زیاد بن ابیه

آیا زیاد بن ابیه در زمان خلافت امام علی (ع) منصبی داشته است یا نه؟ و اگر داشته است توجیه این مطلب چگونه است؟
زیاد بن ابیه یا زیاد بن عبید، از شخصیت های معروف آن زمان و جزء چهار سیاستمدار عرب (دُهات) بوده است که به هوشمندی معروف بوده اند. تولدش به گونه ای بود که پدرش مشخص نشد و مادرش کنیز شوهر داری بوده است. مشخصا معلوم شد پدر حقیقی اش کیست و بعدها معاویه مدعی شد که او برادر من است که حضرت امام حسین(ع) در نامه ای به او نوشت: زیاد بن ابیه را برادر خود خواندی؛ در حالی که رسول خدا (ص) فرمود: الولد للفراش و للعاهر الحجر؛ فرزند متعلق به آن خانواده و بستر است و نصیب زنا کار، سنگ است.
شوهر آن کنیز، عبید بود که خودش نیز عبد بوده است. در فقه اسلامی آمده است که اگر زن شوهر داری بچه ای به دنیا آورد شرعا به شوهرش ملحق می شود و ظن و گمان به جایی نمی رسد. مخالفینش برای این که اشاره کنند که از چنین بستری بدنیا آمده است به او زیاد بن ابیه گفتند.
او از طرف امام علی (ع) در منطقه فارس کارگزار بوده است. توجیه آن این است که هنوز آن زمان، خلافی از او دیده نشده بود و در آن مدتی که مسوولیت داشت خلافی مرتکب نشده بود. از طرف دیگر اگر فهرست کارگزاران امام علی (ع) را نگاه کنیم می بینیم که این ها در آن زمان، بهترین بوده اند.
[irp]

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی ، پاسخ توسط حجت الاسلام و المسلمین مهدی پیشوایی

دکمه بازگشت به بالا