حکم برداشتن ابرو برای مردان

حکم برداشتن ابرو برای مردان
حکم برداشتن ابرو برای مردان

آیا برداشتن ابرو برای مرد گناه دارد و حرام است؟

اول از هر چیز حکم برداشتن ابرو برای مردان را از نظر مراجع خدمت شما ارائه میدهیم و در ادامه دلیل گناه و حرام بودن برداشتن ابرو مرد از نظر اسلام بر اساس روایات خدمت شما ارائه میدهیم پس تا آخر مطلب را بخوانید:

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):
اگر تشبّه مرد به زن محسوب شود و یا مفسده انگیز باشد و یا ترویج فرهنگ مبتذل غرب به حساب آید جایز نیست.
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
جایز نیست مردان خود را شبیه زنان کنند، ولی اصلاح جزیی و مرتب کردن بعضی از قسمتها که منظره خوشایندی ندارد، اشکالی ندارد.
حضرت آیت الله العظمی سیستانی ( مد ظله العالی):
فی حد نفسه اشکالی ندارد .
تذکر:فی حد نفسه یعنی به خودی خود بدون در نظر گرفتن مفسده یا عنوان دیگر اشکالی ندارد؛ پس طبق نظر آیت الله سیستانی هم اگر مفسده داشته باشد یا باعث تشبه به زنان شود جایز نیست.
نتیجه گیری:
اصلاح کردن ابرو و برداشتن زیر ابرو، در صورتی که مرد شبیه زن شود، اشکال دارد.
اما اصلاح جزئی و مرتب کردن بعضی از قسمت های ابرو که منظره خوشایندی ندارد، در صورتی که باعث جلب توجه و یا شبیه شدن به زنان نشود، اشکال ندارد.

نظر اسلام در مورد مردانی که خود را شبیه زنان می کنند

1.در روایات متعددی از تشبه زنان به مردان و مردان به زنان نهی شده است و این گونه افراد لعن شده اند.از جمله می توان به این روایت اشاره کرد:
پیامبر :«چهار گروه را خدا از رحمت خویش دور کرده است و خداو رسولش و ملاکه بر آنان لعن می فرستند …چهارم :زنانی که خود را شبیه مردان می کنند ».(مستدرک ‏الوسائل – باب تحریم تشبه الرجال بالنساء )
رسول خدافرمود:از ما نیست هر زنی که خود را شبیه مردان کند یا هر مردی که خود را شبیه زنان کند .(میزان الحکمه، ج 5 ،ص 18)
پیامبر : «سه گروه، هرگز داخل بهشت نمی شوند: کسی که نسبت به عفت و ناموس خود بی اعتنا است؛ زنی که خود را در لباس و رفتار و امور دیگر شبیه مردان سازد وشراب خوار».(میزان الحکمه، ج2، ص102.)
2. بنا به فتوای فقها تشبه زنان به مردان و بالعکس(مردان به زنان) حرام است.
3. علت مذموم بودن تشبه زنان به مردان و زنان به مردان این است که :
1-3. خداوند با علم خود و بر اساس حکمت و مصلحت هر کس را بخواهد مرد و هر کس را بخواهد زن می آفریند .اگر زنی خود را به شکل مرد درآورد و یا بر عکس مردی تمایل به زن بودن داشته باشد در واقع با حکمت و مشیت الهی در افتاده و علم و حکمت الهی را در این موضوع نادیده ناقص دانسته و خداوند را به نقصان و جهل نسبت داده است ونعمت الهی را انکار نموده و این بزرگترین جرم و گناه است و لعنت و دوری از رحمت الهی را در پی دارد .
2-3. تشبیه زنان به مردان و بالعکس مفاسدی است که این کار برای فرد وجامعه در پی دارد.مانند دوگانگی شخصیتی و بحران هویت و… که زمینه انحرافات شخصی و اجتماعی را در پی خواهد داشت که باعث ناکارآمدی و معطل ماندن استعدادهای شخصی و خدادادی می شود.
3-3.زنی که رفتار وکردار خود را شبیه مردان می کند دیگر نقش همسری ، مادری، خانه داری و فرزندداری را نقشی پست و فرومایه می پندارد و تعالی و تکامل را در مردانه شدن جستجو می کند. از آنجا که ویژگی های طبیعی و ذاتی برای مردانه شدن را ندارد پس از مدتی سرخورده و ناکام به افسردگی و عدم اعتماد به نفس و بیماری های روانی دیگر مبتلا و در تکامل فردی و اجتماعی خود و دیگران اختلال ایجاد می کند. (همچنین است مردی که خودش را شبیه به زنان می کند.)

گردآورند: پاسخکده

منابع:
دفتر مراجع عظام تقلید
اسلام کوئست
مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

دکمه بازگشت به بالا