حکم استفاده از امکانات غیر مجاز در دانشگاه

در دانشگاه ما کنفرانس هست و معمولا ماها که ثبت­‌نام نکرده­‌ایم هم، از پذیرایی استفاده می­کنیم. آیا اشکال دارد؟ اگر اشکال دارد چگونه جبران کنیم؟
این سوال اختصاص به کنفرانس و همایش و امثال اینها ندارد. خیلی از افراد هستند که در مراسمی شرکت می­کنند که دعوت نشده­‌اند و ثبت نام نکرده­‌اند و از امکانات آنجا استفاده می­کنند – تنها بحث پذیرایی نیست، تنها بحث ناهار و شام نیست – شما وقتی شرکت می­کنید و روی صندلی­‌های آنجا می­نشینید، فضای آنجا را اشغال می­کنید؛ اگر مجاز نباشند استفاده از امکانات جایز نیست. لذا اگر مقررات اجازه استفاده از آن امکانات و پذیرایی را نمی­دهد، مجاز نیستند استفاده کنند. اما اگر طبق مقررات ثبت نام نکرده اند ولی ورودشان به عنوان مستمع آزاد است و همان مسئولین هم از آنها پذیرایی می­کنند اشکال ندارد. اما اگر مقید به ثبت نام شده است یا مقید به شرایطی شده است که افراد خاصی میتوانند از این امکانات یا پذیرایی استفاده کنند، استفاده برای دیگران جایز نیست.
سوال بعدی این است: فردی که استفاده کرده است تکلیفش چیست؟ باید جبران کند. اگر واقعا مجاز نبوده و استفاده کرده باید جبران کند. به چه نحو؟ ممکن است بگوید یک سیب و پرتقالی خوردیم این را برگردانیم به دانشگاه؟ نه؛ شما باید آن مبلغ فعلی آن را به همانجا برگردانید و اگر امکان ندارد، به اموال عمومی بیت­‌المال برگردانید.

توجه:برای دیدن بقیه مطالب مرتبط با احکام و مسائل تحصیلی روی لینک داخل پرانتز (احکام مسائل تحصیلی) کلیک کنید.

منبع: پایگاه نشر و حفظ آثار آیت الله خامنه ای ، پاسخ توسط حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده

[irp]

دکمه بازگشت به بالا