عنوان پرسش:
با شخصی با وعده ازدواج رابطه دوستی داشتم ولی الان میدانم که قصد ازدواج ندارد و به او وابسته شده ام چکار کنم؟

متن پرسش:
حدود شش ماهی هست که بطور جدی و با وعده ازدواج وارد رابطه دوستی با یکی از پسر های هم دانشگاهیم شدم الان بعد شش ماه متوجه شدم این آقا جز ضرر رساندن به من فایده ای برایم ندارد واقعا نمیخواهم خودم را دستی دستی بدبخت کنم این آقا هم حرفش دروغ بوده وقصد ازدواج ندارد چون به من گفته یک سال صبر کن و با من باش بعدش که درسمان تموم شد میایم خواستگاریت وعده ی سر خرمن داده است بعبارتی الان فقط تنها مشکلم برای جدایی وابستگی احساسی بیش از حد به این آقاست لطفا راهنماییم کنین که چگونه بر عواطف خود غلبه کنم و رابطه را تمام کنم.

پاسخ:
متأسفیم که این مسأله برای شما پیش آمده و یک حالت بلاتکلیفی برای شما ایجاد شده است قطعا وابستگی شما باعث شده شما دچار تعارض شوید با اینکه عقل شما تشخیص ناسالم بودن رابطه را می دهد ولی احساس شما نمی تواند ایشان را فراموش کند قطعا حتی اگر با این وضعیت ازدواج کنید در کنار تفاوت های مختلف بدبینی و نگرانی نسبت به تعهد زناشویی هم جزء مشکلات شما خواهد شد. در خواستگاری های رسمی که با تحقیقات کامل و تست های پیش از ازدواج انجام می شود  دو طرف نباید خیلی در حال نامزدی بماند و به سرعت باید وارد مرحله عقد بشوند چون امکان عقب نشینی و پشیمانی وجود دارد. برای خلاص شدن از این وضعیت بهتر است راهکارهای زیر را انجام دهید:
۱- سعی کنید در بیرون هیچ آثاری از ایشان را جلوی دید خود نداشته باشید مانند عکس شماره تلفن و یادگاری های و… و آنها را محو کنید.
۲- افرادی که در وضعیت شما قرار دارند به هیچ وجه نقاط منفی و بدی ها و آسیب هایی که از طرف مقابل متحمل شدن را نمی بینند و به همین دلیل علاقه و وابستگی آنها ثابت می ماند. شما با تهیه لیستی از نقاط منفی ایشان که شامل دروغ ها و عدم پایبندی و تعهد به عشق و علاقه و مشکلاتی که الان و بعد از ازدواج با ایشان برای شما ایجاد خواهد کرد را بنویسید و هر روز مرور کنید تا نگرشتان نسبت به ایشان منطقی تر شده و احساس ناراحتی و یا به عبارتی تنفر از ایشان ایجاد شود.
۳- درباره امتیازات این جدایی و خوبی های جدا شدن از ایشان نیز با خود فکر کنید و سعی کنید با خوشحالی از اینکه با ایشان ازدواج نکرده اید مطالبی را یاد داشت کنید.
۴ – در حال حاضر به هیچ وجه اقدام به ازدواج نکنید زیرا ممکن است انگیزه انتقام جویی و یا با هدف بهتر شدن وضعیت روحیتان و نه با هدف عشق و علاقه منطقی این ازدواج صورت بگیرد. پس سعی کنید حداقل دو ماه با انجام این تکنیک ها افکار و تصاویر مربوط به ایشان را از ذهنتان پاک کنید به حدی که اصلا تصویر ذهنی ایشان را به خاطر نیاورید و بعد هم حتما با یک مشاوره برای کمک به یک ازدواج عاقلانه کمک بگیرید.
۵- سعی کنید بدون خود سرزنشی و مقایسه نقاط مثبت و خوبی های خودتان را فراموش نکنید و با نوشتن و مرور و نادیده و بی ارزش نکردن آنها به آینده خوشبین و امیدوار باشید.
۶- انجام کارهایی مانند ورزش های دست جمعی، تعاملات اجتماعی، سرگرمی و تفریح و پرهیز از تنهایی بسیار مفید هستند و شما حتما گزارش از حال قبل و بعد از این تکنیک را باید با دقت ارسال فرمایید.
۷- ساعات و لحظاتی که شما ارتباط داشته اید بسیار وسوسه برانگیز خواهند بود مانند معتادی که ترک کرده مکان و زمان های مصرف در روزهای اولیه وسوسه انگیز بوده و ممکن است رفتاری مانند عصبانی شدن و تحریک پذیری و یا رفتن به طرف مصرف زیاد باشد بنابراین شما نیز باید با تغییر موقعیت فیزیکی و سرگرم شدن به یک کاری که عمدا در این ساعات در نظر خواهید گرفت و با آرام سازی ذهنی سعی می کنید با این وسوسه ها مبارزه کنید.
۸- هنگام هجوم افکار و تصاویر ایشان در ذهن بدون پرورش و فکر کردن مکان را ترک کرده و یا توجه و تمرکزتان را به چیزی جلب می کنید مثلا با قطع کردن افکار مشغول گفتگو با یک فردی می شوید، با عجله از آن مکان را ترک می کنید، با روشن کردن تلویزیون سعی در تمرکز دیداری و شنیداری نسبت به نوع برنامه و حتی نوع لباس های مجریان و بازیگران و اسامی آنها می شوید.
۹- با افکار منفی و مأیوس کننده مبارزه کنید و پیش بینی منفی نسبت به آینده نداشته باشید.
۱۰ – شاید هفته اول به دلیل درگیر شدن با افکار اتوماتیک دچار نوعی استرس شوید ولی به مرور زمان افکاری که عادت داشتند همیشه و همه جا بدون اراده شما وارد ذهنتان شوند و حالتان را بگیرند با تکنیک های شما از اتوماتیک خارج شده و افکار جدید جایگزین می شود و در هفته های دوم و سوم افکارتان یک دست شده و تعارضی احساس نخواهید کرد.

[irp]