Ultimate magazine theme for WordPress.

مشکلات جنسی جوانان (۱۶) یک اشتباه بزرگ در انحرافات جنسی

مشکلات جنسی جوانان (بخش شانزدهم)
برای دسترسی به بخش های دیگر به لینک روبرو مراجعه کنید: مشکلات جنسی جوانان

یک اشتباه بزرگ در مورد انحرافات جنسی

«مى خواهم خون گریه کنم امّا قطره اشکى مژگان مرا مرطوب نمى کند؟

مى خواهم فریاد بکشم امّا آه هم از سینه بر نمى خیزد.

مى خواهم بیندیشم امّا به چه چیز؟ به کدام بدبختى و نافرجامى؟ مگر مغز اندیشمندى هم در برابر این ناملایمات برجا مى ماند؟!

بیچاره و تنها، ویلان و سرگردان، هراسان و بیمناک از آنچه هستم و خواهم بود، متنفر از همه کس و همه چیز و از این محیط آلوده و ننگین!

۲۱ ساله هستم، ده سال تمام از حساس ترین ایّام عمرم را «تنهاى تنها» گذراندم، ناملایمات زندگى و رنگ هاى زننده چهره اجتماع مرا فوق العاده رنج مى دهد…

نفهمیدم چه شد چند سال قبل که هنگام مطالعه کتابى بى اراده به یک عادت شوم جنسى آشنا شدم، آن موقع گذشت و کسى به من نگفت که جوانى چه دوران حساس و خطرناکى است؟ اندام هاى برهنه زنان و دخترانى که در آتش شهوت و هوس مى سوختند به هیجان درونى من دامن مى زد.

بلى من عادت کردم و اکنون مریض جسمى هستم و روحم نیز بیمار شده است، دارم به ورطه جنون پا مى گذارم آن قدر ناراحتم که در اندیشه نمى گنجد…

مرا از طول دادن نامه ببخشید این ناله ها و استغاثه ها از من نیست که به گوش شما مى رسد مى دانم بسیارى از جوانان مثل من بیچاره اند.

ناگفته نماند در اوان جوانى در سنین ۱۶ یا ۱۷ سالگى بود ه دو مرتبه به خودکشى دست زده ام. امّا اجازه مردن هم به ما بیچاره ها نمى دهند! اکنون خیلى ضعیف شده ام و مدّت کوتاهى است که با کمال معذرت بى اراده از من قطرات… دفع مى گردد! اکنون در میان طوفان مرگبارى به این سو و آن سو مى روم، شاید هم یک سویش نابودى باشد!…

 

استدعا دارم مرا نجات دهید، خواهش مى کنم جوابم را خیلى سریع لطف کنید اگر ممکن شود به وسیله پست، حتّى اگر در مجله نسل جوان خواستید جواب بدهید. هر چه زودتر، پیشرفت شما سروران پاکدل و گردانندگان آن نشریه محبوب را که براى ارشاد امثال من آلوده و پیشگیرى دیگران مى کوشید از خداى یکتا خواهانم.

«س – ب» از مشهد

* * *

 

مسأله مهم این جاست

به این ترتیب نامه دردآلود و غم انگیز دیگرى را که مربوط به جوان گرفتارى است که از ذکر نام صریح او خوددارى مى شود، ورق زدیم و صحنه دیگرى از صحنه هاى اندوهبار این اجتماع آلوده را از نظر گذراندیم.

اکنون اجازه دهید رشته سخن را درباره عادت شوم و خطرناک «استمنا» یا MASTURBATION و چگونگى مبارزه با آن  را دنبال کنیم، شاید بتوانیم این سیلاب خطرناک را تا حدودى مهار کنیم.

یکى از اشتباهات بزرگ در این مسأله حساس این است که عده اى از پزشکان، در برابر متخصصانى که سال ها در این باره مطالعه نموده و آثار شوم این عادت زشت را در کتاب هاى خود نوشته اند (و نمونه آن در بحث هاى گذشته از نظر خوانندگان گرامى گذشت) چنین اظهار نظر مى کنند که:

«ما در پزشکى زیانى براى این عمل ندیده ایم بلکه ترسانیدن افراد از آثار شوم و مرگبار این عمل ممکن است آثار نامطلوبى در روح آنها بگذارد!».

