را هم مشخص می کند. تنها راه مشروع برای برطرف کردن نیاز جنسی، ازدواج است؛ اگرکسی ضررهای جسمی و روحی اعمالی که به طور غیر مشروع این نیاز ر ا برطرف می کند را بداند و به این درک برسد که این اعمال زندگی دنیایی و اخرویش را به نابودی می کشاند و دین هم به خاطر همین مسأله انجام این اعمال را حرام کرده است، آیا به خاطر لذتی آنی اقدام به اینکارها می کند؟ مسلما نه.
به هر حال اگر شرایط ازدواج برای کسی هنوز مهیا نشده است باید همان گونه که دین دستور داده است عفت پیشه کند و نه اینکه روی به ارضای نامشروع نیازهای جنسی اش بیاورد. بدون تردید اگر خداوند، غریزه جنسی را در انسان قرار داده، قدرت و توان مقابله با گناه را نیز در وجود وی قرار داده است. خداوند کاری خارج از ظرفیت و توانایی انسان نمی خواهد و بیش از آن هم بر او تکلیف نمی کند. گاهی اوقات ممکن است برای بعضی از افراد واقعاً امکان ازدواج به هیچ وجه فراهم نشود، در این صورت، قرآن کریم دستور به پاکدامنی و عفاف می دهد و می ‏فرماید: «وَ لْیَسْتَعْفِفِ الَّذینَ لا یَجِدُونَ نِکاحاً حَتَّی یُغْنِیَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ» سوره مبارکه نور/آیه شریفه 33 ؛ و باید کسانی که وسیله نکاح نمی یابند، عفت بورزند تا زمانیکه خدا آنها را از فضل خود بی نیاز کند. خداوند در این آیه، صریحاً دستور به عفاف و خودنگهداری می‏ دهد و این بهترین شیوه و روشی است که با به کار بستن آن روح ایمان و تقوا در انسان پرورش می ‏یابد و سبب تقویت اراده و تسلط بر نفس می ‏شود و روحیه عفّت در انسان زنده می‏ گردد.

