حدیث در مورد نماز اول وقت

در دین مبین اسلام به نماز اول وقت توصیه ویژه شده است و احادیث و روایات فراوانی در مورد نماز اول وقت نقل شده است که در این پست چند حدیث گهربار در مورد نماز اول وقت بیان می کنیم پس با ما همراه شوید.

حدیث نماز اول وقت

احادیث در مورد خواندن نماز اول وقت

الإمامُ الباقرُ علیه‏السلام : اِعلَمْ أنَّ أوَّلَ الوَقتِ أبَدا أفضَلُ ، فَعَجِّلْ بِالخَیرِ ما استَطَعتَ ، وأحَبُّ الأعمالِ إلى اللّه عز و جل ما داوَمَ العَبدُ علَیهِ وإن قَلَّ .
امام باقر علیه‏السلام : بدان که اوّل وقت ، همیشه بهتر است ؛ پس تا جایى که مى‏توانى به کار خیر بشتاب ، محبوبترین کارها نزد خداوند عز و جل کارى است که آدمى بر آن مداومت ورزد ، گرچه اندک باشد .

الکافی : 3 / 274 / 8
منتخب میزان الحکمه : 328

رسول اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم):اول الوقت رضوان الله ووسط الوقت رحمه الله و آخر الوقت عفو الله
نماز در اول وقت خشنودى خداوند، میان وقت رحمت خداوند و پایان وقت عفو خداوند است

ارزش نماز اول وقت

امیر المؤمنین علیٌّ علیه‏السلام: مِن کتابهِ لمحمّدِ ابنِ أبیبکرٍ: اِرتَقِبْ وقتَ الصَّلاهِ فَصَلِّها لِوَقتِها ، ولا تَعَجَّلْ بها قَبلَهُ لِفَرَاغٍ ، ولا تُؤخِّرْها عَنهُ لِشُغلٍ .
در نامه خود به محمّد بن ابى بکر- : مراقب وقت نماز باش و آن را به هنگام بخوان ، نه به دلیل بیکارى آن را پیش از موقع بخوان و نه به سبب کارى آن را از وقتش به تأخیر انداز .

بحار الأنوار : 83 / 14 / 25
منتخب میزان الحکمه : 328


الإمامُ الصّادقُ علیه السلام : فَضلُ الوَقتِ الأوَّلِ على الآخِرِ کَفَضلِ الآخِرَهِ على الدُّنیا .
امام صادق علیه السلام : فضیلت اوّل وقت [نماز ]بر آخر وقت همچون فضیلت آخرت بر دنیاست .

عنه علیه السلام : لَفَضلُ الوَقتِ الأوَّلِ على الآخِرِ خَیرٌ لِلمؤمِنِ مِن مالِهِ و وُلدِهِ .
امام صادق علیه السلام : فضیلت اوّل وقت بر آخر آن براى مؤمن ، از دارایى و فرزندش بهتر است .

عنه علیه السلام : لِکُلِّ صلاهٍ وَقتانِ : أوَّلٌ و آخِرٌ، فَأوَّلُ الوَقتِ أفضَلُهُ، و لیسَ لأِحَدٍ أن یَتَّخِذَ آخِرَ الوَقتَینِ وَقتا إلاّ مِن عِلَّهٍ، و إنّما جُعِلَ آخِرُ الوَقتِ للمَریضِ و المُعتَلِّ و لِمَن لَهُ عُذرٌ، و أوَّلُ الوَقتِ رِضوانُ اللّه ِ، و آخِرُ الوَقتِ عَفوُ اللّه ِ .
امام صادق علیه السلام : هر نمازى دو وقت دارد : اوّل و آخر . اوّل وقت، بهترین آن است . هیچ کس نباید نماز را بدون علّت به آخر وقت بیندازد . آخر وقت فقط براى بیمار و علیل و کسى که عذرى دارد، قرار داده شده است . اوّل وقت [مایه ]خشنودى خداست و آخر وقت [باعث ]آمرزش خدا .

