Ultimate magazine theme for WordPress.

با اینکه ازدواج کردم ولی خودارضایی (استمنا) می کنم

خودارضایی مردان متاهل

پرسش: من با اینکه شریک جنسی (از راه مشروع) دارم اما لذتی که گاها از این کار می برم رو نمی تونم ترک کنم. اگه این کار(استمنا) نبود که تا حالا میمردم. چطوری میشه واقعا؟ من فکر میکنم این جریان برای وقتی که ازدواج میسر نباشه خوبه. نظر شما چیست؟

توجه: جهت کسب اطلاعات در زمینه خود ارضایی، آسیب ها و درمان‌ آن به لینک خود ارضایی، آسیب ها و درمان‌های آن مراجعه کنید.

پاسخ:
پرسشگر محترم  آسیب های خودارضایی از چند منظر قابل بررسی است، خصوصا از همان جهت که شما مطرح کرده اید، یعنی روابط زناشویی، که فرد را در رابطه با همسرش با مشکلاتی مواجه می نماید. از لحاظ روانشناختی «وقتی رابطه جنسی[با همسر] رضایت بخش نیست یا به علت بیماری یا … »( کاپلان سادوک، خلاصه روانپزشکی، جلد 3، ص 16) فرد به ارضاء نیاز جنسی فیزیکی و نه فیزیکی_ روانی، از طرق انحرافی روی می آورد. بنابراین انجام این عمل در زمانی که فرد دارای همسر می باشد، علاوه بر وجود رشد نایافتگی روانی_ جنسی در فرد، خبر از وجود یک مشکل در روابط زناشویی نیز دارد، که البته درمان پذیر می باشد.
در ادامه ما به آسیب های خودارضایی (که از دیدگاه شرع، انجام آن حرام می باشد) از لحاظ روانی، معنوی و خصوصا اجتماعی، به صورت کوتاه می پردازیم تا معلوم شود که این عمل نه قبل از ازدواج و نه پس از آن، نه تنها نمی تواند مفید باشد؛ بلکه حتما فرد را گرفتار آسیب های جدی خواهد کرد.
خودارضایی از حیث روانی تاثیرات سوئی بر فرد می گذارد در این زمینه موسس مکتب روان تحلیل گری یعنی زیگموند فروید، معتقد بود « که نورآستنی در نتیجه افراط در خودارضایی پدید می آید»(کاپلان سادوک، خلاصه روانپزشکی، جلد 3، ص 38)، البته این تشخیص حداقلی، تقریبا مربوط به صد سال پیش است و امروزه وجود شواهدی به ما نشان داده است که احساس گناه و افسردگی، کاهش اعتماد به نفس، خودکم بینی و در موارد پیشرفته تر حتی تفکر خودکشی و… از عوارض روانی خودارضایی می باشد.
از لحاظ معنوی نیز ادیان مختلف از جمله اسلام این عمل را تحریم کرده اند و آثار منفی معنوی در دنیا و آخرت برای آن برشمرده اند. طبعا فردی که این عمل را انجام می دهد نه تنها از رحمت پروردگار دور می باشد؛( رسول خدا صلی الله علیه و آله: کسى که خودارضایى مى‏کند، ملعون است (میزان الحکمه، ح 18751))؛ بلکه خود فرد نیز همین احساس تلخ دوری از پروردگار خویش را تجربه می کند و در نتیجه آن و به مرور زمان از دین که یکی از نیاز های وجودی و مایه آرامش انسان است فاصله می گیرد و چنین فردی مطابق آنچه که در روایات به صورت قطعی آمده است در آخرت نیز گرفتار عذاب خواهد شد. به عنوان نمونه امام صادق علیه السلام فرمود: براى کسى که خودارضایى کند در قیامت عذاب دردناکى در نظر گرفته شده است. (میزان الحکمه، ح 18749)
اما یکی از آسیب های نقد تر و محسوس تر آن برای افراد، آسیب های اجتماعی آن می باشد. ناسازگاری خانوادگی، بی‏میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانی در ارتباط با همسر، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزّت، پاکی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگی مشترک‏ برخی از عوارض اجتماعی آن می باشد که واقعا قابل تامل می باشد. (نگا: قائمی، علی، خانواده و مسائل جنسی کودکان، تهران: انتشارات انجمن اولیا و مربیان، چاپ دهم، 1376)
از لحاظ جسمی نیز فرد پس از مدتی، تغییراتی در جسم خود مشاهده می نماید و علاوه بر اینکه از وجود این علائم در خود رنج می برد، به علت فاش شدن رازش ممکن است به گوشه گیری و انزوا نیز روی بیاورد.
بنابراین با وجود چنین مشکلات و مسائلی و حتی با احتمال وجود چنین مشکلاتی، هر انسان عاقلی به این نتیجه خواهد رسید که، چند لحظه لذت در مقابل این همه پیامدهای ناگوار نخواهد ارزید.

