راه لذت بردن از عبادت

چگونه از عبادت لذت ببریم؟ و راه لذت بردن از عبادت چیست؟ چکار کنیم که عبادت و انجام واجبات خسته نشویم و همیشه از عبادات لذت ببریم؟

راه لذت بردن از عبادت

سوال: دختری 24 ساله هستم و حدود 4 سال است که فکر می کنم از خدا دور شده و در انجام عبادات مانند نماز و روزه و… بسیار سست می باشم و سردرگمی و تنهایی در این امر بسیار مرا اذیت می کند لطفا برای رفع این بی‌حوصلگی و انجام و لذت در عبادات راهنمایی کنید.

پاسخ: تلاش برای جلوگیری از انحراف خود نشانه‌ای از کمک کردن و یاری خداوند برای نجات انسان است و می تواند همین امر برای انسان ایجاد امیدواری کند. بسیار اتفاق افتاده است که بیمار می‌شویم و به خاطر بیماری از مزه‌ی غذاها و سایر لذات جسمی درک کاملی نداریم در مورد مسائل معنوی و عبادی نیز اینگونه است. موقعی که روح ما با مادیات، گناهان و امور غیرخدایی بیشتر انس گرفت از درک واقعی عبادات هم به همان مقدار غافل و محروم می‌شویم. اما راههایی که برای نزدیکی به خدا و لذت بردن از عبادات بسیار مهم تلقی می‌شود:
1ـ تفکر: اندیشیدن در خود و نعمت‌های الهی و مطالعه و طرح سؤالاتی در مورد چرایی و چگونگی آفاق و انفُس، اندک اندک بر نفس ما اثر گذاشته و همین که شناختیم، با شوق و ذوق بیشتری به سوی معبود و محبوب قدم برمی‌داریم.
2ـ انجام واجبات و ترک گناهان: مهمترین عامل دوری از خداوند، بی‌اعتنایی به دستورات او و بهترین راه برای نزدیک شدن به خدا، عمل به دستورات او است.
3ـ دوام ذکر خدا و به یاد مرگ بودن: دائما در ذکر و یاد خدا بودن و یاد کردن از معاد و مرگ نیز در انقطاع و دل کندن از دنیا و هجرت به سوی خدا بسیار کارساز است. امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: «یاد مرگ خواهشهای باطل را از دل زایل و ریشه های غفلت را نابود می‌کند و دل را به وعده های الهی قوی و مطمئن می‌گرداند و طبع را رقیق و نازک می‌سازد و عَلَمهای هوا و هوس را می‌شکند و آتش حرص را فرو می‌نشاند و دنیا را حقیر و بی‌مقدار می‌سازد.» ( مصباح الشریعه، ص171)

دکمه بازگشت به بالا