تقریب مذاهب یعنی چه؟

تقریب مذاهب چیست و برای اولین بار توسط چه شخصی مطرح شد؟
مقصود از تقریب مذاهب اسلامی این است که پیروان مذاهب اسلامی به هم نزدیک شوند و اختلافاتشان را کم کنند و بیشتر به مشترکات تکیه کنند. موارد اختلافی را به حساب اختلاف درون مذاهب اسلامی بگذارند. مثلا در جهان اهل سنت چهار فرقه وجود دارد که از نظر فقهی و کلامی با هم اختلاف دارند ولی آن اختلاف را درون مذهب حساب می کنند و می گویند جنبه اجتهادی دارد و به عبارت دیگر یکدیگر را تحمل می کنند. منظور از تقریب مذاهب اسلامی چنین چیزی است. همانطور که یک مساله درون مذهبی را دست مایه اختلاف و تنش بین یکدیگر قرار نمی دهند اختلاف بین شیعه و سنی و گروه های دیگر اسلامی را نوعی اختلاف درون مذهبی بدانند، مشترکات یکدیگر را قبول کنند. همه مذاهب اسلامی در بسیاری موارد اصولی و اساسی اشتراک دارند و موارد اختلافی اندک است. علت هم همین است که همیشه و خصوصا امروزه مسلمانان دشمن مشترک دارند و اگر بر آن ها مسلط شوند شیعه و سنی نمی شناسند و همه را از بین می برند.
این فکر که مسلمانان به هم نزدیک شوند قبلا نیز وجود داشته است اما زمانی که جدی و عملی شد تقریبا به دهه 40 بر می گردد که شخصیت هایی در مصر مانند حسن البناء (بنیانگذار اخوان المسلمین) پیش قدم شدند و علمای اهل سنت مانند شیخ عبدالمجید سلیم، شیخ محمود شلتوت، شیخ عبد العزیز عیسی تلاش های زیادی کردند و بعضی از علمای بزرگ شیعه مانند حضرت آیت الله العظمی بروجردی در این زمینه قدم برداشتند و از طرف شیعیان مرحوم آیت الله شیخ محمد قمی از ایران به قاهره رفت و در آن جا مستقر شد.
به تدریج، مشترکا این فکر را پیگیری کردند و این تبادل نظر ها منتهی به تاسیس مرکزی بنام دارالتقریب المذاهب الاسلامیه گردید و به دنبال آن فصلنامه ای بنام رساله الاسلام منتشر شد که مشترکا علمای شیعه و سنی در آن نشریه مقاله می دادند.
این اقدامات منجر به چاپ تفسیر شیعی مجمع البیان و یک کتاب فقهی شیعه توسط دانشگاه الازهر گردید و در اقدامی دیگر رییس وقت دانشگاه الازهر، شیخ محمود شلتوت، فتوای تاریخی صادر کرد و گفت: با توجه به این که هیچ یک از این مذاهب اسلامی در عصر رسول خدا(ص) نبوده اند، هر کس هر یک از این مذاهب اسلامی را حق بداند که از یک راه مطمئن منتهی به رسول خدا(ص) گردد می تواند از آن مذهب تبعیت کند و یکی از آن ها مذهب شیعه امامیه است. این فتوا بازتاب و اثر بسیار زیادی داشت.
هم اکنون نیز جمهوری اسلامی این مجمع را به ایران منتقل کرده است و سالانه کنفرانس وحدت را برگزار می کند.

[irp]

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی توسط حجت الاسلام و المسلمین مهدی پیشوایی

دکمه بازگشت به بالا