راه جبران حق الناس مالی و غیر مالی/ چگونه حق الناس را جبران کنیم؟

پرسش: بنده زیاد دچار حق الناس شده ام ، چگونه می توانم جبران کنم؟ راه جبران حق الناس مالی و غیر مالی چگونه است؟ لطفا راهنمایم کنید.

پاسخ اجمالی:
تمام انسانها غیر از معصومین د رمعرض ابتلاء به گناه قرار دارند و ممکن است براثر عواملی چون شهوات نفسانی ، محیط فاسد ، رفیق فاسد ، تربیت ناصحیح ، خانواده نامناسب ویا عوامل دیگر مرتکب گناه ومعصیت بشوند. ولی نبی رحمت ورسول مکرم اسلام به واسطه وحی این نوید وبشارت را به امت مسلمان داده است که گنهکار اگر توبه نصوح وخالص بکند هرچند گناهش بزرگ باشد خداوند مهربان رحمت ومغفرتش شامل حال او خواهد شد . درسوره مبارکه زمر آیه ۵۲ می فرماید : قُل یا عبادِیَ الّذین أسرَقوا عَلی اَنفُسَهم لا تقنَطومن رحَمه الله انّ الله یغفر الذُنوب َ جمیعاً انّهُ هو الغفور الرحیم. ای رسول ما به بندگان من که زیاده روی کردند ( ودر واقع با گناه ومعصیت به خود ستم کردند) بگو از رحمت خدا ناامید نشوید.
خداوند همه گناهان را می آمرزد زیرا خداوند بخشنده ومهربان است ودر روایات ما یأس وناامیدی از رحمت خداوند گناه کبیره قلمداد شده وهمیشه انسان باید این نکته را در یاد داشته باشد که اگر از خداوند فاصله گرفت وبه گناه ومعصیت ادامه داد عذاب دردناک الهی شامل حال او خواهد بود همانگونه که قرآن می فرماید:
نبیّ عبادی أنی أنا الغفور الرحیم وأنّ عَذابی هُوَالعَذاب الألیم . یارسول الله به بندگانم خبر بده که من بسیار بخشنده ومهربانم وعذاب من هم بسیار دردناک است.
ودر آیه دیگری می فرماید :ثٌمّ اِنّ ربّک للذین عَمِلُوالسُّوء بجهاله ثمّ تابوا مِن بعد ذلک وأصلحوا اٍنَّ رَبک من بعدها لغفور رحیم . سوره نحل آیه ۱۱۸
کسانی که از روی جهالت ونادانی مرتکب گناه شدند آنگاه توبه کردند وخود را اصلاح کردند خداوند گناهان آنها را می آمرزد.
پس قدم اول دست برداشتن از گناه وتوبه کردن واقعی است وقدم دوم جبران گذشته واصلاح آینده است واگر حق الله به گردن انسان هست مانند اینکه نماز نخوانده ویا روزه نگرفته و۰۰۰ باید باآداب وشرائط این دین الهی را از گردن خود بردارد ولی اگر حقوق بندگان خدا را پایمال کرده شرط پذیرفتن توبه از ناحیه خداوند راضی کردن صاحب حق است اگر حق مالی بوده وصاحب مال مشخص است آن را به صاحبش برگرداند یا مصالحه کند واگر صاحب حق معلوم نیست آن را از طرف صاحب حق به فقیر بدهد. واگر حق .آبرویی است باید به هر نحوی می تواند صاحب حق را راضی کند ولی اگر گفتن به صاحب حق وطلب رضایت از او موجب مفاسدی بشود وآبرویی برود وموجب کدورت و حقد وکینه بشود برای خودش استغفار وبرای صاحب حق طلب اجر وپاداش کند ودرهر صورت بین خود وخدا توبه حقیقی کند.

