راه تشخیص صحیح بدون مطالب تاریخی

چگونه می توان یک مطلب تاریخی را از میان مطالب ضد و نقیض استخراج کرد و ضریب صحت و اطمینان آن را افزایش داد؟ در این مورد اگر امکان دارد منبعی معرفی کنید.
اگر ما تاریخ را علم بدانیم که علم است، نیاز به استاد دیدن و آموزش دارد و نمی توان در یک تریبون عمومی فرمولی معرفی کرد تا شنوندگان بتوانند مطالب صحیح را از غیر صحیح مشخص کنند؛ مثل این که یک پزشک در یک برنامه تلویزیونی مبانی علمی خودش را بیان کند. مورخانی که صحیح و سقیم را مشخص می کنند حداقل صد مورخ را می شناسند، با کتاب های آن ها آشنا هستند، این که کدام یک از آنها شیعه و کدام سنی بوده، کدام منصف بوده و کدام غرض ورز بوده، کدام نژاد پرست و کدام یک درباری بوده است. همه این ها مستلزم زحمت و مطالعات زیاد است و تخصصی است که به این زودی برای کسی حاصل نمی شود.
برای این که بتوانید به اهمیت این مساله آگاهی پیدا کنید، چند کتاب را معرفی می کنم که با خواندن آن متوجه می شوید که چقدر کار مشکلی است و مستلزم تحقیق و بررسی همه جانبه است: کتاب تاریخ در ترازو تالیف دکتر عبدالحسین زرین کوب ، کتاب معالم المدرستین تالیف علامه سید مرتضی عسکری، کتاب الصحیح من سیره النبی الاعظم تالیف سید جعفر مرتضی عاملی .
این کتاب ها، اجتهادی هستند و با خواندن آن می توان فهمید که علما چگونه تحلیل علمی در تاریخ می کنند و چقدر در این زمینه زحمت کشیده اند.
تنها راه شناخت صحت روایات تاریخی برای کسانی که متخصص نیستند، این است که به کتاب های تاریخی نسبتا معتبر مراجعه کنند.

[irp]


منبع: مرکز ملی پاسخگویی؛ پاسخ توسط حجت الاسلام والمسلمین مهدی پیشوایی

دکمه بازگشت به بالا