نیت روزه چگونه است؟ ابتدا و انتهای نیت روزه چه زمانی است؟

یکی از کارهای که بر روزه دار واجب این است که قصد و نیت روزه را انجام دهد و صرف نخوردن و ننوشیدن بدون قصد روزه فایده ای ندارد، و اما اینکه نیت روزه چگونه است؟ و ابتدا و انتهای نیت روزه چه زمانی است را میخواهیم پاسخ دهیم پس با ما همراه شوید:

نیت روزه

نیت روزه

نیت روزه این است که شخص تصمیم بگیرد که از اذان صبح تا اذان مغرب مبطلات روزه را مرتکب نشود و نیازی نیست چیزی را بر زبان جاری کند بلکه همین قصد را داشته باشد کفایت می کند.

ابتدا و انتهاى زمانی نیت روزه

همه مراجع: نیت براى روزه ماه رمضان و نذر معیّن، از اول شب تا اذان صبح و براى روزه غیر معین (مانند روزه قضا و نذر مطلق)، از اول شب تا ظهر روز بعد است. نیت روزه مستحبى، از اول شب شروع شده و تمام روز- تا موقعى که به اندازه نیت کردن به مغرب وقت مانده باشد- ادامه دارد.

درباره ابتدا و انتهای وقت نیت روزه در روزه های مختلف متفاوت است:

  1. نیت روزه ماه مبارک رمضان و نذر معین( یعنی اینکه نذر کرده در روزه معینی مانند روز اول ماه رجب روزه بگیرد): نیت آن از اول شب تا اذان صبح است.
  2. نیت روزه غیر معین (مثل روزه قضا و نذر مطلق): از اول شب تا اذان ظهر روز بعد است در صورتی که مبطلات روزه را مرتکب نشده باشد.
  3. نیت روزه مستحبی: از ابتدا وقت است تا تمام روز تا وقتی که به اندازه یک نیت به اذان مغرب مانده است آنهم در صورتی که مبطلات روزه را مرتکب نشده باشد.

پرسش: کسی که شب قصد روزه گرفتن داشته ولی شب خواب مانده و بعد اذان صبح بیدار شده تکلیف روزه او چیست؟

همه مراجع: اگر آنچه روزه را باطل مى ‏کند، انجام نداده ‏اید، روزه صحیح است.

دکمه بازگشت به بالا