پاسخ تفصیلی:
۱- حق الناس را می توان به دو دسته تقسیم کرد. حق الناس مالی و غیر مالی. کسی که حقی یا مالی را از دیگران ضایع کرده باشد، نخست باید از این گناه بزرگ توبه کند ، و از خدا عذر خواهی نماید. زیرا در درجه اول قانون خدا نا دیده گرفته شده، یعنی اول حق الله ضایع شده، سپس حق الناس. پس از توبه و استغفار، جبران حق الناس واجب است، مالی باشد یا غیر مالی.
۲- کودکانی که به سن تکلیف نرسیده اند و ممیز نشده اند، اگر چه در برابر حق الله و حق الناس که جنبه مالی نداشته باشد، به صورت واجب تکلیفی ندارند، لیکن در برابر حق الناس مالی تکلیف دارند. باید از کسانی که مال آنان را تضییع، غصب یا سرقت کرده و یا بدون اجازه و رضایت شان تصرف کرده، رضایت و حلالیت بطلبند، و یا عین آن مال – اگر موجود باشد- و یا مثل آن و یا قیمت آن مال را به صاحبانش بدهد.
نکته چهارم: اگر صاحب مال فوت کرده باشد، باید به ورثه او رجوع نماید، و از آن ها رضایت بگیرد و یا عین آن مال – اگر موجود باشد- و یا مثل آن و یا قیمت آن مال را به وارث بدهد.
ولی اگر صاحب را نمی‏شناسد از طرف او به فقرا صدقه بدهد. بنا بر این پاسخ این قسمت از سؤال که این پول ها کجا خرج می شود و به چه کسی داده می شود، تنها در صورتی که صاحبان مال را نشناسد، و یا می شناسد، ولی به هیچ وجه دسترسی به آنان ندارد، به عنوان رد مظالم به فقرا و نیازمندان داده می شود.
۳- اگر کسب حلالیت و یا دادن مال به صورت مستقیم باعث تحقیر و آبروریزی می شود، می تواند آن مبلغ را به گونه ای به صاحب یا ورثه اش برساند که آنان متوجه نشوند. مثلا به حساب بانکی آنان واریز کند، و یا مخفیانه داخل صندوق یا جیب شان بگذارد، و یا داخل پاکتی بگذارد همراه با نامه بدون اسم و مشخصات در حیاط منزل شان و یا داخل مغازه و ماشین شان بیندازد.
۴-  اگرمبلغ پول یا مال غصبی و یا سرقتی را نمی داند چقدر است باید آن مبلغی را که حدس می زند و می داند با پرداخت آن قطعا دیگر بدهکار نخواهد بود، و به اصطلاح بریء الذمه می شود، بپردازد.
۵- اگر بدهکاری فعلاً قدرت مالی ندارد، هر وقت قدرت مالی پیدا کرد در اولین فرصت حق مردم را بدهد، و اگر تا آخر عمرنتوانست، وصیت کند تا بعد از مرگش ورثه اش رضایت صاحب مال را جلب کنند.و اگر به هیچ وجه امکان جبران برای او و ورثه ای نباشد،با توبه و استغفار و انجام اعمال خیر مثل خواندن نماز ، قرآن ، به خصوص اقوام و خویشان خود و هدیه کردن ثواب آن به صاحبانش امید است که خداوند او را ببخشد، و با فضل و کرم خود صاحب مال و حق را از او راضی نماید.
اما در مورد سبزی های خودرویی که از زمین کشاورزی مردم جمع آوری می شود، آن سبزی ها قطعا به صاحبان آن زمین تعلق دارد، اگر چه خودرو باشند. بنا براین اگر می دانید که آنان راضی هستند دیگران یا شما آن سبزی ها را جمع آوری کنید، اشکالی ندارد، اما اگر می دانید یا احتمال قوی می دهید که صاحبش اگر بفهمد، راضی نیست، حرام می باشد.

