نشانه های افراد حیله گر و دروغگو در انتخابات

در این پست می خواهیم بر اساس روایات اسلامی نشانه های افراد حیله گر و دروغگو و راهکارهای شناخت تزویر را بیان کنیم، پس با ما همراه شوید.

تزویر و حیله گری

انسان دروغگو برای رسیدن به اهداف خود و فریب دادن مردم از تزویر و حیله گری استفاده می کند، متاسفانه در ایام انتخابات برخی برای رسیدن به قدرت و ریاست از هیچ گونه حیله گری و دروغگویی پروا نداشته و با انواع تزویر در راه فریب مردم دنبال جذب رای بیشتر مردم هستند، در احادیث اسلامی به شدت از دروغگویی و حیله گری نهی شده است. که در کلام معصومین علیهم السلام چینین آمده است:

حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام درباره انسان منافق می فرماید: آدم‌های منافق با توسّل به کِذب و تزویر کارهای (ناپسند) خود را زیبا و نیکو جلوه می‌دهند. (فهرست غرر، ص ۳۴۴)
همچنین دراین باره فرمودند:آدم منافق سه علامت دارد: در سخن دروغ می‌گوید، در وعده به قول خود وفا نمی‌کند و در امانت دیگران خیانت می‌نماید.» (الشهاب‌فی‌الحِکَمِ والآداب، ص ۸۵)

پیامبر اکرم (صلیّ اللّه علیه وآله) نشانه های انسان های راستگو و دروغگو را این گونه تبیین می کنند:
راستگو را چهار علامت است: سخن مطابق واقع گوید، نوید و وعید خدا را تصدیق کند، به عهد خود وفا کند، و پیمانش را نشکند. (تحف العقول، ص20)
نشانه دروغگو چهار چیز است: هرگاه سخنی بگوید راست نمی گوید، و اگر سخنی به او بگویند تصدیق نمی کند، و سخن چینی و بهتان.( همان)

پس ما باید در عرصه انتخابات حواس خود را جمع کنیم و فریب وعده های پوچ چنین افرادی را نخوریم و سوابق و تجربه های آنها نگاه کنیم.

در ادامه بخوانید: بیست حدیث در مورد انتخابات

 

دکمه بازگشت به بالا