گاهى مى گویند: این عمل با آمیزش جنسى چندان تفاوت ندارد.

متأسفانه همین اظهار نظرهاى بدون مطالعه در تمام جوانب مسأله، سبب سقوط عدّه اى از جوانان در دام این عادت شوم شده است.

پاسخ این سخن را پزشکان مطّلع و وارد چنین مى دهند: این آقایان از یک نکته اساسى در این مسأله غفلت دارند که: به شهادت «مشاهدات فراوان» و «اعتراف صریح بسیارى از مبتلایان» این عمل، اعتیادآور است، اعتیادى شدید و مرگبار که افراد را به دنبال خود مى کشاند و به این آسانى دست بردار نیست.

ممکن است یک مرتبه استعمال فلان مادّه مخدّر ضرر زیادى نداشته باشد، ولى باید توجّه داشت خطر اعتیاد در پیش است، اعتیادى که همه چیز انسان ممکن است در آن دفن شود.

همان طور که گفتیم متخصّصان این فن در کتاب هایى که در این زمینه نوشته اند موضوع اعتیادآور بودن این عمل شوم را صریحاً یادآور شده و جوانان را از آن برحذر داشته اند. (دقّت کنید)

نکته دیگرى که باید به این موضوع اضافه کرد این است که وسایل آلوده شدن به این عمل بسیار ساده است، یعنى در حقیقت وسایلى نمى خواهد و در هر گونه شرایطى و در همه حال امکان آن هست و کنترلى هم در آن نیست و بدبختانه چون در دوران «طغیان غریزه جنسى» مخصوصاً میان سال هاى ۱۶ تا ۲۰ به سراغ جوانان مى آید خیلى زود ممکن است به صورت یک عادت ریشه دار درآید، در حالى که آمیزش جنسى هرگز چنین ساده نیست و زن و مردى که همسر یکدیگرند در شرایط خاصى چنین امکانى را پیدا مى کنند.

کسانى که زیان هاى آن را دست کم گرفته اند حتماً توجّه به مسأله «اعتیاد» به آن، و سایر اوضاع و احوال خاص این مسأله ننموده اند.

وگرنه چگونه مى توان این حقیقت حسى را انکار کرد که بسیارى از جوانان آلوده تا سرحدّ مرگ و جنون و ناتوانى مطلق و فلج و از دست دادن همه چیز خود پیش مى روند مگر مشاهدات حسى را مى توان منکر شد؟!

اتفاقاً در میان این دسته بسیارند کسانى که مى گویند هرگز به زیان این عادت شوم هم آشنا نبودیم و از ضررهاى آن آگاهى نداشتیم بنابراین، مسأله تلقین هم در این جا منتفى است.

توجه: جهت تفصیل بیشتر در مورد عوارض خودارضایی به لینک زیر مراجعه کنید:

هر آنچه که باید درباره عوارض خودارضایی بدانید

* * *

 

راه ها و دستورهاى پیشگیرى

اکنون که این حقایق روشن شد توجه عمیق همه جوانان عزیز را به نکات زیر جلب مى کنیم، براى پیشگیرى از بروز این عادت و اگر خداى نکرده آلوده شده اند براى درمان آن:

گام نخست

۱- نخستین مطلبى که مبتلایان باید به آن توجّه کنند این است که این عادت شوم جنسى با تمام آثار مرگبارى که دارد قابل معالجه و درمان است، و به گواهى پزشکان و بسیارى از افرادى که آلوده بوده اند اگر از طریق صحیحى وارد شوند مانند هر عادت و اعتیاد غلط دیگر به طور حتم برطرف خواهد گردید.