گردآوری: سایت پاسخکده

____________
منابع:
مرکز ملی پاسخگویی
مرکز پاسخگویی رضوی

برچسب ها

نوشته های مشابه

50
پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع از
Helen
Helen

سلام.من یکی از نزدیکان گوشیش رو دست من داده بود و من رفتم و پیام های شخصیش رو خوندم با اینکه اون به من نگفته بود به پیامام نگاه نکن ولی فکر کنم دوس نداشته بخونم و متاسفانه این موضوع رو به دوست صمیمیم هم گفتم و الان عذاب وجدان دارم که ابروی اونو برده باشم خواستم برم بهش بگم ولی دیدم این موضوع باعث ناراحتی و بی اعتمادیش نسبت به من بشه الان هر وقت میبینمش تو دلم خجالت میکشم

ع.ص
ع.ص

سلام
سوالی داشتم در این باره ممنون میشم پاسخ بدید
من حدودا دو سه سال پیش با گوشیم وایفای هک میکردم و از حجم بسته اینترنتی اون طرف استفاده میکردم کلا شاید دو یا سه جا ولی تعداد دفعات زیاد.
بعد چند مدت همون گوشیمو دزدیدن.
سوالم اینه که من حق الناس گردنمه یا با ازدست دادن اون گوشیم تاوانشو دادم

ع.ص
ع.ص

خیلی ممنون از پاسخگوییتون
مشکل من اینجاست که اون اشخاص رو نمیشناسم موضوع برای خیلی مدت پیشه . جایی خوندم که حق الناسو با صدقه هم میشه جبران کرد ، درسته؟؟

امیر
امیر

سلام خسته نباشید در مورد حق الناس غیر مادی یا معنوی سوالی داشتم
چگونه از شخصی که حقی بگردنم دارد از نوع معنوی یا همان غیر مالی حلالیت بطلبم در حالی که ان شخص به رحمت خدا رفته است؟
ممنون که پاسخ می دهید

علیرضا
علیرضا

سلام خسته نباشید،
بنده کنکوری هستم و توان مالی خرید پکیج های کنکوری رو ندارم
اگه برای قبول شدن از نسخه کپی استفاده کردم چجوری باید جبران کنم؟
اگه قیمت محصولات خیلی بالا و خارج عرف باشه چی؟
مرجع تقلید آیت الله مکارم شیراز ی
ممنون؛

S
S

باسلام بنده متاسفانه با پسرخالم که خواستگارم بود ولی جواب منفی از طرف خانوادم شنید به اصرار پسرخالم به مدت چهار ماه دوست بودم رابطه در حد پیامک و لفظی و گاها دیدار که از عملم توبه کردم که بانامحرم دوست بودم ولی مشکل اینجاست که در طی این رابطه من با ایشان خیلی هر روز دعوا می‌کردم و طی اس ام اس های ایشان را از خودم ناراحت میکردم حرفایی میزدم ناراحت کننده عصبانی میشدم و فحش هم متاسفانه به ایشان دادم خیلی اذیتش میکردم ایشان هم کاملا بی تقصیر نبود ولی الان حس عذاب وجدان بدی دارم و… ادامه دیدگاه »

مهدی
مهدی

سلام من از فردی که اکانت ps4 هک میکرد اکانت های هکی کنسول می‌خریدم(شاید بشه گفت مال دزدی می‌خریدم) که داخل هر کدوم پنچ تا برنامه داشت که قیمت هر کدوم ۶۰دلار بود و من نزدیک بیستا از این اکانت ها گرفتم خوب الان باید چی کار کنم صاحب اصلی اکانت یه جای تو کره زمینه که من نمیشناسم
چطوری باید پرداخت کنم ؟ میشه بجای پول روزه بگیرم چون با دلار الان باید نزدیک ده میلیون پول یا بیشتر صدقه بدم که من ندارم میشه بگید من باید چی کار کنم ؟

مریم
مریم

سلام.من متاسفانه گناه بزرگی مرتکب شدم و آبروی شخصی را که از من دزدی کرده بود بردم و به کسایی که به اون از قبل شک داشتن بعد از اینکه مطمئن‌شدم دزد خود همون آدمه گفتم که دزد کی بوده با این توجیه که بهر حال چون کسانی بجز من هم این موضوع را فهمیده اند بالاخره این موضوع را خواهند فهمید حقیقت را گفتم
واقعا خیلی ناراحتم نمیدونم چ کار باید بکنم تو رو خدا منو راهنمایی کنین

ریحان
ریحان

رتبه کنکور شخصی رافهمیدن بدون اجازه او حق الناس است؟

ریحان
ریحان

سلام ببخشیدسوال داشتم..من بدون اجازه شخصی رتبه کنکورشو فهمیدم وحالا تقریبامطمینم که اون شخص هم راضی نیست ولی روم نمیشه که اینوبهش بگم ومنوببخشه وحالا احساس عذاب وجدان دارم ایا این حق الناسه؟ چکارکنم؟

