فواید نماز اول وقت چیست؟

نماز اول وقت فواید فروانی دارد که ما در ادامه آثار و برکاتی که در نماز اول وقت وجود دارد و از روایات استخراج شده است را تقدیم شما می کنیم.

فواید نماز اول وقت چیست؟

روایات و احادیث در مورد فواید نماز اول وقت

1 – نماز اول وقت، سبب ازدیاد رزق و روزی و مایه ی برکت خانه است.
2 – نماز اول وقت متصل خواهد بود به نماز امام عصر (عج).
3 – نماز اول وقت در پنج وقت شبانه روز تمرینی است برای پاسخ گوئی سریع به ندای پر صلابت منجی عالم بشریت امام زمان (عج) در روز ظهور وقتی تکیه بر کعبه زند و با صدای رسایی که همه عالم بشنوند فریاد برآورد که انا بقیه الله در آن زمان آنان که اهل نماز اول وقتند با شنیدن این صدای دلربا اعلام آمادگی برای حضور در سپاه مبارک امام زمان (عج) را دارند.
4 – نماز اول وقت نشانه ی علی (علیه السلام) و ایمان واقعی است.
5 – کسی که نمازش را اول وقت بخواند جزء غافلین شمرده نخواهد شد.
6 – شیطان لعین، پیوسته از بنی آدم خائف و گریزان است زمانی که نمازهای پنجگانه را در اوقات خودش بجا آورد اما وقتی آنها را به تاخیر اندازد شیطان بر او جرأت پیدا کرده و او را به گناهان بزرگ وا می دارد.
7 – نماز اول وقت و مواظبت بر طلوع و غروب خورشید، سبب راحتی هنگام مرگ و برطرف شدن غم و اندوه و نجات از دوزخ می شود و امیرالمؤمنین (علیه السلام) چنین پاداشی را برای او ضمانت فرموده است.
8 – نماز اول وقت سبب تلقین شهادتین است هنگام مردن توسط خود حضرت عزرائیل.
9 – بنا به فرموده اشرف کائنات نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم): نماز اول وقت محبوبترین کارها نزد خدا است سپس نیکی به پدر و مادر و سپس جهاد.
10 – نماز اول وقت، رضوان خداست و وسط وقت عفو خدا و آخر وقت غفران خداست.
11 – کسی که مواظبت کند از نماز اول وقت روز قیامت سندی در دست خواهد داشت که با آن داخل بهشت خواهد شد.
12 – حضرت موسی (علیه السلام) به خداوند عرض کردند: پاداش کسی که نمازش را اول وقت بجا آورد چیست؟ فرمود: خواسته هایش را برآورده و بهشتم را برای او مباح می گردانم.

