ازدواج فرزندان حضرت آدم و زاد و ولد آنها چگونه بوده است؟

سوالات: ازدواج فرزندان حضرت آدم به چه صورت بوده است؟ چگونه زاد و ولد کردند؟ آیا خواهر و برادر با یکدیگر ازدواج کردند؟ یا اینکه با جن یا حوری بهشتی ازدواج کردند؟

نحوه ازدواج فرزندان حضرت آدم و زاد و ولد آنها

در این باره در میان دانشمندان اسلامی دو نظر وجود دارد و هر کدام برای خود دلایلی از قرآن و روایات ذکر کرده اند. اینک ما هر دو نظر را بطور اجمال در این صفحات نقل می کنیم:
1- در آن زمان هنوز قانون تحریم ازدواج خواهر و برادر از طرف خداوند قرار داده نشده بود و چون راهی برای بقای نسل بشر غیر از این راه نبود، از این جهت ازدواج آنان با یکدیگر صورت گرفته است; ناگفته پیداست که دستگاه قانونگذاری از آن خداست «اِنِ الْحُکْمُ اِلاّ لِلَّهِ; حکم تنها از آن خداست.»
چه اشکال دارد که بطور موقّت برای گروهی از راه ضرورت این گونه ازدواج در آن زمان بلامانع و مباح باشد و برای دیگران عموماً تحریم ابدی شود؟
طرفداران این نظریّه از ظواهر قرآن با این آیه برای خود دلیل می آورند: «وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالا کَثِیراً وَ نِسااًو از آن دو، مردان و زنان فراوانی (در روی زمین) منتشر ساخت».
ظاهر این آیه می گوید که نسل بشر فقط به وسیله این دو تن به وجود آمده است و اگر غیر از این دو در بقای نسل او دخالت داشتند باید بفرماید «وبث منهما و من غیر هما» یعنی به وسیله این دو و غیر آنان… .
علاوه بر این، در روایتی که مرحوم طبرسی آن را در احتجاج از امام سجّاد(علیه السلام) نقل می کند این مطلب تأیید شده است.

2- نظر دیگر این است: چون ازدواج فرزندان آدم با یکدیگر ممکن نبوده – زیرا ازدواج با محارم یک عمل قبیح و زشت است – فرزندان آدم با دخترانی از نژاد نسل دیگر که در روی زمین بودند ازدواج کردند، بعداً که فرزندان آنها با هم پسر عمو شدند زناشویی میان خود آنان صورت پذیرفت و این نظر را نیز بعضی از روایات تأیید می کند، زیرا نسل آدم، نخستین انسان روی زمین نبوده، بلکه پیش از او نیز انسانهایی در زمین زندگی می کرده اند.

در مورد تعداد فرزندان آدم،‌ قرآن تنها به ذکر هابیل و قابیل اکتفا کرده است .
اما در مورد تعداد فرزندان حضرت آدم ـ علیه السّلام ـ اقوال مختلف دیگری نیز وجود دارد که عبارتند از:
1. همسر آن حضرت حوا پانصد بطن فرزند به دنیا آورد که در هر بطن یک پسر و یک دختر متولّد می‌شد. که مجموعاً هزار فرزند می‌شود.
2. برای حضرت آدم هفتاد بطن بچه به دنیا آمد که هر بطن یک پسر و یک دختر بود. و در دو بطن هم یک پسر ویک دختر بدنیا آمد. که مجموعاً 142 فرزند می‌شود.
3. برای حضرت آدم از حوا بیست فرزند پسر و بیست فرزند دختر متولّد شد که در هر بطنی یک پسر و یک دختر متولّد می‌شد، که مجموعاً می‌شود، 40 فرزند.
4. اولاد حضرت آدم ـ علیه السّلام ـ و حوا صد و بیست بطن در هفتصد سال از عمرشان بود  که مجموعاً 120 فرزند می‌شود که این روایت اشاره‌ای به پسر و دختر بودن هر بطن ندارد..
نام چند تن از فرزندان آدم و حوا به این شرح است:
• هابیل
• قابیل
• اقلیما (که با هابیل دوقلو بود)
• شیث(که ظاهرا بعد از مرگ هابیل به دنیا آمده)
• یافث
• فریدا
• صیدا
• لوذا

برچسب ها

نوشته های مشابه

1
پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع از
حسین
حسین

با سلام اگر با هم خانواده خود ازدواج کرده اند که این قانون همسان های ژنی را نقض میکند . ما میدانیم که علم ثابت کرده در صورت ازدواج برادر با خواهر نسلبعد همسان ژنی بوده که تبعات مگبار از قبیل انواع بیماری و نقص ژنی و انفعال عقلانی به وجود می آید .پس این نظر کاملا رد است چون حکم خدا قابل تغییر نیست که در یک مقطع حلال و بعدا حرام شود که خود این نشانه عجز از چاره جویی است اما نظر دوم : انسانهایی دیگری بودند انها که با ما فرق داشتند از هر لحاظ پس… ادامه دیدگاه »

دکمه بازگشت به بالا
بستن