سید گناهکار
سید گناهکار

با سلام .بنده به دلیل نیاز مالی حدود دوماه از محل کارم بدون رضایت و اجازه از صاحبکارم مقداری بیشتر از حقوق تعیین شده برمیداشتم وحالا پشیمونم ومیخام جبران کنم ولی میترسم اگ بهشون بگم موجب ابروریزی ودردسر برام بشه واعتمادشون ازبین بره.میخاستم ببینم چطوری میتونم پولی ک برداشتم رو جبران کنم خیلی افسردم درباره این موضوع لطفا راهنماییم کنید

Abbas
Abbas

سلام ببخشید من نا خواستانه به دلایلی با نگاه زیاد شخصی رو به مدت چهار ماه ترسونده ام ولی اصلا اذیتش نکردم و دست بهش نزدم فقط بخاطر اینکه چهار ماه اذیت فکری برا اون شخص به وجود آوردم پشیمانم و از عمد نبوده.

بدون اینکه خود شخص بفهمه چطوری میتونم براش جبران کنم؟

AaaaaAaaaAa
AaaaaAaaaAa

سلام خسته نباشید. من در یک بازه زمانی از عکس یکی از دوستام به جای عکس خودم استفاده میکردم و در قالب اون با نامحرم ارتباط داشتم در حد دوستی. حالا خیلی پشیمونم اون دوستمم همسر داره و من خیلی شرمنده ام. و چون خودم و خانواده ام مذهبی هستن و معروف من هم روم نمیشه برم حلالیت بگیرم هم باعث ابرو ریزی میشه لطفا راهنماییم کنید چگونه حق الناس رو بر طرف کنم.

سهیل
سهیل

سلام
حدود یک سال قبل با دختری از طریق تلگرام رابطه داشتم ولی به دلیل مشکلاتی این رابطه را بهم زدم…حال شخص مورد نظر از این تصمیم ناراضی بوده و کار به نفرین کردن کشیده است…تا حالا که در زندگیم وجود نفرینی را احساس نکرده ام ولی از کار خود پشیمانم و میخوام توبه کنم…از شخص مورد نظر هیچ نشانی به جای نمانده لطفا کمکم کنید

دانیال
دانیال

سلام
اگر اطلاعاتی از منبع حروم کسب کنیم اون اطلاعات حرومه ؟ من نمی تونیم اون اطلاعات رو از مغز حذف کنم اگه ازشون استفاده کنم حرومه ؟ چیکار کنم

دوست
دوست

سلام من فردی ۱۶ ساله هستم در یک ازمون بزرگ ۳۰۰۰۰ نفره تقلب کردم البته جایزه ای ندارد و همان برای تعیین سطح است و ضرر مالی به کسی نمرسد و چگونه می تونم این را جبران کنم البته بگم این ازمون قلم چی تاثیری در جایی ندارد

@Mehran
@Mehran

سلام خسته نباشین
من پارسال جایی کار میکردم و یهو وسوسه شدم مقداری پول را برداشتم الان خخیلی پشیمانم هستم می ترسم که برم پول را پس بدهم – آیا می تونم به دیگرانی که کمک مالی نیاز دارند به آنها پول بدهم
لطفا راهنمایی ام کنید

r.d
r.d

سلام..من یک دوره از زندگیم دستم کج بود(دوره لیسانس که تو خابگاه بودم)..و دزدی میکردم…نمیدونم چرا..بچه بودم..یا عقلم کم بود..اما چند سالی میشه عذاب وجدان دارم…و توبه کردم…و از دزدی هایی که کردم خجالتی میکشم..اون کسایی هم که ازشون دزدی میکردم رو نه نمیشناسم و نه چیزی….مطالعه که کردم ..نوشته شده بود که باید برای کسانی که ازشون دزدی کردی و نمیشناسیشون و نمیتونی ازشون حلالیت بطلبی صدقه بدی و پول به فقرا بدی و ثواب این کار رو بفرستی به نام اون ادما که حق ناس گرونشون داری…حالا سوال بنده اینه مبلغ این پول چقدر باید باشه؟؟؟ مثلا من… ادامه دیدگاه »

