فضیلت نماز خواندن در مسجد کوفه

سوالات: نماز خواندن در مسجد کوفه چه فضیلتی دارد؟ در صورت امکان حدیثی در مورد فضیلت نماز خواندن در مسجد کوفه را ذکر کنید؟

فضیلت نماز خواندن در مسجد کوفه

این روایت را ابوحمزه ثمالی نقل می نماید که در آن زمان در شهر کوفه ساکن بود و تا آن موقع موفق به دیدار مقتدایش، امام سجاد علیه السلام که در شهر مدینه زندگی می کرد نشده بود. امام سفری به کوفه داشته است که در این سفر ابوحمزه موفق به دیدار آن حضرت شد. با وسایل آن روز سفر امام سجاد علیه السلام به کوفه کار بسیار پر مشقتی بوده است به همین خاطر ابوحمزه ثمالی از سفر امام به کوفه بسایر تعجب می کند و از آن حضرت علت آن را جویا می شود. پاسخ امام علیه السلام به سوال ابوحمزه شنیدنی است. ابوحمزه جریان این دیدار را اینگونه نقل می کند:
«جلوى ستون هفتم مسجد کوفه نشسته بودم که از سوى باب کنده مردى وارد شد که من در طول عمر خویش شخصى زیباتر، خوشبوتر، پاکیزه‌تر و خوش‌لباس‌تر از او ندیده بودم. عمامه‌اى بر سر و پیراهنى عربى و قبایى بر تن داشت. کفش‌هاى عربى را از پاى درآورد و در کنار ستون هفتم به نماز ایستاد. تکبیره الاحرام نماز را وقتى ادا کرد، آنچنان جذاب و موثر بود که موهاى بدنم سیخ شد. شیفته نغمه زیبا و لهجه دلرباى وى شدم. نزدیکتر شدم تا کلماتش را بهتر بشنوم. چهار رکعت نماز خواند با رکوع و سجود کامل و عالى. بعد از سلام نماز، شروع به دعا کرد: «الهى ان کان قد عصیتک، فانى قد اطعتک فى احب الاشیأ الیک الاقرار بوحدانیتک…».
بعد از این که از دعا فارغ شد، از مسجد بیرون رفت. من با اشتیاق تمام به دنبال وى به راه افتادم تا این که به مناخ (محل نگهدارى شتران در کنار شهر) کوفه رسیدیم. در آن جا غلامی ‌‌بود که شتر این مرد با عظمت را محافظت می‌‌کرد. از غلام پرسیدم: این مرد کیست؟ جواب داد: آیا از شمائل و سیماى نورانى‌اش او را نشناختى؟ او حضرت زین العابدین، على بن الحسین علیه السلام است.
وقتى آقا را شناختم، خود را به قدم‌هاى مبارکش انداختم و خواستم پاهایش را ببوسم. حضرت با دست‌هاى مطهر خویش مرا از زمین بلند کرد و فرمود: نه! اى ابا حمزه! سجده مخصوص خداوند عزیز و جلال است. عرض کردم: اى فرزند رسول الله! براى چه به این جا تشریف آورده‌اید؟ فرمود: براى آن چه که دیدى! اگر مردم می‌‌دانستند که نماز خواندن در مسجد کوفه چه فضیلتى دارد، مثل کودکان چهار دست و پا به سوى آن می‌‌شتافتند. …(1)
پی نوشت:
(1). “ابوحمزه ثمالى، لقمان روزگار، عبدالکریم پاک نیا” به نقل از “فرحه الغرى, سیدعبدالکریم بن طاووس, ص 47.”

دکمه بازگشت به بالا