درمان اعتیاد به فیلم های مستهجن

پرسش:
متاسفانه اعتیاد زیادی به فیلمهای مستهجن و پورنوگرافی دارم، چگونه می توانم اعتیاد به پورنوگرافی را درمان کنم؟بارها توبه کردم ولی دوباره دست به چنین کاری زدم، خواهشا مرا راهنمایی کنید.

پاسخ:
همین که متوجه گناه خود شده و قصد پاک شدن دارید، قابل ارزش و مایه تحسین است. به خاطر این تصمیم به شما تبریک می گوییم.
تمام انسان‏ها در تمام دوره‏ های زندگی خویش مکلفند که خود را اصلاح کرده، از ناپاکی پرهیز و دوری کنند. از گناهی که می‏ کنند، در پیشگاه خدا بخشش بطلبند، ولی آن چه در این بین مهم به نظر می‏ رسد و می ‏تواند در تمام دوران شاخص شود، پرهیز از گناه در دوره نوجوانی و جوانی است.
تأکید می کنیم که شما با یک توبۀ واقعی به زندگی عادی و بدون تنش برگردید؛ توبه کننده، محبوب خداست، قرآن کریم فرموده: «ان الله یحب التّوابین؛(۱) یقیناً خداوند توبه کنندگان را دوست دارد.» و وقتی که با توبه توانستید رضایت الهی را بدست آورید، قطعا رضایت امیر المومنین(ع)، امام زمان(عج) و بقیۀ معصومین را بدست خواهید آورد. به رحمت و محبت خدای متعال ایمان داشته باشید؛ در روایتی از امام صادق(ع) آمده است:«اذا کان یوم القیامه نشر الله تبارک و تعالى رحمته حتى یطمع ابلیس فى رحمته؛(۲) وقتى روز قیامت فرا مى‌رسد خداوند رحمت خود را آنقدر وسعت و گسترش مى‌دهد که حتى شیطان نیز به رحمتش طمع مى‌نماید.»
از شکسته شدن توبه خود نیز ناامید نشوید. «صد بار اگر توبه شکستی باز آی ». ناامید کردن انسانها کار شیطان است. پس وسوسه های او را کنار گذاشته و با امید و پشتکار بر اصلاح نفس خود اصرار بورزید.

قدم های استوار برای درمان اعتیاد به فیلم های مستهجن

قدم اول: قاطع بودن به تصمیم ترک آن، اگر هنوز قانع نشدی باید بیشتر در زوایای قلبت بگردی و به قناعت کامل برسی که ادامه دادن این راه جز لغزیدن به مسیری که هیچ ثباتی ندارد راه به جایی نخواهد برد. هر بار که احساس ضعف کردی توانایی خودت را به یاد بیار و افکار منفی رو به تفکر مثبت تبدیل کن.

قدم دوم: از خداوند یاری بخواه ، به یاد داشته باش که پروردگار بر اساس نیت پاکت بهت کمک و یاری میرساند و راه توبه را هم برایت هموار میکند.

قدم سوم: خودت رو محاسبه کن وضعیت کن. نیت رو با دقت بررسی کن و به این سوال ها پاسخ بده:
چرا به این مرحله رسیدم؟
چه انگیزه هایی باعث میشوند به فیلم مبتذل کشیده شوم؟

قدم چهارم: همین الان دست بکش، به محضی که تصمیم توبه میگیری به هیچ وجه اون رو به فردا و یا روز دیگری موکول نکن و خالصانه از باری تعالی بخواه تا در این راه یاورت باشد تا به سوی آزادی گام برداری.

قدم پنجم: خانه ات را تمیز کن، همه ی سی دی های مبتذل رو بشکن و هر چه فیلم های نامناسب در کامپیوترت و در موبایلت داری پاک کن کلید اتاقت رو بنداز دور و بدان که در اتاقت رو همیشه باید باز بزاری مخصوصا وقتی که از کامپیوتر استفاده میکنی چون این کار شدید باعث می شود وقتهایی که شیطان تو رو به سمت گناه میکشونه محدود کنه.

