حکم نزدیکی از پشت

حکم نزدیکی از پشت/ آیا نزدیکی از پشت حرام است؟

حکم نزدیکی از پشت با همسر چیست؟ آیا نزدیکی از پشت حرام است؟ آیا نزدیکی از پشت غسل دارد؟ نزدیکی از پشت چه عوارضی دارد؟ نظر اسلام در مورد نزدیکی از پشت با همسر چیست؟ در ادامه میتوانید پاسخ همه این سوالات را از نظر مراجع عظام تقلید بخوانید و همچنین عوارض نزدیکی از پشت را از نظر علمی بررسی می کنیم.

حکم نزدیکی از پشت

حکم نزدیکی از پشت با همسر

در میان آقایان افرادی زیادی هستند که تمایل نزدیکی از پشت با همسر خود را دارند و حکم شرعی نزدیکی از پشت با همسر را نمی دانند که آیا چنین عملی گناه و حرام است یا خیر؟ و ما در این پست می خواهیم حکم آن را از نظر مراجع عظام تقلید و همچنین عوارض نزدیکی از پشت را تقدیم شما کنیم، پس با پاسخکده همراه شوید:

پاسخ اجمالی:
به نظر اکثر مراجع تقلید نزدیکی از پشت با همسر کراهت شدیده دارد بدین معنا که این عمل مورد پسند خدواند نیست و بهتر است ترک شود ولی گناه محسوب نمی شود. البته نزدیکی از پشت با زن در صورتی کراهت شدیده دارد که زن راضی باشد و الا اگر زن راضی نباشد دخول و نزدیکی از پشت جایز نیست.

پاسخ تفصیلی:
حکم نزدیکى با همسر از پشت چگونه است؟
همه مراجع (به جز تبریزى، سیستانى و وحید): نزدیکی از پشت کراهت شدید دارد.[۱]
آیه اللّه  سیستانى: نزدیکی از پشت اگر زن راضى باشد، کراهت شدید دارد و اگر راضى نباشد،  بنا بر احتیاط واجب جایز نیست.[۲]
آیات عظام تبریزى و وحید: بنا بر احتیاط واجب نزدیکی از پشت جایز نیست.[۳]
پرسش: اگر مرد بخواهد با همسرش از پشت نزدیکى کند، آیا زن مى تواند تمکین نکند؟
همه مراجع: آرى، زن مى تواند به این نوع از استمتاع، تمکین نکند.[۴]

آیا نزدیکی از پشت غسل دارد؟

اگر مردى با زنش از پشت نزدیکى کند، بر زن نیز غسل جنابت واجب مى شود؟
همه مراجع (به جز مکارم): اگر به اندازه ختنه گاه یا بیشتر داخل شود (گرچه منى  بیرون نیاید)، هر دو جنب مى شوند و باید غسل به جا آورند.[5]
آیه اللّه  مکارم: اگر به اندازه ختنه گاه یا بیشتر داخل شود، (گرچه منى بیرون  بیاید) بنابر احتیاط واجب، باید بین غسل و وضو جمع کنند.(یعنی هم باید غسل بکند و هم برای نماز وضو بگیرد.) [6]

عوارض نزدیکی از پشت

البته غیر از حکم شرعی، باید جنبه های بهداشتی چنین عملی را نیز در نظر گرفت زیرا نزدیکی از پشت با همسر عملی غیر طبیعی است و از نظر علمی و پزشکی نیز ثابت شده که این عمل پرخطر و موجب آسیبهای جسمانی برای زن است.
پزشکان گفته اند: دستگاه گوارشی دارای دو نوع اسفنکتر sphincter می باشد:
۱- اسفنکتر داخلی و غیر ارادی؛ که دریچه ورودی غذا به معده و خروج آن می باشد.
۲- اسفنکتر خارجی؛ که ارادی است و وقتی که غذا بلعیده می شود از طریق مری پایین آمده و به سمت معده می رود.
زمانی که شخصی احساس کند که نیاز به خروج مدفوع از دریچه مقعد را دارد این همان زمانی است که اسفنکتر داخلی ۱ باز شده و همانطور که گفته شد غیر ارادی است. اما عمل باز کردن دریچه مقعد ( اسفنکتر خارجی) و در کل دفع مدفوع؛ ارادی است و دست خود شخص می باشد و زمانی که شخص احساس نیاز به اجابت مزاج کرد و خود را نگه میدارد تا به محل مناسب برسد و سپس به اراده خود باعث خارج شدن مدفوعش می شود این نگه داشتن و این عمل خارج کردن مدفوع؛ توسط اسفنکتر خارجی که ارادی است انجام می شود. و رابطه جنسی از پشت باعث آسیب دیدگی اسفنکتر خارجی میشود و باعث می شود که دریچه خروجی مقعد (Anal) به درستی کارش را انجام ندهد یعنی از قدرت ارادی خارج می شود. و به مرور زمان امکان ارادی خروج مدفوع یا نگه داشتن خود را از دست می دهد. در این صورت نا خواسته و غیر ارادی مدفوع از دریچه مقعد خارج میشود در این صورت همیشه لکه هایی از مدفوع در لباس زیر مشاهده می گردد.
البته نزدیکی از پشت موجب بیماریهای عفونی و ویروسی همانند هپاتیت، ایدز، سفلیس و بیماریهای مقاربتی میگردد زیرا در درون مقعد باکتریهای زیادی می باشد، که موجب انتقال ویروسهایی نظیر ایدز و … میشود.

همچنین توصیه می کنم مطالب زیر را نیز بخوانید:

پی نوشت ها:
[۱]. امام، نورى و فاضل، تعلیقات على العروه، ج ۲، النکاح، الفصل الاول، م ۱ ؛ صافى، توضیح المسائل  مراجع، م ۴۵۰ ؛ خامنه اى، استفتاء، س ۴۱۹ ؛ مکارم، تعلیقات على العروه، احکام الحیض، السابع و دفتر: بهجت.
[۲]. سیستانى، توضیح المسائل مراجع، م ۴۵۰٫
[۳]. تبریزى، استفتائات، س ۱۴۶۳ و منهاج الصالحین، ج ۱، م ۲۲۸ و وحید، منهاج الصالحین، ج ۲، م ۲۲۸٫
[۴]. فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۱۶۷۰ ؛ سیستانى، توضیح المسائل، م ۴۵۰ ؛ خامنه اى، استفتاء، س ۴۲۵ ؛  وحید، منهاج الصالحین، ج ۲، م ۲۲۸ ؛ تبریزى، منهاج الصالحین، ج ۱، م ۲۲۸ ؛ نورى، امام، مکارم، تعلیقات على العروه، ج ۲، الفصل الاول، م ۱
[5]. توضیح المسائل مراجع، م ۳۴۹ ؛، توضیح المسائل، م ۳۵۰ ؛ دفتر: خامنه اى.
[6]. توضیح المسائل مراجع، م ۳۴۹.(احکام روابط زن و شوهر، پرسمان).
منبع: پاسخکده

دکمه بازگشت به بالا