آیا گربه نجس است؟

آیا گربه نجس است؟

گربه نجس نیست و در میان حیوانات تنها سگ و خوکی که در خشکی زندگی می‌کنند، نجس هستند.[۱] ولی گربه  چون حرام گوشت است پس مدفوع او نجس است [۲] و این اختصاصی به گربه ندارد، بلکه فضولات هر حیوانی که حرام گوشت است و خون جهنده داشته باشد، نجس است[۳] و گربه هم یکی از آن حیوانات است. البته گربه ای که مرده، چون از مردار محسوب می‌شود اجزایی از آن که دارای روح است، نجس است و موی گربه هم چون دارای روح نیست، نجس نیست.[۴]
اما نسبت به نماز، باید گفت که لباس نمازگزار نباید از اجزای حیوان حرام گوشت باشد. بدیهی است که گربه از حیوانات حرام گوشت بوده و اکثر مراجع تقلید فرموده‌اند: حتی اگر مویى از آن حیوان همراه نمازگزار باشد نماز او باطل است.[۵]
البته آیت الله سیستانى در این باره می‌گویند: هر چند موی حیوان حرام گوشت نباید در بدن و لباس نمازگزار باشد، ولی وجود یک موى حیوان، برای نمازش ضرر ندارد.[۶]

اما دربارۀ رطوبت حیوان حرام گوشت همۀ مراجع تقلید فرموده‌اند:
اگر آب دهان یا بینى یا رطوبت دیگرى از حیوان حرام گوشت؛ مانند گربه بر بدن یا لباس نمازگزار باشد، چنانچه تر باشد نماز باطل و اگر خشک شده و عین آن برطرف شده باشد، نماز صحیح است.
نکته دیگر اینکه، خوردن نیم خورده گربه مکروه است و نجس نیست.
اما بودن گربه در منزل و انس با او اگر مسأله های بالا رعایت شود اشکال ندارد.

راستی توصیه می کنم این دو مطلب را نیز حتما بخوانید:

۱٫ نظر مراجع در مورد نگهداری سگ در خانه
۲٫ نظر مراجع در مورد خرید و فروش سگ

______________________
پی نوشت ها:
[۱] . امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، گردآورنده: بنی‌هاشمی خمینی، سید محمدحسین، ج۱، مسأله ۱۰۵، ص ۷۵، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ هشتم، ۱۴۲۴ق.
[۲] . ادرار و مدفوع.
[۳] . توضیح المسائل (محشّی)، ج ۱، مسأله ۸۴، ص ۶۸٫
[۴] . همان ، مسأله ۸۸ و ۸۹، ص ۷۰٫
[۵] . همان ، مسأله ۸۲۴، ص ۴۶۰٫
[۶] . همان، مسأله ۸۲۴، ص ۴۶۰٫
[۷] . همان، مسأله ۸۲۵ ، ص ۴۶۰٫
[۸]. کلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، الکافی، ج‏۳، ص ۳۹۷، بَابُ اللِّبَاسِ الَّذِی تُکْرَهُ الصَّلَاهُ فِیهِ، ح ۱، دار الکتب الإسلامیه، تهران، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ ق.
[۹]. شیخ طوسى، محمد بن الحسن، تهذیب الأحکام، ج‏۲، ص۲۰۹، ح ۸۱۹، دار الکتب الإسلامیه، تهران، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ ق.
منبع:
اسلام کوئست و بازنگری توسط سایت پاسخکده

17 دیدگاه ، نظر شما چیه؟

 1. نخیرم گربه نجس نیست ولی باید موی ان روی نماز گزار نباشد.

 2. خوشبختانه اکثر شکارچی ها در مملکت ما آدم های با فرهنگ و خوش مشربی هستند و گربه سانان و غاز و اردک شکار میکنند و فقط یک عده بی فرهنگ و از خدا بی خبر هستند که برای اثبات عدله خود گرگ شکار میکنند ! و در فیس بوک میگذارند !

 3. باز خدا بیامرزد شکارچیان خراسان را که گربه سانان را شکار میکنند . در استان ما کرمان که از فقر فرهنگی رنج میبرد ، بعضی از خدا بی خبرها گرگ شکار میکنند ! که معتقد بودن خودشان را اثبات کرده باشند .

 4. گربه … نجس؟!!

  وجداناً الان این برای کسی سواله؟!!!!

  یعنی مگه داریم که کسی مساله واضح و ساده ای. مثل ابن رو ندونه؟!

  وای‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی
  خدایاااااا…
  پروردگارا…
  یعنی با همین ها شدیم هفتاد هشتاد میلیون نفر ها!!

  انا لله و انا الیه راجعون!

  والسلام علی من اتبع الهدی!!!!