قابل توجّه این که بیشتر آثار شومى که به واسطه آن به وجود آمده در مدت نسبتاً کوتاهى پس از قطع آن برطرف خواهد گردید، زیرا نشاط و نیروى جوانى مى تواند بیشتر ضایعات گذشته را جبران نماید (نمى گوییم همه آن را، مى گوییم، بیشتر آن را) و همان طور که زخم هاى تن کودکان و جوانان خیلى زود التیام پیدا مى کند آثار سوء این عمل نیز پس از بیدارى (در صورتى که به موقع متوجّه شوند) در مدّت نسبتاً کمى برچیده خواهد شد.

آن دسته از جوانان مبتلا که از بهبودى خود مأیوس و یا در تردیدند سخت در اشتباه هستند، و همین یأس و تردید بزرگ ترین سد راه آنهاست (دقت کنید).

بنابراین نخستین و لازم ترین موضوعى که آنها باید به آن توجه و ایمان داشته باشند همان امکان سریع ترک این عادت شوم و ننگین و رهایى یافتن از بسیارى عواقب آن است.

اکنون که گام نخستین برداشته شد و با ایمان و امیدوارى کامل به سوى درمان این مبتلایان پیش مى رویم باید خود را براى به کار بستن نخستین دستور آماده کنند.

* * *

مهمتر از آنچه تصوّر شود

۲- پزشکان عموماً معتقدند براى ترک هر نوع اعتیاد قبل از هر چیز اراده و تصمیم لازم است، تصمیمى قاطع و جدى و محکم.

ممکن است شما این موضوع را یک موضوع ساده و معمولى تلقى کنید امّا ما به شما مى گوییم بیش از آنچه تصوّر نمایید این موضوع مهم و مؤثّر است.

براى گرفتن تصمیم باید نخست به زیان هاى ادامه این عمل خطرناک اندیشید و آنچه از زیان هاى آن در بحث هاى گذشته یادآور شدیم با دقت چندین مرتبه از نظر گذراند. و عواقب شومى که در انتظار معتادان است در نظر مجسم ساخت، و با توجّه به شخصیت و قدرت فوق العاده اى که در هر انسانى نهفته شده – مخصوصاً در جوانان – باید تصمیم گرفت، تصمیمى آهنین و خلل ناپذیر.

حتماً مى دانم در این جا بعضى از جوانان مبتلا، به من ایراد مى کنند که «ما قادر به تصمیم گرفتن هم نیستیم و نیروى تصمیم از ما سلب شده، بارها تصمیم گرفته ایم و باز هم شکسته ایم»!

ما به این ایراد شما کاملا توجّه داریم امّا شما هم به پاسخ ما کاملا توجّه و دقّت کنید:

من از این گونه افراد مى پرسم: «آیا هرگز شده در پیش روى پدر و مادر و برادر، دبیر و یا شخص محترم دیگرى آشکارا دست به این کار بیالایید هر قدر هم (مثلا) ناراحت باشید؟…

حتماً خواهید گفت: نه.

مى پرسم چرا؟

مى گویید آخر چنین کارى شرم آور است!

مى گوییم: معناى سخن شما این است چون این کار شرم آور است ما تصمیم گرفته ایم در پیش روى آنها انجام ندهیم!

این موضوع به خوبى ثابت مى کند که شما هرگز آن طور که خیال مى کنید بى اراده و بى اختیار به سوى این عمل کشانده نمى شوید، اگر بى اختیار و فاقد اراده بودید براى شما حضور این افراد و عدم آن کوچک ترین تفاوتى نداشت!

شما باید بکوشید این «اراده نیرومند خود» را که در چنین مواردى به کار مى اندازید به همه جا گسترش دهید، این سرمایه در وجود شما هست پس چرا از آن استفاده نمى کنید؟

این را هم فراموش نکنید که خدا در همه جا حاضر و ناظر اعمال شماست و شما در همه جا در حضور او هستید آیا شایسته است در حضور چنین پروردگارى دست به چنین آلودگى بزنید؟!