اما چرا برخی مردان متاهل خود ارضایی می کنند؟
این سوالی است که پاسخ دادن به آن بسیار دشوار می باشد، چرا که عوامل متعددی ممکن است سبب بوجود آمدن این رفتار انحرافی بشود و در مواردی نیز ترکیبی از این عوامل وجود دارد که موقعیت را برای تشخیص دشوارتر می نماید. در ادامه به برخی از علل شاخص این رفتار اشاره می کنیم:
1. برخی از مردان به علت انجام خود ارضایی در دوران مجردی، حتی پس از ازدواج نمی توانند از این رفتار انحرافی دست بردارند. در این گونه موارد می توان از اصطلاح «اعتیاد به خود ارضایی» استفاده کرد. متاسفانه این مردان با این استدلال اشتباه که «اگر ازدواج کنند، خودارضایی را ترک خواهند کرد»، اقدام به ازدواج می کنند.
2. یکی دیگر از عوامل این رفتار، «کمال گرایی منفی» است. مردانی که در دوران مجردی و یا پس از ازدواج تصاویر یا فیلم های جنسی تماشا می کنند، در اثر دیدن زنانی با بدن های ویژه (بسیار تحریک کننده) و همچنین دیدن روابط جنسی غیر عادی، نگاهی کمال گرایانه به زن و رابطه جنسی پیدا کرده و دیگر با همسر خود که زنی عادی می باشد و همچنین رابطه جنسی با همسر خود که رابطه ای عادی می باشد، میزان تحریک لازمه را دریافت نکرده و لذت کافی را نمی برند. در این موارد متاسفانه، تنها شیوه ای که آنان برای ارضاء حس کمال گرایی منفی خود می یابند! این است که با خیال پردازی های خود، زنان و رابطه های جنسی آنچنانی را، در ذهن خود تصویر سازی کنند و با این تصاویر و خیالات به خود ارضایی بپردازند.
3. سومین عامل پرداختن مردان به خود ارضایی، نداشتن رابطه صمیمانه، عاطفی و رضایت بخش با همسر می‌باشد. مردانی که به هر دلیل از همسر خود راضی نبوده و از دیدن او خوشحال نشده و از بودن در کنار او احساس آرامش ندارند، معمولا با دیدن او و تصور و خیال پردازی با او، تحریک نشده و لذت نمی برند. اگر مردی اینگونه باشد، پس از چند رابطه جنسی ناقص و کم لذت با همسر، خود ارضایی را ترجیح داده و به این انحراف روی می آورند.
4. عامل دیگر، وجود «اختلالات جنسی» در مرد می باشد. مردانی به اختلالات کارکردی جنسی مانند زودانزالی، دیرانزالی، بی انزالی، اختلال نعوظ، … گرفتارند، در اثر عدم توانایی برقراری یک رابطه جنسی کامل با همسر، متاسفانه بجای پرداختن به درمان، از همسر خود دور شده و به خود ارضایی روی می آورند.
5. آخرین عاملی که در این رابطه می توان نام برد، داشتن «همسر غیر جنسی» می باشد. به صورت کلی به سه گروه از زنان می توان زنان غیر جنسی گفت :
– اول زنانی که به دلالیل مختلفی مانند ناآگاهی، تنبلی، افسردگی، … از رسیدگی به خود و داشتن بدنی زیبا، اصلاح شده و معطر، ظاهری آراسته و زیبا و دهانی خوشبو و … خودداری می کنند.
– دوم زنانی که تمایل به رابطه جنسی نداشته و به اصطلاح سردمزاج می‌باشند.
– سوم زنانی که رابطه جنسی با آنان بسیار دشوار، پردردسر و آزار دهنده است، مانند زنانی که رابطه جنسی را پلید و زشت می دانند یا رابطه با آنان دردناک است، یا زنانی که مدام ایراد می گیرند و با همسر خود همراهی ندارند. در چنین وضعیتی نیز ممکن است مرد در گذر زمان به انحراف خود ارضایی روی بیاورد! و اگرچه خودش می داند در حال آسیب زدن به خود می باشد، اما این آسیب را به آن رابطه دشوار ترجیح دهد.
خود ارضایی برای مردان متاهل، یک شکست در زندگی مشترک محسوب می گردد، و عواقبی غیر جنسی مانند پرخاشگری، قهر، ایراد گرفتن، بی اعتنایی به همسر و خانواده، پرداختن به امور حاشیه ای و… را می تواند به دنبال داشته باشد، چرا که بخشی از احساس مردانگی در مردان، وابسته به داشتن رابطه جنسی خوب و کامل با همسر می‌باشد و مردی که در این رابطه شکست می خورد، احساس غرور و مردانگی خودش را در مقابل همسرش از دست می‌دهد.
اما خوشبختانه این معضل به سادگی قابل حل می باشد، که در نوشتاری دیگر به درمان آن اشاره می کنیم.
توجه: جهت کسب اطلاعات در زمینه خود ارضایی، آسیب ها و درمان‌ آن به لینک خود ارضایی، آسیب ها و درمان‌های آن مراجعه کنید.

2
پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع از
حسامی
حسامی

سلام بااین که ۳سال است متاهل هستم و بچه نیز دارم اما باز هم گاها استمنا میکنم چون خانمم سرد مزاج است و من گرم مزاج او عقیده اش ماهی چند بار اونم باید زود وسریع باشد و حتی با لباس هامون اما من دوس دارم هردو لخت و ساعتها باهم وربریم وعشق کنیم وبعد بدرجه ارضا برسم وبنابرین مخالف همیم وبراین اساس هفته ای چندباراستمنا میکنم دوس داشتم طرف مقابل من هم گرم مزاج بود وهرروز آغوش هم بودیم وهرروز ازین نعمت الهی استفاده می کردیم اما افسوس ک اونطورکه میخاستم نشد گاهی فکرطلاق میفتم گاهی به ازدواج مجدد… ادامه دیدگاه »