شرایط غسل

[مسأله 380 شرایط غسل چیست]
مسأله 380 تمام شرطهایى که براى صحیح بودن وضو (شرایط وضو) گفته شد مثل: پاک بودن آب و غصبى نبودن (1) در صحیح بودن غسل هم شرط است (2) ولى در غسل لازم نیست بدن را از بالا به پایین بشوید (3) و نیز در غسلِ ترتیبى، لازم نیست بعد از شستن هر قسمت، فوراً قسمت دیگر را بشوید، بلکه اگر بعد از شستن سر و گردن مقدارى صبر کند و بعد طرف راست را بشوید و بعد از مدّتى طرف چپ را بشوید اشکال ندارد. (4) ولى کسى که نمى‌تواند از بیرون آمدن بول و غائط خوددارى کند، اگر (5) به اندازه‌اى که غسل کند و نماز بخواند، بول و غائط از او بیرون نمى‌آید (6) ، (چنانچه وقت تنگ باشد (7)) ، باید هر قسمت را فوراً بعد از قسمت دیگر غسل دهد و بعد از غسل هم فوراً نماز بخواند. و هم چنین است حکم زن مستحاضه که بعداً گفته مى‌شود.

(1) بهجت: مثل پاک بودن آب. .

(2) زنجانى: تمام شرطهایى که براى صحیح بودنِ وضو به نحو فتوا یا احتیاط (از هر قسم) گفته شد، در صحیح بودنِ غسل هم به همان گونه شرط است. .

(3) بهجت: اما در ترتیبى، أحوط است. .

حتما بخوانید:  اگر برای آزمایشگاه منی نیاز باشد می شود استمناء کرد؟

(4) فاضل: مگر زن مستحاضه که حکم آن بعداً گفته مى‌شود. [پایان مسأله]

خوئى، سیستانى، تبریزى، زنجانى: در غسل ترتیبى، لازم نیست بعد از شستنِ سر و گردن فوراً بدن را بشوید، پس اگر بعد از شستن سر و گردن صبر کند و بعد از مدّتى (زنجانى: مدت زیادى) بدن را بشوید (تبریزى: طرف راست و چپ را بشوید) اشکال ندارد، بلکه لازم نیست تمام سر و گردن یا بدن را یک مرتبه بشوید، پس جایز است مثلاً سر را شسته و بعد از مدّتى (زنجانى: مدت زیادى) گردن را بشوید. .

(5) گلپایگانى، صافى: اگر در تمام وقت. .

(6) خوئى، سیستانى، تبریزى: باید فوراً غسل کند و بعد از غسل هم فوراً نماز بخواند. [پایان مسأله]

زنجانى: در صورتى که وقت تنگ باشد که نتواند پس از غسل وضو بگیرد، لازم است فوراً بدون فاصله غسل کند و بعد از غسل هم فوراً نماز بخواند و در غیر این صورت لازم نیست فوراً غسل کند. [پایان مسأله]

(7) [قسمت داخل پرانتز در رساله آیات عظام: اراکى، گلپایگانى و صافى نیست]

مکارم: مسأله شرایطى که براى وضو گفته شد مانند پاک بودن آب و غیر آن در غسل هم شرط است ولى در غسل لازم نیست که از بالا به پایین بشوید و فاصله افتادن میان شستن اعضا در غسل ترتیبى نیز اشکالى ندارد، مگر در مورد کسى که نمى‌تواند بول و غائط خود را حفظ کند که باید پشت سر هم به جا آورد و فوراً نماز بخواند، هم چنین در زن مستحاضه.

حتما بخوانید:  شستن موهای بلند در غسل

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

لطفا به این پست امتیاز دهید

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن