اگر پزشکی از قانون تخلف کند آیا پول ویزیت و حقوق او حرام است؟

حکم تخلف پزشک از قانون

پرسش:
طبق قانون وزارت بهداشت هر پزشک و دکتری باید حداقل 15 دقیقه برای بیمار وقت بگذارد. آیا اگر پزشک زودتر از 15 دقیقه بیمار را ویزیت کند حقوق و حق ویزیت او حرام است؟

پاسخ:
آنچه که معلوم است این است که منظور قانونگذار این نیست که حتی اگر دکتر کمتر از مدت تعیین شده بیماری را تشخیص دهد و ویزیت کند و مشکل بیمار را حل کند و بیمار سوالی نداشته باشد ، بازم هم باید برای بیمار 15 دقیقه وقت بگذارد! ولی لازم است که طبق عرف قوانین و مقررات عمل شود و وقت لازم را برای بیمار بگذارید، با این وجود اگر پزشک تخلف کرد با دو شرط حقوق و دستمزدش اشکالی ندارد:
1. اگر پزشک در مطب شخصی خود بتواند در کمتر از وقت تعیین شده، مشکل بیمار را تشخیص داده و او را درمان کند.
2. اگر در مرکزی درمانی کار می‌کند، پرداخت حقوق به او مشروط به رعایت دقیق این قانون نباشد. به عبارتی، اگر نهاد استخدام کننده به دلیل مصالحی، با پزشک استخدام شده شرط کند که حتماً باید مدت ویزیت از زمان خاصی کمتر نباشد، پزشک نمی­تواند به بهانه تشخیص سریع، از ادامه پرس و جو و آزمایشات لازم در مورد بیمار کوتاهی کند، اما اگر نهاد استخدام کننده به همین مقدار راضی باشد که فرصت لازم برای پرس و جو و معاینه برای تمام بیماران فراهم شود، رعایت دقیق زمان خاصی لازم نیست.

نظر مراجع تقلید:
پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است[1]:
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
مقررات را باید رعایت کنند.
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):
چنانچه در کمتر از وقت تعیین شده پزشک بتواند مشکل بیمار را تشخیص داده و او را ویزیت کند ضمانتی متوجه او نخواهد بود.
حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (مد ظله العالی):
اگر قانون فوق بگونه‌ای است که متخلف، مستحق دریافت حقوق نمی‌گردد مبلغی که در مقابل کوتاهی می‌گیرد حرام است، اما اگر عدم رعایت این قانون، دخالتی به استحقاق حقوق نداشته باشد دریافت همه آن جایز است.

پی نوشت ها:
[1]. استفتا از دفاتر آیات عظام: شبیری زنجانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی (مد ظلهم العالی) توسط سایت اسلام کوئست.

دکمه بازگشت به بالا