چند راهکار کلی:
برای کنترل غریزه جنسی هم خود فرد و هم والدین و اطرافیان مسئولیت دارند. آن چه مربوط به خود فری می‌شود و سؤال شما از این زاویه است عبارتند از:
۱- دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم
یکی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور کل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرک‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرک در گرایش‌های انحرافی، منجر به طغیان غریزه جنسی در جوان می‌شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین استفاده نادرست از اینترنت در تحریک شهوت و غریزه جنسی جوان مؤثر است شاید برای برخی زا نوجوانان یادآوری و تذکر مسایل دینی و اخلاقی چیزی بیهوده و غیر ضروری تلقی شود، زیرا آن‌ها نه در فکر سلامت خویش هستند و نه مسایل اخلاقی و دینی را می‌پذیرند، اما برای شما که روحیه مذهبی قوی دارید و همین مسأله باعث شد تا نگران آینده‌تان باشید، گفتن این مسایل مهم و ضروری است. اگر واقعاً می‌‌خواهید از جوانی‌تان به خوبی استفاده کنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی کنید از محیط‌های آلوده و دیدن عوامل تحریک کننده، جداً پرهیز نمایید.
۲- پیشگیری از روابط ناسالم
جوانان و نوجوانانی که روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بی‌بند و بار دوست و رفیق هستند، کم کم به انحرافات کشیده می‌شوند و تحت تأثیر امور شهوانی قرار می‌گیرند. نفوذپذیری جوانان از دوستان و همسالان بیش از سایر گروه‌ها است. در سنین بلوغ صحبت‌های آهسته و در گوشی بین نوجوانان بیش‌تر می‌شود و محور این گفتگوها، غالباً مسایل جنسی و امور شهوانی است که به صورت مخفیانه و به دور از انظار بزرگ‌ترها طرح می‌شود. برای پیشگیری از انحرافات اخلاقی سعی کنید از دوستی‌های آلوده و مشکوک جداً پرهیز نموده و با افراد سالم و مذهبی ارتباط برقرار نمایید.
۳- تسهیل و تسریع ازدواج
علاوه بر آن که جوان سعی در کنترل شهوت و غریزه جنسی می‌کند، باید برای ازدواج که یگانه راه درست ارضای غریزه جنسی می‌باشد، نیز اقدام کند به این معنا که پسرها از ۱۸ سالگی به بعد می‌توانند به فکر ازدواج باشند و اگر شرایط را مساعد می‌بینید، از همین سن مقدمات آن را فراهم کنند و دخترها هم چنان چه مورد مناسبی به خواستگاری آن‌ها آمد به دلایل نوعاً غیر موجه و پوچ مثل هنوز زود است، می‌خواهم درس بخوانم، داماد وضع مادی خوبی ندارد و… از ازدواج خودداری نکنند و والدین هم سنگ اندازی‌های غیز منطقی نداشته باشند.
امید است با رعایت این نکات و به خصوص توجه به تقوا و نماز بتوانید غریزه جنسی و حس شهوت را در خویش کنترل و مهار نمایید و زمانی که فرصت مناسب برای ازدواج فراهم گردید، به ازدواج اقدام کنید.
۴- برنامه‌ریزی برای کار مداوم
جوانان و نوجوانان از نیروی سرشار و فوق‌العاده‌ای برخوردارند. این نیرو اگر در زمینه‌های دیگر مورد اساتفاده قرار نگیرد و به صورت مطلوب از آن استفاده نشود، با توجه به شرایط سنی آن‌ها در قالب امور جنسی و شهوانی ظاهر خواهد شد. اگر جوانان و نوجوانان به کار مداوم عادت کنند و نیرو و توان خود رادر این زمینه به مصرف برسانند تا حدودی از انحرافات اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی در آنان پیشگیری می‌شود. کارهای بدنی موجب تعادل جسم و روان می‌شود. اگر نیک بنگریم افرادی که به کار مداوم مشغول هستند و نیرو و استعدادشان را در زمینه‌های مثبت و سالم به کار می‌اندازند، کم‌تر دچار انحرافات اخلاقی و بحران‌های روحی می‌شوند. کار موجب می‌شود نیرو و انرژی جوان قبل از آن که به چربی‌های اضافی تبدیل گردد و اختلالاتی در ساز و کار اندام‌های بدن ایجاد گردد، از طریق سوخت و ساز مفید و سالم به مصرف برسد.
۵- استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت
یکی از زمینه‌های پیدایش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفاده نادرست آن‌ها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولانی و بی‌برنامه نوجوانان را عاصی و سرگردان می‌کند. آن‌ها به تدریج سرخورده و مأیوس می‌شوند و در نتیجه به دنیای درون خویش پناه می‌برند و در کنج خلومت و انزوا راهی برای مشغولیت خود می‌جویند.
۶- تنظیم خواب
تحقیقات نشان می‌دهد که بیش‌تر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فکرهای ناسالم و خیال‌پردازی‌هایی که جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشی می‌شود. اگر جوان قبل از آن که به خواب برود، فکرش به خودش و یک سری مسایل و موضوعات مربوط به دوره جوانی، معطوف گردد، کم کم به انحرافات کشیده خواهد شد. بنابراین، یکی از روش‌های پیشگیری از انحرافات این است که برنامه خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا زمانی که خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نروید. وقتی به رختخواب بروید که کاملاً خسته و آماده خواب هستید. لازمه این کا این است که در طول روز مشغول فعالیت‌های مهم بوده و به اندازه کافی کار کرده باشد.
طبیعی است اگر جوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افکار و اندیشه‌های شهوانی و تحریک‌آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ جوان می‌آیند، تنظیم ساعات خواب برای جوان، ضرورت خاصی می‌یابد. یکی از روان شناسان در این باره می‌گوید: نیمه اول شب بیش از نیمه دوم آن به بدن نیرو می‌دهد بنابراین باید از آن به نحوی مفید استفاده شود. و صبحگاهان به محض اینکه از خواب بیدار شدید. بی‌درنگ از بستر برخیزید و توجه داشته باشید که بامدادان بیدار ماندن در بستر خواب، بسیار زیان‌بار است، جسم را سست و ناتوان می‌سازد و وسوسه‌های شوم در دل فرد ایجاد می‌شود.
۷- پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش
همه آنچه بیان شد، به نحوی می‌توانند در پیشگیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزه جنسی نقش داشته باشند، اما آن چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار جوان مؤثر است. پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. ما در عصری زندگی می‌کنیم که جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یک سره غرق در جاذبه‌های نفسانی و امور شهوانی گردیده است. در شرایط کنونی، خلأ عظیم و هولناکی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمامی مشکلات انسان‌ها نیز از همین جا ناشی شده است.
اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقویت گردند، بدون شک بخشی از مشلکات آنان به ویژه در زمینه مسایل اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی درمان می‌شود.
اگر نوجوان از ته دل باور نمود که تمام اعمال و رفتار او را خدا می‌بیند و بر اساس عملکرد افراد به آن‌ها پاداش می‌دهد و اساساً سعادت و خوشبختی انسان به دست خودش می‌باشد، در این صورت احتمال اینکه مرتکب گناه نشود بسیار زیاد است.‌
یقین داشته باشید، تا زمانی که نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد، هیچ ضمانتی از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد. به خصوص در وضعیت کنونی که عوامل تحریک کننده بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر چیزی سعی کنید نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارور کنید. اگر فکر و ذهن شما متوجه خدا باشد و همیشه نماز خود را اول وقت انجام دهید، خداوند شما را یاری می‌کند تا از هر گناهی مصون بمانید و تحت تأثیر شهوت و غریزه جنسی قرار نگیرید. خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «ان الصلوه تنهی عن الفحشاء و المنکر» به درستی که نماز انسان را از هر گونه آلودگی و عمل زشت و گناه دور نگه می‌دارد. نماز واقعی نه تنها والاترین عامل کنترک شهوت و دفاع در برابر هجوم انحرافات اخلاقی تلقی می‌شود، بلکه عامل تهاجمی علیه انحرافات و شهوت‌ها نیز محسوب می‌گردد.
جهت اطلاع بیشتر به مقاله کسی که امکان ازدواج ندارد برای کنترل شهوت چکار کند؟ رجوع کنید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خود ارضایی، آسیب ها و درمان‌ آن به لینک خود ارضایی، آسیب ها و درمان‌های آن مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