الإمامُ الکاظمُ علیه السلام : الصَّلواتُ المَفروضاتُ فی أوَّلِ وَقتِها إذا اُقِیمَ حُدُودُها، أطیَبُ رِیحا مِن قَضِیبِ الآسِ حینَ یُؤخَذُ مِن شَجَرِهِ فی طِیبِهِ و رِیحِهِ و طَراوَتِهِ، فَعَلَیکُم بِالوَقتِ الأوَّلِ .
امام کاظم علیه السلام : نمازهاى واجب اوّل وقت، اگر با شرایط گزارده شوند، از یک شاخه تر و تازه و خوشبوىِ مُورِد . که تازه از بوته اش جدا مى شود ، خوش بوترند ؛ پس بر شما باد نماز اوّل وقت .

بحار الأنوار عن القزّازِ : خَرَجَ الرِّضا علیه السلام یَستَقبِلُ بعضَ الطالِبِیِّینَ و جاءَ وقتُ الصَّـلاهِ، فَمالَ إلى قَصرٍ هناکَ فَنَزَلَ تحتَ صَخرَهٍ فقالَ : أذِّنْ، فقلتُ : نَنتَظِرُ یَلحَقْ بنا أصحابُنا، فقالَ : غَفَرَ اللّه ُ لکَ، لا تُؤَخِّرَنَّ صَلاهً عن أوَّلِ وَقتِها إلى آخِرِ وَقتِها مِن غَیرِ عِلَّهٍ، علَیکَ أبَدا بأوَّلِ الوَقتِ، فَأذَّنتُ و صَلَّینا .
بحار الأنوار ـ به نقل از قزّاز ـ : حضرت رضا علیه السلام به پیشباز جمعى از طالبیان بیرون رفت . که وقت نماز رسید ؛ حضرت راه خود را به طرف کوشکى که در آن نزدیکى بود کج کرد و زیر صخره اى فرود آمد و فرمود : اذان بگو . عرض کردم : منتظر مى مانیم تا دوستانمان هم به ما ملحق شوند . حضرت فرمود : خدا تو را بیامرزد ، هرگز نمازت را، بى دلیل از اوّل وقت به تأخیر مینداز . همیشه رعایت اوّل وقت را بکن ؛ پس ، من اذان گفتم و نماز خواندیم .

آثار و برکات نماز اول وقت در احادیث و روایات

1 – نماز اول وقت، سبب ازدیاد رزق و روزی و مایه ی برکت خانه است.
2 – نماز اول وقت متصل خواهد بود به نماز امام عصر (عج).
3 – نماز اول وقت در پنج وقت شبانه روز تمرینی است برای پاسخ گوئی سریع به ندای پر صلابت منجی عالم بشریت امام زمان (عج) در روز ظهور وقتی تکیه بر کعبه زند و با صدای رسایی که همه عالم بشنوند فریاد برآورد که انا بقیه الله در آن زمان آنان که اهل نماز اول وقتند با شنیدن این صدای دلربا اعلام آمادگی برای حضور در سپاه مبارک امام زمان (عج) را دارند.
4 – نماز اول وقت نشانه ی علی (علیه السلام) و ایمان واقعی است.
5 – کسی که نمازش را اول وقت بخواند جزء غافلین شمرده نخواهد شد.
6 – شیطان لعین، پیوسته از بنی آدم خائف و گریزان است زمانی که نمازهای پنجگانه را در اوقات خودش بجا آورد اما وقتی آنها را به تاخیر اندازد شیطان بر او جرأت پیدا کرده و او را به گناهان بزرگ وا می دارد.
7 – نماز اول وقت و مواظبت بر طلوع و غروب خورشید، سبب راحتی هنگام مرگ و برطرف شدن غم و اندوه و نجات از دوزخ می شود و امیرالمؤمنین (علیه السلام) چنین پاداشی را برای او ضمانت فرموده است.
8 – نماز اول وقت سبب تلقین شهادتین است هنگام مردن توسط خود حضرت عزرائیل.
9 – بنا به فرموده اشرف کائنات نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم): نماز اول وقت محبوبترین کارها نزد خدا است سپس نیکی به پدر و مادر و سپس جهاد.
10 – نماز اول وقت، رضوان خداست و وسط وقت عفو خدا و آخر وقت غفران خداست.
11 – کسی که مواظبت کند از نماز اول وقت روز قیامت سندی در دست خواهد داشت که با آن داخل بهشت خواهد شد.
12 – حضرت موسی (علیه السلام) به خداوند عرض کردند: پاداش کسی که نمازش را اول وقت بجا آورد چیست؟ فرمود: خواسته هایش را برآورده و بهشتم را برای او مباح می گردانم.

دکمه بازگشت به بالا