جالب توجّه این که در یکى از سخنان پیشوایان بزرگ اسلام امام صادق(علیه السلام)مى خوانیم: روزى یک نفر به خدمتش عرض نمود: بیچاره فلان کس مبتلا به «یک نوع انحراف جنسى» شده (نوع دیگرى غیر از این عادت) و از خود هیچ گونه اراده اى ندارد!

حضرت با عصبانیت فرمود: چه مى گویى؟! آیا حاضر است این عمل را پیش روى مردم هم انجام دهد؟!

عرض کردند: نه.

 

فرمود: پس معلوم مى شود به اراده و اختیار خود اوست…

و امّا این که بعضى مى گویند: «بارها تصمیم گرفته ایم و شکسته ایم» ما به این افراد صریحاً اعلام مى کنیم: شکستن تصمیم به معناى از بین رفتن همه آثار آن در وجود انسان نیست، همین تصمیم شکسته شده رسوباتى در اعماق دل و روح انسان باقى مى گذارد و زمینه را براى تصمیم نهایى بیش از گذشته، آماده مى سازد (دقت کنید).

اجازه بدهید مثالى براى شما بیان کنم:

بسیارى از اوقات انسان مى کوشد با پاى خود از کوهى بالا رود و یا با اتومبیل از یک سر بالایى تند بگذرد، دفعه اوّل و دوّم و گاهى دفعه دهم عقب گرد مى کند و نمى تواند، ولى آخرین بار موفق مى شود و از آن مى گذرد، این سخن به این معنا نیست که در دفعات اوّل هیچ کارى انجام نداده بلکه هر دفعه که براى عبور از این راه دشوار اقدام نموده و عقب رفته به طور ناخودآگاه یک مقدار آمادگى آموخته و ذخیره کرده و بالاخره در پایان پیروز شده است.

 

دانشمندان مى گویند براى حفظ یک قطعه شعر یا نثر ممکن است در نخستین بار ۵ مرتبه تکرار آن لازم باشد، و پس از مدّتى ممکن است فراموش گردد امّا براى حفظ آن در دفعه آینده مسلّماً ۵ مرتبه تکرار لازم نیست ممکن است سه مرتبه هم کافى باشد. یعنى رسوبات تصمیم ها و یادگیرى هاى گذشته همواره در روح انسان باقى مى ماند. مسائل مربوط به روان انسان همه از این قبیل است.

بنابراین اگر ده بار هم تا کنون تصمیم گرفته اید و شکسته اید هم اکنون آماده یک تصمیم قاطع و جدّى و آهنین براى ترک هر نوع اعتیاد غلط شوید و تمام نیروهاى معنوى خود – مخصوصاً ایمان به خدا – را بسیج کنید و این گفتار پیشواى بزرگ ما على(علیه السلام) را فراموش نکنید آن جا که مى فرمود: «افراد با ایمان همچون کوه سرسخت و با استقامتند».

اکنون که تصمیم نهایى خود را گرفتید دستورات دیگر آینده را دقیقاً به کار بندید.

 در ادامه بخوانید: مشکلات جنسی جوانان (۱۷) ده دستور در ترک خودارضایی و استمناء

______________________________________________________
منبع: کتاب مشکلات زندگی جوانان – آیت الله مکارم شیرازی

22
پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع از
یه آقا
یه آقا

مگه من گفتم عینا اومده. گفتم من اینو از متن شما فهمیدم. ببینین همه ی حرف من اینه صرف ترک اینکار کمکی به بهبود زندگی الان من نمیکنه. شما فکر میکنین مشکل من ترک اینکاره در صورتی که مشکل من این عوارض و فرصتایی که از دست دادم. این داغی که به دلم گذاشته تو این سن و سال. تو این سن من نباید وضعیتم این باشه ولی الان داغونم از هر نظر. مدام داره گذشته از جلو چشام رد میشه. بیشترین ضربه ای که من ازش خوردم بابت تحصیلات من بود که خیلی داره آزارم میده. روز و شب… ادامه دیدگاه »

یه آقا
یه آقا

تازه یه نکته دیگه ام الان به چشمم خورد اینکه خود شماهم تو همین متن گفتین ترک این کار به درد کسی میخوره که زود متوجه اشتباه شده و اقدام به درمان کرده. پس اینجوری میشه نتیجه گرفت ترک و درمان این عمل به درد هر کسی نمیخوره و برای هر کسی سود و فایده نداره. ای کاش ابتدای این متن مینوشتین( این متن فقط به درد کسانی میخورد که تا حالا گرفتار نشده اند یا اوایل گرفتاریشان است و هنوز فرصت دارند نه آنها که به هزار و یه جور عارضه آن گرفتارند). طبق همین جمله هم مشخصه که… ادامه دیدگاه »

یه آقا
یه آقا

موفق بشم یا نشم دیگه فرقی نمیکنه. دعا کنین زودتر بمیرم از شر این زندگی خلاصشم وگرنه به احتمال زیاد خودم این کار رو میکنم.

یه آقا
یه آقا

سلام. شما بازم جواب منو درست و دقیق ندادین. من تمامی عوارض این کار رو از برم و به بیشتر اونا هم مبتلا هستم میشه گفت تقریبا به همین هم به تو جواب سوالم نوشتین مبتلام. من ازتون سوال کردم کدوم عوارض جبران شدنی نیستن. نپرسیدم عوارضش چیه. چون این عوارضی که اینجا نوشتین قبلا یه جا دیگه عینا خوندم. اگه جواب سوالمو نمیدونین راحت بگین نمیدونم چرا هی لقمه رو دور سرتون میچرخونین. در ضمن روشای ترکتون رو هم خوندم ولی به درد من نمیخوره این روش به خصوص که با بعضی قسمتاش مثله ازدواج مشکل اساسی دارم. متاسفانه… ادامه دیدگاه »

یه آقا
یه آقا

میدونین چرا انقدر دنبال پاک شدن همه ی عوارض اینکار هستم چون میخوام حافظمو از وجود خودارضایی پاک کنم. میخوام فراموش کنم که یه روزی اینکار رو میکردم. ولی وقتی درد و رنج عوارضش باقی بمونه نمیتونم فراموشش کنم نه اینکه این حس نفرت نسبت به خودم از بین میره و دوباره و چند باره به سمت اینکار میرم. شما درگیر این جوری کثافت کاریا و عوارضش نبودی واسه همینه هیچ درکی از عوارضش نداری و نمیتونه بفهمی امثال من چه دردی میکشن. نمیتونی بفهمی آینده ی سیاه و تاریک یعنی چی. نمیتونی درک کنی از دست رفتن استعدادات یعنی… ادامه دیدگاه »

یه آقا
یه آقا

سلام. هر موقع علم تا اونجا که بتونه همه ی عوارض خودارضایی رو به صورت صد در صدی و کامل و بدون موندن کوچکترین اثری از بین ببره پیشرفت کرد منم اون موقع میرم پی درمان قطعی خودارضایی میرم چون مطمئن باشین تا زمانی که اثری از این عوارض بمونه، اضطراب و استرس هم همراه من هست و خوب آدمی که استرس تا حد خیلی زیادی به سمت خودارضایی کشش داره همیشه و این خودش یعنی تقریبا خلاص شدن همیشکی از شر این بیماری ممکن نیست. دیشب گفتین یه درصد ناچیزی از عوارض جبران نمیشه. کدوم عوارض به هیچ وجه… ادامه دیدگاه »

یه آقا
یه آقا

تا زمانی که تضمینی برای بهبود شرایط من و برگشت همه چیز سر جای اولش وجود نداشته باشه من خوب شدنی نیستم. چون اصلا انگیزه و هدفی برای تحمل درد ناشی از ترک این کار ندارم. ترک بکنم که چی بشه؟؟؟ الان ترک بکنم نوجوونی من برمیگرده؟؟؟؟ جسم و روح من مثه بقیه هم سن و سالام رشد میکنه و کامل میشه؟؟؟؟ ۵ سال عمر از دست رفتم برمیگرده؟؟؟ فرصتای طلایی زندگیم دوباره برمیگرده؟؟؟؟ میتونم تو سن ۱۸ سالگی با بهترین رتبه کنکور و به عنوان یه داشنجوی پزشکی تو بهترین دانشگاه های ایران ادامه تحصیل بدم؟؟؟؟ میتونم دوباره مثه… ادامه دیدگاه »

