آیا حشیش و بنگ نجس است؟ چرا؟

متاسفانه در جامعه ما مصرف دخانیات فراوان شده است و برخی از دخانیات علاوه بر حرام بودن نجس نیز هستند و قاعده کلی این که هر چیزی که باعث مستی انسان می شود و روان باشد مانند شراب نجس است ولی حشیش و بنگ چون مایع نیستند نجس نیستند (نجاست غیر حرام بودن است) این مساله در رساله مراجع چنین آمده است:

توضیح المسائل مراجع مسأله 111 شراب و هر چیزى که انسان را مست مى‌کند،چنانچه به خودى خود روان باشد،نجس است،(1)و اگر مثل بنگ و حشیش،روان نباشد (اگر چه چیزى در آن بریزند که روان شود)،پاک است.
(1)زنجانى:و اگر مایعى زیاد آن مست‌کننده باشد مقدار کم آن نیز نجس است..
خوئى،تبریزى:شراب(خوئى:و نبیذى که مسکر است)نجس است و بنا بر احتیاط واجب هر چیزى که انسان را مست مى‌کند،چنانچه به خودى خود روان باشد نیز نجس است..
بهجت:شراب و هر چیزى که زیاد آن انسان را مست مى‌کند،چنانچه به خودى خود مایع باشد نجس و خوردن آن حرام است اگر چه کم باشد یا مست‌کنندگىِ آن خفیف باشد..
سیستانى:مسأله شراب نجس است و غیر آن از چیزهایى که انسان را مست مى‌کند،نجس نیست.
مکارم:مسأله شراب و هر مایعى که انسان را مست مى‌کند نجس است بنا بر احتیاط واجب،امّا اگر مثل بنگ و حشیش باشد که مخدّر و مستى‌آور است و ذاتاً مایع نیست پاک است،هر چند آن را با آب مخلوط کنند و به صورت مایع درآورند،ولى استعمال آن به هر حال حرام است.

پرسش: آیا حشیش پاک است؟ و آیا استعمال آن حرام است؟

آیت الله خامنه ای: حشیش پاک است ولی مصرف آن حرام می ‏باشد.

پرسش: استعمال مواد مخدّر از قبیل حشیش، تریاک، هروئین، مورفین، ماری جوانا و… بصورت خوردن، نوشیدن، کشیدن، تزریق و یا شیاف، چه حکمی دارد؟ خرید و فروش و سایر راههای کسب درآمد با آن مثل حمل و نقل و نگهداری و قاچاق آنها چه حکمی دارد؟
آیت الله خامنه ای: استعمال مواد مخدر و استفاده از آنها با توجه به آثار سوءشان از قبیل ضررهای شخصی و اجتماعی قابل ملاحظه‏ ای که براستعمال آنها مترتّب می ‏شود، حرام است و به همین دلیل کسب درآمد با آنها از طریق حمل و نقل و نگهداری و خرید و فروش و غیر آن هم حرام است.

مصرف حشیش چه حکمی دارد؟
آیت الله سیستانی: مصرف حشیش حرام است.

بنابراین از نظر همه مراجع عظام تقلید حشیش و بنگ نجس نیستند ولی کشیدن آنها حرام است.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

2 دیدگاه ، نظر شما چیه؟

    1. سلام علیکم، در متن بالا پاسخ دادم که کشیدن بنگ حرام است.

دکمه بازگشت به بالا