حکم شستن موهای صورت در وضو

سوال: آیا شستن موهای صورت و دست در وضو لازم است؟

پاسخ: اگر پوست صورت از لای ریش یا ابرو پیدا باشد – یعنی موها به قدری کم پشت باشد که پوست صورت دیده شود – باید [1] آب وضو به پوست برسد؛ ولی اگر پوست صورت پیدا نباشد، شستن مو کافی است و رساندن آب به زیر آن لازم نیست. [2]

[irp]


پی نوشت:
[1]. بهجت: بنابر احتیاط واجب.
[2]. توضیح المسائل ده مرجع، م 240؛ خامنه ای، استفتا؛ سبحانی،‌ توضیح المسائل، م 237.
>>> برگرفته از کتاب «رساله مصور»، ج1، ص 156.

2 دیدگاه ، نظر شما چیه؟

 1. با عرض سلام و ادب
  هنگامی که شخصی ریش یا سبیل پر پشت دارد ،هنگام وضو آب به پوستش نمیرسد ولی باعث ابطال وضو نمیگردد.چرا فردی که لاک روی ناخن دارد وضویش صحیح نیست؟
  در هر دو مورد یعنی لاک و ریش ،مانعی جهت رسیدن آب به پوست وجود دارد.
  در ضمن در زمان پیامبر اسلام که لاک وجود نداشته،چرا علما با ایجاد چنین سدهایی باعث میشوند جوانان بین نماز و لاک مجبور به انتخاب شوند؟
  آیا بهتر نیست که دین را آسان کنیم تا افراد بیشتری تمایل به انجام فرائض دینی پیدا کنند؟
  ممنون از پاسختان

  1. سلام علیکم، داشتن ریش پرپشت بخاطر اینکه از ظواهر طبیعی صورت محسوب می شود و مانع نیست بنابراین نیازی نیست که آب را به پوست برسانیم ولی لاک چون مانع محسوب می شود که توسط خود شخص ایجاد شده است بنابراین با وجود لاک وضو صحیح نمی باشد.
   اما در مورد اینکه برخی از مسائل و احکام در زمان پیامبر و اهل بیت علیهم السلام نبوده است، دلیلی نمی شود که دین اسلام نسبت به آن ساکت باشد بلکه ما قوانین کلی داریم مثلا در همین مورد حکم کلی درایم که هر مانعی که در اعضاء وضو ایجاد شود باید برطرف شود و اگر قابل برطرف شدن نباشد راحل های دیگری را پیش روی ما قرار داده است حال این مانع می تواند لاک باشد یا جوهر یا هر چیزی دیگری.
   اما در مورد اینکه دین را باید آسان بگیریم، باید گفت که دین شامل باید و نباید های می باشد که بدون شک این باید و نباید ها سختی های خود را دارد و در مقابل این سختی ها پاداش ابدی قرار داده شده است.
   به همین مختصر اکتفا می کنم، موفق و موید باشید.

دکمه بازگشت به بالا