Ultimate magazine theme for WordPress.

حضرت عیسی به همراه حضرت مهدی

حضرت عیسی به همراه امام زمان

این باور که روزی منجی خواهد آمد و جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد فصل مشترک تمام ادیان است. در همه ادیان مساله آمدن منجی الهی پیش بینی شده است و همه انبیا و اولیا وعده داده‌اند که در آخر الزمان شخصیتی الهی که دارای مقام ولایت و رسالت الهیه می‌باشد، ظهور خواهد کرد و جهان را از دوئیت و نفاق به سوی صلح و وحدت رهنمون خواهد کرد. موعود در لغت به معنی وعده داده شده و منجی نیز به معنی نجات دهنده است و اگر نگاهی از دریچه زبانشناختی به این دو واژه انداخته شود به وضوح نشان خواهد داد که معنی و مفهوم این دو واژه علی رغم صورت متفاوتشان و گاهی لغات متفاوت، یکی است و آن باور عمیق به ظهور موعود در آخرالزمان است.

هر یک از ادیان الهی دارای موعود یا منجی آخرالزمان می‌باشند که از جایگاه ویژه در آن دین برخوردار است. در تمام این ادیان، موعود معنایی واحد دارد و آن اینکه در روزگاری که جهان پر از ظلم و جور است، لطف خداوندی شامل حال بشر می‌شود و منجی و موعودی ظهور می‌کند و ضمن اینکه ظلم و جور را از بین می‌برد، جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد.

حضرت عیسی(علیه‌السلام) در کنار امام زمان(علیه‌السلام)

هدایت‌گر مسیحیان

پروردگار عالم، در مورد هدایت گری حضرت مسیح می‌فرماید: «وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ إِلَّا لَیُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ یَوْمَ الْقِیامَهِ یَکُونُ عَلَیْهِمْ شَهِیداً»[سوره نساء/ 159] هیچ کس از اهل کتاب نیست مگر این که پیش از مرگ به مسیح(علیه‌السلام) خود ایمان ‏آورد و او در روز قیامت به ایمانشان گواهی خواهد داد.

«انَّ عِیسیَ یَنْزْلُ قَبْلَ یَوْمِ الْقِیامَه اِلی الدُّنیَا فَلا یَبْقَی اهْلُ مِلَّهٍ یَهُودیٍّ وَ لا غَیْرُهُ اِلَّا آمَنَ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ یُصَلِّی خَلْفَ الْمَهْدِیِّ»[1]به طور مسلم، عیسی پیش از قیامت به این جهان فرود خواهد آمد. پیرو هیچ آئینی از یهود و غیر آن در روی زمین نمی‌ماند جز اینکه پیش از وفاتش به او ایمان می‌­آورد. و او در پشت سر مهدی(علیه‌السلام) نماز می‌خواند. عیسی(علیه‌السلام) پس از نزول از آسمان، حقیقت دین خدا را به مسیحیان خواهد شناسانید، صلیب را خواهد شکست و بر مسیحیت دروغین مهر ابطال خواهد زد.

[irp]

اقتدا به امام زمان(علیه السلام)

وقتی امام زمان(علیه السلام) ظهور کند حضرت عیسی(علیه‌السلام) در بیت المقدس به زمین فرو خواهد آمد و پشت سر آن حضرت به نماز می‌­ایستد و این کار حضرت زمینه ساز پذیرش حکومت جهانی امام زمان از جانب مسیحیان می‌گردد.

پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) فرمودند: «قسم به آن کس که مرا به حق به نبوت مبعوث کرد اگر از دنیا جز یک روز باقی نماند آن روز را طولانی می‌کند تا فرزندم مهدی در آن روز قیام کند پس عیسی بن مریم فرود می‌آید و پشت سرش نماز می‌خواند».[2]

وزیر امام زمان(علیه السلام)

با ظهور امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه) حضرت عیسی مسیح(علیه‌السلام) نیز ظاهر شده و به آن امام ملحق می‌شود و می‌گوید:«اِنَّما بَعِثْتُ وَزیرا، وَلَمْ اُبْعَثْ اَمیرا»؛ «من، وزیر فرستاده شده‌ام، نه امیر و فرمانروا»[3]وی از سوی امام مهدی(علیه‌السلام) فرماندهی عملیات تهاجمی بر ضد لشکریان دجال را بر عهده می‌گیرد؛ [4]به همین سبب در روایات، از میان کارگزاران امام مهدی(علیه‌السلام) از حضرت عیسی مسیح (علیه السلام) به دلیل نقش کلیدی و منحصر به فرد او در تحکیم و گسترش حکومت جهانی امام مهدی(علیه‌السلام) با عنوان «وزیر» یاد شده است. گو این‌که حضرت عیسی مسیح(علیه‌السلام) در دوران ظهور، نقش معاون اولی امام مهدی(علیه‌السلام) را در میان دستیاران و کارگزاران حکومتی امام مهدی(علیه‌السلام) بر عهده دارد. [5]امام مهدی(علیه‌السلام) با چنین اصحاب وکارگزارانی، سرانجام، حکومت جهانی اسلام را تحقق می‌بخشند و جهان را از عدل و داد پر می‌کند.

