آراستگی چه فرقی با خودآرایی دارد؟

آراستگی و خودآرایی

پرسش: فرق آراستگی با خودآرایی چیست؟

آراسته بودن معانى متعددى دارد اگر به معنى پوشیدن لباس هاى زننده و آرایش هاى کذایى باشد امر قابل قبولى نیست و اما اگر به معنى مرتب بودن و تمیز بودن باشد امرى ممدوح خواهد بود.
خودآرایى و توجه به قیافه ظاهرى بویژه در سنین نوجوانى و جوانى امرى طبیعى است و اکثر نوجوانان این حالت را پیدا مى کنند و نسبت به ظاهر خودشان حساس اند و دوست دارند خیلى جذاب و دوست داشتنى باشند از این رو خیلى جلو آئینه مى ایستند و در پوشیدن لباس و آرایش سر و صورت حساسیت دارند. اما افراط در این امر منجر به مشکلاتى مى شود.
در این جا لازم مى دانیم نکاتى درباره آراستگى تقدیم شما گردد:
1- در اسلام آراستگى ظاهرى امتیازى براى فرد و یکى از نشانه‏هاى ایمان شمرده شده است. هر مسلمان مؤمنى از کودکى با حدیث «النظافت من الایمان» آشنا است نقش آراستگى ظاهر در آرامش و نشاط روحى و ایجاد شادى و انبساط فردى و اجتماعى انکارناپذیر است.
2- حضرت امام رضا علیه السلام ساده زیستى را با آراستگى جمع کرده بود و پاکیزگى را از اخلاق پیامبران مى‏شمرد. (1) و در معاشرت با مردم به آراسته بودن خود تاکید داشت امام محاسن خود را با خضاب سیاه مى‏کرد (2) و موهاى سر و صورت خود را شانه مى‏زد (3).
3- از سنت هاى پیامبر بزرگ اسلام صلى الله علیه و آله که تأثیر فراوانى در آراستگى ظاهر دارد نگاه کردن در آینه است و ایشان قبل از خروج از منزل در آینه نگاه مى کرد و خود را مى آراست و اگر آینه وجود نداشت در آب نگاه مى کرد.
امام، عطر زدن را از اخلاق پیامبران مى‏شمرد (4) و همگان را به این ویژگى سفارش مى‏کرد:
«بر هیچکس روا نیست که از به کار بردن عطر در هر روز خوددارى کند، و اگر قدرت نداشت یک روز در میان خود را خوشبو کند، و اگر باز هم نتوانست در روز جمعه حتما بوى خوش استعمال نماید». (5)
3- بوى خوش عامل مهم شادمانى است و متقابلا بوى بد عامل ناامیدى و افسردگى در روایات اسلامى توجه ویژه‏اى به استفاده از عطریات و بوى خوش شده است و خوشبو بودن از ویژگى‏هاى پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله و از سنت‏هاى آن حضرت شمرده شده است حضرت امام صادق علیه السلام مى‏فرماید: رسول خدا صلى الله علیه و آله براى بوى خوش بیشتر از خوراک خرج مى‏کرد.
4- اسلام حتى به رنگ لباس اهمیت داده و در دین نیز به پوشیدن لباس‏هاى روشن و به ویژه سفید، توجه زیادى شده است به طورى که در حال نماز بر پوشیدن لباس سفید تاکید شده و پوشیدن لباس سیاه در این حال مکروه شمرده شده است در حدیثى از پیامبر بزرگ اسلام صلى الله علیه و آله آمده است: «لبسوا البیاض فانهما اطیب و اطهر و کفنوا فیها موتاکم لباس‏هاى سفید بپوشید، چون بهتر و پاک‏تر است و مردگان خود را در آن‏ها کفن کنید.»
دین مقدس اسلام درباره خودآرایى سفارش هاى زیادى نموده است به طورى که آراستگى ظاهرى در کنار زیبایى و آراستگى باطنى، صفتى خوب و پسندیده شمرده شده است. برخى از امور که بطور مستقیم در آراستگى ظاهر دخالت دارند به قرار زیر است:. 1 پاکیزگى عمومى. 2 رسیدگى به موى سر. 3 رسیدگى به موى صورت. 4 رسیدگى به پوست. 5 کوتاه کردن ناخن ها. 6 عطر زدن. 7 مسواک زدن. 8 پوشیدن لباس تمیز و زیبا و رنگ روشن.
اهتمام و توجه به این امور در راستاى همان فرمایش نبوى صلى الله علیه و آله است که فرمود: «ان الله یحب ان یرى اثر نعمته على عبده» خداوند دوست دارد که اثر نعمت خود را در بنده اش ببیند (6) ابو الاحوص از پدرش نقل مى کند: با جامه اى پست و ارزان قیمت خدمت رسول خدا رسیدم. حضرت فرمود: آیا مال و ثروت دارى؟ عرض کردم: آرى. فرمود: چه مالى دارى؟ عرض کردم: خداوند شتر و گاو و گوسفند و برده به من داده است. فرمود: پس اگر خداوند به تو ثروتى داده است، باید نشانه نعمت و کرامتى که ارزانیت داشته است در تو دیده شود. (7)» یعنى برو و شکل ظاهرى خود را اصلاح کن: جامه تمیز بپوش و بوى خوش به کار ببر منزل خود را گچکارى کن، جلو منزل را بروب و حتى چراغى بر در منزل پیش از غروب آفتاب روشن کن و….


براى مطالعه بیشتر ر. ک:
1 شمائل النبى، ترجمه دکتر محمود مهدى دامغانى، تهران: نشر نى.
2 اولین دانشگاه و آخرین پیامبر، سید رضا پاک نژاد (بهداشت لباس)، ج. 3
18 آیین بهزیستى اسلام، ج 4، شکل پوشاک، احمد صبور اردوبادى، تهران نشر فرهنگ اسلامى.
4 براى مطالعه بیشتر به کتاب حلیه المتقین تالیف مرحوم مجلسى
5 سنن النبى (ص) تالیف علامه طباطبایى


پى نوشت:
1) تحف العقول، ص. 451
2) بحارالانوار، ج 73، ص 3
3) بحارالانوار، ج 73، ص 4
4) کافى، ج 6، ص 5
5) خصال، ج 2، ص 6
6) میزان الحکمه، ج 13، ص 6469، ح 7
7) همان، ح 20425

دکمه بازگشت به بالا