محمد
محمد

سلام خسته نباشید من حدود ۲سال پیش با یک برنامه اندروید از طریق یک شخص اشنا شدم که می تونست با استفاده از گوشی اینترنت وای فای ای که امنیت پایینی داشت رو هک کنه اون موقع نمی دونستم دارم چکار میکنم و وقتی متوجه شدم پشیمون شدم و به مقدار استفاده از اینترنت دیگران برای ان ها صدقه دادم اما در کل زیاد نبود مسئله اصلی این است که من این برنامه رو به چند نفر نیز معرفی کردم ایا گناه استفاده اون ها از این برنامه شامل حال من هم میشه در حالی که این برنامه از قبل… ادامه دیدگاه »

محمد
محمد

سلام خسته نباشید من چند سال پیش جایی کار میکردم هر روز از دخل مغازه پول برمیداشتم الان مغازه زدم درامدم خوبه اما انگار اصلا برکت نداره اصلا پول معلوم نیست چی میشه کلا همیشه درگیرم بدهکار موندم چکار کنم؟

عارفه
عارفه

سلام من به خواهرم خیانت کردم و بعد توبه کردم و ازش حلالیت طلب کردم ولی حالا توی زندگی خودم خیلی مشکل به وجود آمده احساس میکنم همش به خاطر همآن گناه باشه آیا امکان داره که تاوان آون گناه رو دارم میدم یا نه؟؟؟

عرفان
عرفان

سلام خسته نباشید..

ببخشید بنده ی سوال دارم….

اگر شخصی حقی بر گردن عده ای داشته باشد و بعدا در خلوتش با خدا بگوید ک حق انان را میبخشم بدون اینکه انان متوجه شوند.‌ و بعدا باز همانهمان شخص از حرفش پشیمان شود و بگویید خیر من انان را نخوام بخشید و حقم را در ان دنیا میخواهم…. حال ان حق را هنوز بر گردن انان دارد یا بخشیده شده؟؟؟

ناشناس
ناشناس

سلام من تقریبا ده سال پیش معتاد بودم همه جور موادیم میزدم از تزریق هروئین تا تزریق شیشه واسه خرج مصرف موادم همه کار میکردم و دزدی میکردم بعد که ترک کردم میفهمیدم چه کارا اشتباهی کردم خودمم تعجب میکردم که چنین کاری کردم حالت عادی نداشتم یبار قرص زیادی خوردم داخل اتوبوس بودم موقعه پیاده شدن یه کیف زننونه جا مونده بود داخل اتوبوس برداشتمش وقتی اومدم پایین دیدم یه زن حراسان داره میاد داخل اتوبوس منم رفتم و در کیف رو باز کردم مقداری پول توش بود عذاب وجدان ترس از اون دنیا نابودم داره میکنه قدرت پیدا… ادامه دیدگاه »

حسام
حسام

سلام وقت بخیر. من در کنکور تقلب کردم احتمالا حق کسی ضایع گشته.
مطمئن هستم که نمیتوانم شخص مورد نظر پیدا کنم و حق الناس گردنم امده
چگونه حق الناس جبران کنم؟

ae
ae

سلام خسته نباشین اگه ممکنه درمورد گناهان زبان وطریقه جبران آن بیشتر توضیح دهید وبفرمایید که اگر قولی دادیم ونتوانستیم به آن عمل کنیم چه عمدی چه سهوی چه ازروی ناچاری، وهمچنین جبران غیبت ودروغ…ممنون میشم اگه زودتر پاسخ بدین آخه خیلی نگرانم ترک این گناها خیلی برام سخت شده لطفا راهکاری بگین که راحت تر بتونم این گناها روترک کنم،درمورد اینکه طرف حرفی زده وسفارش کرده که به کسی نگیم ولی گفتیم هم توضیح بدین چه جوری جبرانش کنیم؟؟باتشکر.

دکمه بازگشت به بالا
بستن