 5. اگر شکارچیان یا مکلبین که همان گوشتخواران هستند فضولاتشان نجس بود آب دهانشان نجس میشد و هنگام شکار نجاست به درون شاهرگ گردن شکار وارد میشد و شکار نجس میشد. اما اینها نجس نیستند و فقط رجس هستند و خوردن گوشت و پوشیدن پوست و مویشان سبب پلیدی وحرام است مانند خوک و شراب و قمار و مردار

  1. جواب این مورد را در دیدگاه قبلی دادم
   با تشکر

 6. ما هم همه حیوانات را نگفتیم ،گفتیم هر حیوان، نگفتیم همه حیوانات .منظور گربه و پلنگ و و گوشتخواران است که شما میگویید ادرار و فضولاتشان نجس است پس خودش هم نجس میشود چون طهارت ندارد.اصلا کل این قضایای نجاست برای پاکی در نماز و وضو هست که چه گریه و چه سگ و همه شکارچیان مو و بدنشان سبب ابطال نماز است. ورود همه این موجودات در خانه جایز نیست اما هیچکدام نجس نیستند بلکه به تعبیر قران رجس هستند و خوردن و همنشینی با اینها سبب پلیدی است و پوست وموی آنها نماز را باطل میکند.همچنین شراب وآلات قمار و خوک و مردار رجس هستند و نجس نیستند و سبب ابطال نماز هست پس همه این موارد باید دور ز خانه و محل سجود باشد چراکه موجب پلیدی یا رجس است

  1. از نظر احکام تفاوت زیادی بین حیوانات نجس العین مثل سگ با حیوانی مثل گربه که نجس العین نیست وجود دارد
   و مورد دوم که فرمودید شراب ، خوک و … رجس هستند و نجس نیستند اشتباه است برای اینکه فرق بین این دو را متوجه شوید به پست زیر مراجعه کنید:
   http://islamcity.ir/13962

  2. با تشکر در مورد خوک و مردار وخون جهیده وریخته شده به این آیه استناد میکنم قُلْ لاٰ أَجِدُ فِی مٰا أُوحِیَ إِلَیَّ مُحَرَّماً عَلىٰ طٰاعِمٍ یَطْعَمُهُ إِلاّٰ أَنْ یَکُونَ مَیْتَهً أَوْ دَماً مَسْفُوحاً أَوْ لَحْمَ خِنزِیرٍ فَإِنَّهُ رِجْسٌ أَوْ فِسْقاً أُهِلَّ لِغَیْرِ اَللّٰهِ بِهِ فَمَنِ اُضْطُرَّ غَیْرَ بٰاغٍ وَ لاٰ عٰادٍ فَإِنَّ رَبَّکَ غَفُورٌ رَحِیمٌ ﴿۱۴۵﴾انعام عبارت قرانی رجس است ونجس استفاده نشده.

  3. بله متوجه هستم، در دیدگاه قبلی رابطه رجس و نجس را خدمتتون عرض کردم که از دیدگاه فقها رجس شامل نجس هم می شود

  4. همه علما و محققین با این نظر موافق نیستند خودتان هم نوشته اید. که سه نوع نظر وجود دارد . معنی رجس ونجس را با هم متفاوت میدانم چرا که در عربی هر کلمه ای در معنی دقیقش منحصر به فرد است شاید معنی دوکلمه به هم نزدیک ومشابه باشد اما یکی نیست اگر خوک و شراب و آلات قمار و نجس بود قران بجای رجس میفرمود نجس.رجس یعنی پلیدی که خوردنش حرام است و پوشیدن وهمرا داشتنش موجب ابطال نماز میشود .نجس در قران برای مشرکین ذکر شده است و نجس چیزی هست که در ظاهر وباطن پلید و منفور است وشیطانیست .

  5. غالب علما رجس را مترادف و یا اعم از نجس گرفته اند یعنی رجس شامل خباثت و پلیدی ظاهری و باطنی می شود ولی نجس فقط شامل خباثت ظاهری می شود.

  6. شما فرموده اید گربه ادرار ومدفوعش نجس است اگر چنین باشد بنا بر عقل به دلیل سرایت مدفوع و ادرار همه بدنش نجس میشود واین نجاست همیشه با او هست پس گربه همیشه نجس است و همه گوشتخوران همیشه نجس هستند

  7. خود شما هم میفرماید که اگر نجاست به گربه سرایت کند نجس می شود که این شامل همه چیز می شود به خود انسان هم نجاست سرایت کند نجس می شود ولی حیوانی مثل سگ خودش عین نجاست است

  8. دوست من…
   پوزش میطلبم..
   ولیکن رسماً (جــــــــوک) تعریف میفرمایید!

 7. با سلام.
  اگر ادرار و مدفوع هر حیوان نجس باشد .چون این حیوان عادت دارد با زبان خود مخرج را تمیز کند پس زبانش نجس میشود و به همین ترتیب با زبان نجس دیگر نقاط بدن را تمیز میکند وهمه بدنش نجس میشود . با این دلیل گرگ و گربه و سگ در نجاست فرقی ندارد همه حیوانات شکارگر بواسطه تماس با ادرار مدفوع نجس هستند و.مگر اینکه نجس نبودن ادرار و مدفوع این حیوانات ثابت شود و تا وقتی که ادرار و مدفوع یک حیوان نجس تلقی گردد خود آن حیوان هم چون نمیتواند طهارت بگیرد نجس است ،حتی انسانی هم که طهارت را رعایت نکند بدلیل تماس با نجاست ، نجس است .

  1. سلام علیکم
   آقا سید محسن عزیز خدمت شما عرض کنم که ادرار و مدفوع همه حیوانات نجس نیست و برای اطلاع از اینکه ادرار و مدفوع چه حیواناتی نجس است به پست زیر مراجعه کنید.
   http://islamcity.ir/13951
   با تشکر

دکمه بازگشت به بالا