آیا نزدیکی با همسر در شب قدر حرام است؟

یکی از سوالاتی که مکررا پرسیده می شود این است که آیا نزدیکی در ماه رمضان حرام است؟ آیا نزدیکی در شب قدر حرام است؟ که ما در این پست قصد بیان نظر مراجع تقلید درباره این سوال هستیم و همچنین بطور کلی در چه مواردی و همچنین چه شبهایی و روزهایی در سال نزدیکی حرام است را بیان کنیم پس تا پایان مطلب را بخوانید.

آیا نزدیکی در شب قدر حرام است؟

آیا نزدیکی در ماه رمضان و شب قدر حرام است؟

عمل زناشویی و نزدیکی با همسر در روزهای ماه مبارک رمضان برای افراد روزه دار حرام و موجب بطلان روزه آنها می شود. اما کسانی مثل مسافر و مریضی که شرعا روزه بر آنها واجب نیست، اشکال ندارد. همچنین در هیچ یک از شب های ماه مبارک رمضان حتی در شب های قدر، این عمل حرام نیست و هیچ اشکالی ندارد.
لازم به توضیح است که از نظر شرع، فقط در ایام حیض (زمان قاعدگی) و ایام نفاس – از وقتی که اولین جزو بچه از شکم مادر بیرون می آید هر خونی که زن می بیند (اگر پیش از ده روز یا سر ده روز قطع شود) خون نفاس است، – عمل زناشویی حرام است. نزدیکی با همسر در شب قدر اشکالی ندارد و حرام نیست و در صورتی که همسر حیض نباشد یعنی عادت ماهیانه نباشد در هر شبی که مرد بخواهد میتواند با همسر خود نزدیکی کند.

آیا نزدیکی در شب قدر حرام است؟ بنا بر نظر مراجع عظام تقلید.

امام خمینی: نزدیکی با همسر در هیچ یک از شب های ماه مبارک رمضان حتی در شب های قدر، حرام نیست و هیچ اشکالی ندارد. بنابراین اگر زن و شوهر هیچ کدام روزه نبودند می توانند هم خوابی و نزدیکی نیز داشته باشند.

آیت الله خامنه ای: آمیزش با زن خود در شبهاى قدر شب فى نفسه مانعى ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی:  نزدیکی در این شب ها حرام نیست اما سزاوار است در شب شهادت پرهیز شود.

آیت الله سیستانی: نزدیکی با همسر در شب های قدر اشکال ندارد و گناه حساب نمی شود و در صورتی که همسر در عادت ماهیانه نباشد، در هر شبی که مرد بخواهد می تواند با همسرش نزدیکی کند.

در چه زمان‌هایی نزدیکی حرام است؟

نزدیکی فقط در موارد و زمانهای زیر حرام است:
۱. در حال احرام،
۲. زمان نفاس،
۳. در حال اعتکاف،
۴. دوران قاعدگى و حیض،
۵. در حال روزه واجب،
۶. زمانى که زن کمتر از نه سال داشته باشد،
۷. جایى که طواف و نماز نساء در حج را به جا نیاورده باشد.

در غیر این موارد مانند شب قدر نزدیکی حرام نیست، ولی در برخی از شب ها نزدیکی مکروه است و همچنین در برخی از شب ها توصیه بیشتری به نزدیکی برای انعقاد نطفه شده است که میتوانید به پست های مرتبط زیر مراجعه کنید.

آیا نزدیکی در شب قدر حرام است؟