ارتباط فرزندان اهل بیت با خلفا

وهابیون می گویند که بسیاری از ائمه(ع) و فرزندان آن ها با خلفای سه گانه یا فرزندانشان وصلت نموده یا از اسامی آنان برای فرزندانشان استفاده نموده اند. اگر این مطلب صحت دارد دلیل این کار چیست؟
اولا در بین اصحاب رسول خدا(ع) افراد متعددی هم نام این سه خلیفه بوده اند و این مساله دلیل نمی شود که این اسم دلالت بر این شخص خاص کند. مثلا نام عمر از عمران و آبادانی و اسم خوبی است. در زمان رسول خدا(ص) 25 نفر نامشان عمر بوده است. ثانیا ابن شبه از علمای قرن سوم، در کتاب تاریخ المدینه المنوره که توسط دانشگاه اسلامی مدینه منوره و همین وهابی ها منتشر شده، نقل کرده است روزی که فرزند امام علی(ع) متولد شد امام در جمعی که خلیفه وقت نیز نشسته بود حضور داشتند. به امام خبر آوردند که فرزندی برای شما متولد شده است. عمر گفت: بگذار اسم این فرزند را من بگذارم . او با اجازه امام، نام خود را بر این فرزند گذاشت .
ابوالفرج اصفهانی در کتاب مقاتل الطالبیین در نقل شهادت چهار فرزند ام البنین در کربلا می گوید یکی از آن ها نامش عثمان بود. نقل می کند وقتی عثمان بدنیا آمد امام علی(ع) فرمود من تو را به نام برادرم عثمان بن مظعون، عثمان نامیدم . این شخص از یاران رسول خدا(ص) بوده که در آن زمان از دنیا رفت. مادر امام صادق(ع) هم از طرف پدر و هم از مادر، نوه ابوبکر محسوب می شود. او دختر قاسم فقیه بن محمد بن ابی بکر است. محمد بن ابی بکر مانند پسر امام علی(ع) و تربیت شده ایشان بود که و جانش را در راه ایشان فدا کرد. این مطالب نیز چیزی را ثابت نمی کند.
نتیجه ای که آن ها می خواهند بگیرند این است که شما شیعیان، روابط علی(ع) با خلفا را تیره تصویر می کنید ولی آن ها در واقع با هم مشکلی نداشتند. ما می گوییم در جنگ صفین که معاویه با علی(ع) جنگ کرد، یا در جنگ جمل که بین اصحاب بوده است روابط تیره نبوده است؟
عثمان بن عفان بدست مسلمانان و اصحاب کشته شد. خود وهابیان می گویند که محمد بن ابی بکر کشت و طلحه و زبیر در این مورد مشارکت داشته اند. آیا این روابط تیره نبوده است؟

[irp]

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی توسط حجت الاسلام و المسلمین مهدی پیشوایی

دکمه بازگشت به بالا