[irp]

قدم ششم: ازدواج در نخستین فرصت: ازدواج، تاثیر قابل توجهی در مبارزه بااین انحراف جنسی دارد. اگر تا الان ازدواج نکردی یادت باشه که این فیلم ها بزرگترین دلایل ضعف جنسی بعد از ازدواج است معتادان به فیلم های مبتذل در معرض مشکلاتی همچون ناتوانی جنسی، انزال زود رس و مشکل نعوظ قرار دارند اما اگر ازدواج کردید باید بدونید که فیلم های مبتذل از مهمترین دلایل شکست ازدواج هستند. سعی کن در ارتباط های جنسی خود کارهایی انجام دهی که تو را بیشتر بر انگیزد با همسرت لذت ببر، این کار میتواند نقش مهمی در کنترل شهوتت داشته باشد.

قدم هفتم: از بین بردن انگیزه ها، تو از همه بیشتر به وضعیت خودت آشنایی پس سعی کن تا میتوانی جلوی انگیزهای شهوانیت رو بگیری مثلا تا زمانی که کار خاصی در کامپیوترت نداری اون رو روشن نکن چون استفاده بی دلیل از کامپیوتر باعث میشه دوباره راه دیدن این نوع فیلم ها باز بشه خودت تصمیم بگیر که از این کار دست بکشی قبل از اینکه به لبه ی پرتگاه بررسی.

قدم هشتم: چگونگی برخورد با اوقات شهوت، باید یاد بگیریم که چطور با اوقات شهوت برخورد کنیم. یک دوره ی شهوت با حداقل شروع میشود و رفته رفته به اوج میرسد و دوباره فروکش میکند همه ی این دوره کمتر از سی دقیقه طول میکشه به همین خاطر دفعه ی بعد وقتی دچار حس شهوت میشوی بدون که بعد از چند دقیقه ایی این حس از بین میرود و تو میتوانی بر اون غلبه کنی.

قدم نهم: اسیر وسوسه نشو، هرگز اسیر وسوسه ی قدرت نشو که من قویم و میتوانم هر فیلمی رو ببینم بدون این که بر من تاثیر داشته باشد این یکی از خطرناک ترین عوامل برگشتن به اعتیاد است.

قدم دهم: خودت را تشویق کن و برای خودت پاداش تعیین کن این کار باعث می شود همتت رو تقویت کنی. هر وقت که به یاری خدا از دست این اعتیاد راحت شدی به دیگران هم کمک کن تجربه ی خودت را با دیگران در میان بگذار تا با استفاده از اون خودشون رو کنترل کنند شاید این اقدام تو کلید حل خیلی از مشکلات دوستانت شود دوستانی که تصمیم دارن از این کار دست بکشن.

[irp]

نکاتی دیگر جهت ترک درمان اعتیاد به فیلم های پورنوگرافی
* ازدواج در نخستین فرصت: ازدواج، تاثیر قابل توجهی در مبارزه بااین انحراف جنسی دارد.
* اجتناب ازتحریکات مصنوعی: مانند رمان های عشقی، فیلم ها و عکس های شهوت انگیز.
* داشتن برنامه فشرده و تمام وقت: برای تمام شبانه روز خود، برنامه تنظیم کنند، به طوری که وقت بیکار و بدون برنامه نداشته باشند. تفریح و ورزش را هم حتما در برنامه داشته باشید.
* باید عادتی جانشین عادتی گردد: روانشناسان می گویند: برای ترک یک “عادت بد” حتماباید سراغ “عادت خوب” رفت و آن را جانشین عادت بد نمود.
* پرهیز از مطلق تنهایی: هرگز تنها نباشید. تنهایی، محیط کاملا مناسبی برای پرورش میکروب این اعتیاد است.
* تلقین و تقویت اراده: “تلقین” نیز در مبارزه با این عادت، نقش مهمی را بازی می کند. به گفته و اعتراف افرادی که مبتلا به سایت های غیراخلاقی بوده اند: نخستین گام در این راه “اراده وتصمیم” است.
* پرهیز کامل از منحرفین: از معاشرت و همنشینی با افراد منحرف و مبتلا به این عادت، درهمه أوقات، باید دوری جست.ـ(3)

[irp]

پی نوشت ها:
۱. بقره (۲) آیه ۲۲۲.
۲. علامه مجلسی، بحار الانوار، ج ۶۴۳، ص ۲۳۶، مؤسسه الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ ه.ق.
۳. مکارم شیرازی، مشکلات جنسی جوانان، ص۱۵۱، نسل جوان؛ چاپ۳۳، قم۱۳۷۶ش.