توضیح بیشتر در مورد فواید نماز اول وقت

نماز اول وقت موجب عادت دادن شخص به نظم و باعث نشاط و آمادگى و حضور قلب بیشتر در نماز مى باشد؛ علاوه بر این موارد در نصوص دینى نیز آثار دنیوى و اخروى فراوانى براى نماز اول وقت نقل شده که می توان در این زمینه از امور زیر نام برد:
یک – تضمین بهشت
رسول الله(صلى الله علیه وآله) فرمود: «إِنَّ رَبَّکُمْ یقُولُ هَذِهِ الصَّلَوَاتُ الْخَمْسُ الْمَفْرُوضَاتُ فَمَنْ صَلَّاهُنَّ لِوَقْتِهِنَّ وَ حَافَظَ عَلَیهِنَّ لَقِینِى یوْمَ الْقِیامَهِ وَ لَهُ عِنْدِى عَهْدٌ أُدْخِلُهُ بِهِ الْجَنَّهَ وَ مَنْ لَمْ یصَلِّهِنَّ لِوَقْتِهِنَّ وَ لَمْ یحَافِظْ عَلَیهِنَّ فَذَلِکَ إِلَى إِنْ شِئْتُ عَذَّبْتُهُ وَ إِنْ شِئْتُ غَفَرْتُ لَه ». ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص 29.؛ ( رسول خدا فرمود: خداى شما مى فرماید: این نمازهاى پنجگانه فریضه است، پس کسى این نمازها را در وقتش به جا آورد و محافظت بر او نماید، روز قیامت مرا ملاقات خواهد کرد. و بر عهده من است که او را وارد بهشت کنم، و کسى که در وقتش نمازها را به جا نیاورد و محافظت بر او نکند، در این صورت بر من است که اگر بخواهم او را عذاب مى کنم، و اگر بخواهم او رابخشایم.»
دو – برآورده شدن حاجت
امام حسن عسکرى(علیه السلام) فرموده اند:«موسى بن عمران با خداوند سخن گفت و از پروردگار خویش پرسید: خدایا! پاداش کسى که نمازش را اول وقت مى خواند چیست؟ خداوند تبارک و تعالى فرمود: خواهش و خواسته او را برآورده مى کنم و بهشت را بر او مباح مى گردانم. ». بحارالأنوار، ج 13، ص 327.
با توجه به این حدیث، در می یابیم کسی که به نماز اول وقت اهمیت می دهد، خدای رحمان خواسته هایش را تا آنجا که بر اساس مصالحش می باشد برآورده می کند.
سه – مصون ماندن از بلایاى دنیوى
رسول الله(صلى الله علیه وآله) وعده داده: «إِذَا أَنْزَلَ اللَّهُ عَاهَهً مِنَ السَّمَاءِ عُوفِى مِنْهَا حَمَلَهُ الْقُرْآنِ وَ رُعَاهُ الشَّمْسِ أَى الْحَافِظُونَ لِأَوْقَاتِ الصَّلَوَاتِ وَ عُمَّارُ الْمَسَاجِدِ ). مستدرک الوسائل، ج 3، ص 149.؛ ( هنگامى که خداوند سبحان، از آسمان آفت نازل کرد حاملین قرآن، رعایت کنندگان خورشید، یعنى کسانى که اوقات نماز را مراعات کنند، و مساجد را آباد مى سازنداز این آفت در امانند. »
چهار- خاموش شدن آتش گناهان
رسول خدا(صلى الله علیه وآله): «مَا مِنْ صَلَاهٍ یحْضُرُ وَقْتُهَا إِلَّا نَادَى مَلَکٌ بَینَ یدَى النَّاسِ قُومُوا إِلَى نِیرَانِکُمُ الَّتِى أَوْقَدْتُمُوهَا عَلَى ظُهُورِکُمْ فَأَطْفِئُوهَا بِصَلَاتِکُم». أمالى الصدوق، ص 496.؛ ( وقت هر نمازفرا مى رسید، فرشته اى در میان مردم ندا سر میدهد برخیزید، به وسیله نمازتان، آن آتش گناه را که خودتان فراهم کردید، خاموش کنید. »
پنج – مصون ماندن انحراف عقیده به هنگام مرگ
امام صادق(علیه السلام) فرمود:«مَلَکُ الْمَوْتِ یدْفَعُ الشَّیطَانَ عَنِ الْمُحَافِظِ عَلَى الصَّلَاهِ وَ یلَقِّنُهُ شَهَادَهَ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَ أَنَّ مُحَمَّداً رَسُولُ اللَّهِ فِى تِلْکَ الْحَالَهِ الْعَظِیمَه». من لا یحضره الفقیه، ج 1، ص 137.؛ ( هنگام مرگ ملک الموت شیطان را (در آن هنگام که مى خواهد ایمان انسان ها را بگیرد) از کسى که محافظت به (اوقات ) نماز مى کند، دفع مى کند و شهادتین «اشهد ان لا اله الا الله و ان محمدا رسول الله» را در این حالت به او تلقین مى کند. »
شش – دعاى خیر نماز براى نمازگزار اول وقت
امام باقر(علیه السلام) فرموده است: «هرگاه نماز در اول وقت بالا برود، سفید و درخشان به سوى صاحبش باز مى گردد و به او خطاب مى کند: از من مواظبت نمودى خدا تو را حفظ کند…. ». وسائل الشیعه ج 4، ص 108.
هفت – پیامبر نجات از گرفتارى هاى دنیوى و اخروى براى او ضمانت نموده
رسول خدا – (صلى الله علیه وآله) -: «مَا مِنْ عَبْدٍ اهْتَمَّ بِمَوَاقِیتِ الصَّلَاهِ وَ مَوَاضِعِ الشَّمْسِ إِلَّا ضَمِنْتُ لَهُ الرَّوْحَ عِنْدَ الْمَوْتِ وَ انْقِطَاعَ الْهُمُومِ وَ الْأَحْزَانِ وَ النَّجَاهَ مِنَ النَّار). بحارالأنوار، ج 80، ص 9.؛ ( بنده اى (نمازگزار) که اهتمام و مواظبت به اوقات نماز نماید، و مواضع آفتاب را براى وقت نمازش دقت کند، من ضمانت مى کنم براى او راحتى در دم مرگ را و دفع و رفع هموم و درد و اندوه و نجات از آتش جهنم را. »
هشت – مصونیت از غفلت
امام باقر(علیه السلام) فرموده اند: «أَیمَا مُؤْمِنٍ حَافَظَ عَلَى الصَّلَوَاتِ الْمَفْرُوضَهِ فَصَلَّاهَا لِوَقْتِهَا فَلَیسَ هَذَا مِنَ الْغَافِلِین». الکافى، ج 3، ص 270.؛ ( هر مؤ منى محافظت بر نمازش نماید، و او را در وقتش به جاآورد، از انسانهاى غافل شمرده نمى شود. »
نهم – باز شدن درب خانه خدا
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: تا زمانی که در حال نماز هستی، درب خانه پادشاهی مقتدر را می کوبی و هر که درب خانه پادشاه را بسیار بکوبد، سرانجام آن درب به رویش باز می شود.( منتخب میزان الحکمه، حدیث3607)

دکمه بازگشت به بالا