آیا تقلب حق الناس است؟

حق الناس

پرسش: ببخشید می خواستم بدانم اگر کسی در امتحانات مدرسه یا دانشگاه تقلب انجام دهد آیا مرتکب گناه و حرام شده است؟ آیا کار او حق الناس است؟

تقلب یک نوع دروغ و فریب کاری محسوب می شود و یک عمل غیر اخلاقی می باشد و از نظر شرعی حرام است و گناه محسوب می شود ،  و اما اینکه حق الناس است یا خیر؟ در غالب موارد چون فرد متغلب حق کسی دیگر را ضایع کرده است دچار حق الناس شده است و باید توبه کند و اگر می داند حق چه کسی را ضایع کرده است باید حلالیت بگیرد مثل اینکه در یک امتحان پذیرش شرکت یا اداره یا جای دیگر فقط 5 نفر پذیرش داشته اند و او با تقلب پذیرش شده است و حق نفر ششم ضایع شده است در چنین صورتی چون معلوم است که حق چه کسی ضایع شده است باید حلالیت بگیرد.

2 دیدگاه ، نظر شما چیه؟

  1. با سلام میخواستم بدونم اگر سر امتحان معلم بالای سر بچه ها بیاد و در سوالاتی که اشکال دارند به انها کمک کند و جواب بعضی سوالات رو به انها بگوید ایا حرام و حق الناس برای دانش اموز محسوب میشود؟ اگر حرام است ایا دانش اموز باید از معلم بخواهد که به میزان تقلب نمره از او کم کند؟ با توجه به اینکه در ذهن همکلاسی ها من کسی هستم که با تقلب مخالفم و مذهبی ام ایا باید در جمع از انها حلالیت بطلبم. اگر معلم به چندنفر دیگر نیز جواب سوالات را گفته باشد ایا باز هم حرام است؟چه کار کنم؟

    1. سلام علیکم
      اول اینکه حق الناس نیست که حلالیت بطلبید. و مورد دوم اینکه اگر استاد فقط کمک و راهنمایی کرده اند و نسبت به همه شاگردان این گونه است حرامی نیز مرتکب نشده اید.

دکمه بازگشت به بالا