یه آقا
یه آقا

در ضمن از همه ی اینا گذشته همین مشکلاتی که برای مغز آدم پیش میاره کافیه که زندگی آدم فلج بشه و هیچ پیشرفتی تو زندگی نداشته باشه چون پیشرفت آدم به خاطر هوش خوبیه که داره که اونم به خاطر حافظه قوی و تمرکز بالایی که باید داشته. پس در نیتجه زندگی آدم نابوده نابود.

یه آقا
یه آقا

شرمنده من نمیتونم زندگیمو بر پایه ی احتمالات ترتیب بدم و بگم ایشالا که هیچی نیس. در مورد عقیمی و زودانزالی تا اونجایی که بنده اطلاع دارم و تو رفرنسای پزشکی مطالعه کردم خبری از راه درمان وجود نداره و کسی که به این مشکلات گرفتاره باید فاتحه خودشو بخونه و برای همیشه از زندگی آروم و لذت بخش خداحافظی کنه. مخصوصا در مورد مشکل زودانزالی که هیچ راه درمان قطعی نداره و راه هاییم که وجود داره اصلا کاربردی نیس و رابطه برای این دسته از افراد فقط زجر داره و لذتی در کار نیست. در مورد عقیمی هم… ادامه دیدگاه »

یه آقا
یه آقا

اولا سلام. دوما وجود همون یه درصد ناچیزی از شما عوارضی که راحت ازش حرف میزنین کافیه که زندگی رو برات جهنم کنه. میدونین همون یه درصد نا چیزی میشه کدوم یک از عوارض؟؟؟ میشه زودانزالی، عقیمی، ضربه های مهلکی که مغزت خورده و در نتیجش حافظه و تمرکز و هوشت رو از بین برده. اینایی که از نظر شما ناچیزن در نظر تقریبا همه ی آدما هستی و وجود و اعتبار آدمان. کدوم آدمی رو سراغ دارین که بدون اینا راحت و آروم و بی دغدغه و حسرت زندگی کنه؟؟؟؟ سوما اگه من اینقدر ناامیدم به خاطر اینه واقعا… ادامه دیدگاه »

یه آقا
یه آقا

سلام من در مورد گناه کبیره بودن این عمل بحثی نکردم و مطلبی ننوشتم و چیزی در مورد توبه نگفتم. بدشم توبه از این کار به تنهایی چه فایده ای داره؟؟؟؟ عوارض این کار رو از بین میبره؟؟؟ خودتونم خوب میدونین که این کار اتفاق نمیوفته. عوارضی که بهش مبتلا شدی تا آخر عمر وجودت میمونه و مثه خوره روح و روانتو از بین میبره. به خاطر عوارض اینکار هیچ وقت( تاکید میکنم هیچ وقت) نمیتونی به روال سابق زندگیت برگردی و مثه یه آدم عادی به زندگیت ادامه بدی و از نعمتا و لذتای حلالی که خدا برای بنده… ادامه دیدگاه »

یه آقا
یه آقا

چه فایده ای داره ترک این کار وقتی قرار نیس به زندگی عادیت برگردی و مثه یه آدم عادی از زندگی لذت ببری و از نعمتای خدادادی استفاده کنی؟؟؟؟ چه فایده ای داره وقتی حتی با ترک این کارم عوارضش از بین نمیره و تا آخر عمر باید با این عوارض دست به گریبان باشی و دیگه نتونی به حالت سابقت برگردی؟؟؟؟ طبق چیزایی که شما تو متنون گفتین جمله( ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه است) در مورد ترک این کار صدق نمیکنه و برگشتن از این کار هر زمانی امکان پذیر نیس. به نظرم ترک این… ادامه دیدگاه »