آیا حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از اولین بیعت‌کنندگان با ابوبکر بود و تا آخر عمر هیچ‌گونه مخالفتی با او نداشته است. ؟

آیا حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از اولین بیعت‌کنندگان با…

سوال

آیا حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از اولین بیعت‌کنندگان با ابوبکر بود و تا آخر عمر هیچ‌گونه مخالفتی با او نداشته است. ؟

پاسخ

بعد از جریان سقیفه، عده‌ای از مخالفان خلافت ابوبکر،وبرخی از بنی هاشم  در خانه امام علی ـ علیه السّلام ـ اجتماع کرده بودند،[1] که مواجه با برخورد شدید عمر و هواداران وی شدند. زبیربا عمردرگیر شد وشمشیرش شکست؛ به گزارش ابن عبدربه، عمر که قبسی آتش در دست داشت، تهدید به آتش زدن خانه کرد، و وقتی فاطمه زهرا ـ سلام الله علیها‌ـ پرسید که آیا واقعاً قصد چنین کاری دارد؟ او گفت: آری، مگر آنکه این جمع، امری را بپذیرند که امت پذیرفته است![2] پس از تهدید عمر به آتش زدن خانه بر سر معترضان بود که حضرت فاطمه ـ علیها السّلام ـ از آنان خواست متفرق شوند زیرا عمر چنین کاری را انجام خواهد داد،[3] پس معلوم می‌شود که حضرت فاطمه ـ علیها السّلام ـ همراه با علی ـ علیه السّلام ـ و تنی چند از صحابه نه تنها از اولین بیعت‌کنندگان نبودند بلکه از اولین مخالفان خلافت ابوبکر بودند و آن حضرت همراه با حضرت علی ـ علیه السّلام ـ ، تلاش زیادی برای بازگرفتن حق خود( خلافت) از ابوبکر و بیعت با علی ـ علیه السّلام ـ کردند.[4] و حتی فراتر از این، در این نکته جای تردیدی نیست که هم خود فاطمه زهرا ـ علیها السّلام ـ تا آخر عمر خویش، و هم حضرت علی ـ علیه السّلام ـ و بنی‌هاشم تا آخر عمر شریف حضرت فاطمه ـ علیها السّلام ـ با ابوبکر بیعت نکردند.[5] و به دلیل حق‌کشی‌هایی که در جریان میراث پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ مسأله فدک[6] و قضیه امامت علی ـ علیه السّلام ـ انجام شد، فاطمه زهرا ـ علیها السّلام ـ نسبت به ابوبکر و عمر خشمگین شد و بدون آنکه از آنها راضی شود از دنیا رفت.[7] و وصیت آن حضرت نسبت به دفن مخفیانه و شبانه او و خبر نکردن ابوبکر و عمر نیز دلیل بر عدم رضایت آن حضرت سلام الله علیها، از ابوبکر و عمر می‌باشد. و همچنین اگر فاطمه زهرا ـ علیها السّلام ـ از ابوبکر راضی بود! چرا او تلاش زیادی می‌کرد که فاطمه ـ علیها السّلام ـ از او راضی شود، اما آن حضرت راضی نشد و همین امر سبب شد، تا ابوبکر در پایان عمر خود از این که فاطمه ـ علیها السّلام ـ را ناراضی کرده و به خانه وی هجوم برده اظهار پشیمانی و ندامت کند، این خبر که او در روزهای آخر زندگی گفت: ای کاش هرگز خانه زهرا ـ علیها السّلام ـ را مورد تفتیش قرار نداده بود و موجبات نارضایتی او را فراهم نکرده بود، توسط بسیاری از مورخان اهل سنّت روایت شده است.[8]پس چنانچه با شواهد تاریخی هم معلوم شد، فاطمه زهرا سلام الله علیها، بدون اینکه با ابوبکر بیعت کند از دنیا رفت، و با خلافت ابوبکر هم مخالف بود و چنانچه اشاره کردیم برای گرفتن حق خود وهمسرش  نیز  تلاش زیادی کرد؛ اما وقتی دید تلاش او سودی ندارد، از آن دو قهر کرده و تا آخر عمر شریف و کوتاه خود سکوت کرده وسرانجام براثر جراحات این جریان وفشارهای روحی به شهادت رسید.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1. فاطمه از مهد تالحد، محمد کاظم موسوی.
2. رنج زهرا، سید جعفر مرتضی عاملی.
3. آتش به خانه‌ی وحی، سید محمد حسین سجادی.
4.الحجه الغراء علی شهادت الزهراء آیه الله سبحانی(یاس درآتش)

پی نوشت ها:
[1]  . عسکری، سید مرتضی، معالم المدرستین، تهران، بنیاد بعثت،1412ه‍ . ق، ج 2،صص163-166.
[2]  . ابن عبد ربه، العقد الفرید، بیروت، دارالکتاب العربی، 1384، ج3، ص64؛ أبی الفداء، تاریخ أبی الفداء، ج1، ص156، به نقل از :علامه عسگری  معالم المدرستین،، ج2، ص167.
[3]  . احمد بن عمر و الشیبانی، المذکر و التذکیر و الذکر، تحقیق، خالدالردادی، ریاض، 1413ه‍ . ق، ص91؛ ابن أبی شیبه، المصنف فی الاحادیث و الاثار، تقدیم و ضبط کمال یوسف الحوت، بیروت، دارالتاج، 1409 ه‍ . ق، ج7، ص432.
[4]  . ابن واضح الیعقوبی، تاریخ الیعقوبی، بیروت، دار صادر، ج2، ص126؛ ابن أبی الحدید، شرح نهج‌البلاغه، تحقیق محمد ابوالفضل ابراهیم، مصر، دارالاحیاء الکتب العربیه، 1387 ه‍. ق، ج2، صص50-28،67؛ نصربن مزاحم منقری، وقعه الصفین، تحقیق:  عبدالسلام هارون، قاهره،1382 ه‍ . ق، ص182.
[5]  . عبدالرزاق الصنعانی، المصنف، بیروت، 1392 ه‍.ق، ج5، ص472.
[6]  . قدامه بن جعفر، الخراج و صناعه الکتابه، تحقیق الدکتور، محمدحسین الزبیدی، بغداد، دارالرشید، 1981 م، صص260-259.
[7]  . عبدالرزاق، همان، ج5، ص472؛ همین روایت از زهری در: صحیح بخاری، ج6، ص122 نقل شده است؛ ابن ابی الحدید، همان، ج6، صص50-49،؛ ج16، صص182-281،253؛ ابن کثیر حنبلی، البدایه و النهایه، بیروت، دارالکتاب العلمیه، چاپ پنچم، 1409 ه‍.ق، ج5، صص285، 287.
[8]  . الکاندهلوی، حیاه الصحابه، حلب دارلوعی، 1391 ه‍.ق، ج2، ص24؛ ابن سلام، الاموال، قاهره، 133 ه‍.ق، ص194.

آیا حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از اولین بیعت‌کنندگان با ابوبکر بود و تا آخر عمر هیچ‌گونه مخالفتی با او نداشته است. ؟ / مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم

دکمه بازگشت به بالا