کرسی قضاوت

نزول حضرت عیسی(علیه‌السلام) برای داوری به حق و اتمام حجت بر پیروان همه ادیان توحیدی، به ویژه یهودیان و مسیحیان جهان است.

پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرماید: «عیسی بن مریم در میان امت من داور دادگری خواهد بود، کینه و عداوت را از میان مردم برمی‌دارد و آن‌قدر ثروت می‌ریزد که دیگر کسی آن را نمی‌پذیرد. خشم و آزار از هر جنبند­های گرفته می‌شود و سرتاسر زمین به نرمی نقره می‌شود».[6]

از بین برنده دجّال

آری آموزه­ های مسیحی و اسلامی بر این نکته اتفاق نظر دارند که سرانجام عیسی مسیح از بین برنده دجّال در دوران رجعت خویش خواهد بود بنابر روایات بسیار، زمانی دجّال پا به فلسطین و بیت المقدس می­گذارد که مسلمانان به همراه امام مهدی(علیه‌السلام) مهیّای نماز می­شوند. در همین هنگام حضرت عیسی(علیه‌السلام) از آسمان نزول می‌کند و پس از اقامه نماز به امامت مهدی(علیه‌السلام) درِ مسجد به درخواست حضرت عیسی(علیه‌السلام) گشوده می­شود. ناگهان چشم حضرت عیسی(علیه‌السلام) به سپاه هفتاد هزار نفری یهود به رهبری دجّال می­افتد. دجّال با دیدن حضرت عیسی(علیه‌السلام) به سان نمک در آب می‌گدازد و حضرت عیسی(علیه‌السلام) خود را به او رسانده و با ضربتی هلاکش می‌سازد. با قتل دجّال لشکر او درهم می‌شکند و سنگ، درخت و خار به سخن آمده، با معرفی کافران زمینه قتل آن ها را به دست مسلمانان فراهم می‌آورند.[7]

پس بنا به مطالبی که بیان شد نشان می‌دهد آینده‌ای که مسیحیان در انتظار آن به سر می‌برند، با فرخنده روزگاری که مسلمانان در انتظار آنند، تفاوتی ندارد و تمامی مردم جهان به رهبری و با نقش آفرینی مشترک حضرت مسیح و حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه) تحت حکومت واحد الهی، طعم حیات حقیقی را در خواهند چشید.

[irp]

_____________________________________________
پی‌نوشت
[1]. بحارالانوار، محمدباقر مجلسی، ج53، ص 51.
[2]. «الذی بعثنی بالحق نبیا لو لم یبق من الدنیا إلا یوم واحد لطول اللّه ذلک الیوم حتى یخرج فیه ولدی المهدی، فینزل روح اللّه عیسى ابن مریم فیصلّی خلفه، و تشرق الأرض‏بنوره، و یبلغ سلطانه المشرق و المغرب».همان، ج51، ص71.
[3]. معجم احادیث المهدی، علی کورانی، ج۱، ص۵۲۷؛/و اثباه الهداه، محمد بن حسن حرعاملی، ج3، ص613.
[4]. لشیعه والرجعه، محمد رضا طبسی نجفی، ج۱، ص۱۶۷
[5]. غایه المرام فی حجه الخصام عن طریق الخاص والعام، هاشم بحرانی، ص۶۹۷.
[6]. «یکون عیسی بن مریم فی امتی حکما مقسطا، یرفع الشحناء و التباغض و یفیض المان حتی لایقبله احد!. و تنزع حمه کل دابه، و تکون الارض کفاتور الفضه». ینابیع الموده، سلیمان حسینی بلخی قندوزی، ج3، ص88.
[7]. کشف الاسرار و عده الابرار، احمد بن محمد میبدی، ج2، ص 142-143؛/و تفسیر القرآن العظیم، عمادالدین اسماعیل ابن کثیر، ج6، ص 592-595؛/و اشراط الساعه الصغری و الکبری، شیخ عزالدین حسین، ص 70-84.
منبع: رهروان ولایت