10
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع از
یه آقا
یه آقا

من هر چی میگم نره شما میگی بدوش. بحث من و شما هیچ فایده ای نداره متاسفانه. چون شما هیچ کدوم از این حالاتی که من درگیرشم رو درک نمیکنین و یسره میگین فقط ترک کن. انگار من این کار رو ترک کنم همه ی مشکلاتم حل میشه. نه مشکلای من خیلی عمیق تر از این حرفاس و شما سطحی نگر هستین و عمق این فاجعه ای که برای من جوون پیش اومده رو درک نمیکنین. الان دیگه مطمئن شدم که من جز قربانیای این مسیر. آدمی هم که قربانی شده دیگه برگشتنی نیس. برگشت به حالت سابق دیگه میسر… ادامه دیدگاه »

یه آقا
یه آقا

من نگفتم ترک نمیکنم. چون اگه میخواستم از ترک کردن پا پس بکشم همون چند بار اول که زمین خوردم دیگه ادامه نمیدادم در حالی که الان ۱۰ ماهه دارم تلاش میکنم که ترک کنم با اینکه هنوز به ثبات نرسیدم و ترکم قطعی نشده ولی لحظه ای عقب نشینی نکردم و با این همه نا امیدی بازم دارم ترک میکنم الان دومین روزه که از آخرین توبه میگذره. دیگه نمیخوام مثه قبل و به اون شدت این کار رو انجام بدم. چون متاسفانه قبلا هر روز و بعضی مواقع حتی ۵ بار در روز این کار رو انجام میدادم… ادامه دیدگاه »

یه آقا
یه آقا

همون جوری که قبلا گفتم من هر کاری انجام میدم تا جلوی ازدواج خودم رو بگیرم حتی حاضرم دارو هایی مصرف کنم که میل جنسیم رو نابود کنه و همه ی عوارض اون دارو ها رو هم به جون میخرم ولی حاضر نیستم خفت و خواری ازدواج رو قبول کنم. حالا شاید زمانی که علم راه درمان قطعی عوارضی که با ازدواج رخ نشون میده رو پیدا کرد و تونست به طور کامل حذفش کنه و هیچ اثری ازش نمونه نظرم عوض شد در غیر اینصورت ازدواج فقط دردسر و عذاب.

یه آقا
یه آقا

خدمت شما عارضم کم نیستن متاهلایی که خودارضایی که میکنن و متاسفانه اکثرا خودارضاییاشون از دوران مجردی شروع و شده و بعد از ازدواجم نتونستن ترکش کنن و آتیش به زندگی خودشون و همسرشون زدن. پس این این توصیه که فرد برای درمان خودارضاییش بره اردواج کنه از اساس غلطه و مشکلش بهتر نمیشه که هیچ بدتر میشه. فردی که میخواد ازدواج کنه باید قبلش تمرین تقوا پیشگی و پاکی کرده باشه و همسرشو از روی عشق و محبت بخواد نه از روی هوا و هوس. چون این اگه روی هوس بخواد احتمال اینکه دچار تنوع طلبی و خیانت بشه… ادامه دیدگاه »

یه آقا
یه آقا

به نظر من ازدواج فقط به درد اون دسته از افراد میخوره که تونستن پاک اولیشون رو به خوبی حفظ کنن و غریزه جنسیشون رو دست نخورده و آکبند نگه دارن و قصد دارن اونو فقط در راه صحیحش ارضا کنن ولی اونایی که به هر دلیلی درگیر مشکل خودارضایی شدن به نظرم دیگه تا حدود زیادی باید قید ازدواج رو بزنن چون این ازدواج براشون هیچ فایده ای نداره. کسی که میخواد ازدواج نباید از روی نیاز جنسی کسی رو بخواد. نباید از روی شهوت کسی رو بخواد چون بر هر حال یه روزی این شهوت کاهش پیدا میکنه… ادامه دیدگاه »