امنیت در آخرالزمان و حکومت حضرت مهدی (عج)

پرسش:
مهم ترین مسایل امنیتی در آخرالزمان از سوی قرآن ، چه معرفی گشته است ؟

پاسخ:
آخرالزمان ، بخش واپسین دوران را گویند که به قیامت می پیوندد . این واژه ، اصطلاحی شناخته شده در بین پیروان ادیان آسمانی است و برگرفته از مضمون مجموعه روایاتی است که به پیش گویی از رویدادهای مهم در پایان دوران نسل بشر ، پرداخته اند .1
از مطالب پیشین می توان نتیجه گرفت که آخرالزمان ، به زمان پیش از ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و هنگام ظهور آن حضرت اطلاق می شود . و چون امری نسبی است تعیین دقیق آن ـ مثلا یک قرن یا دو قرن ـ مشکل است .
امنیت یکی از مسایل مهم هر جامعه ای است و بخش های گوناگون زندگی فردی و اجتماعی را شامل می شود . در این پاسخ نامه به دیدگاه کلی اسلام درباره امنیت و مسایل مربوط به آن می پردازیم که از این رهگذر ، مسایل امنیتی آخرالزمان به ویژه زمان حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که امنیت جامعه در آن زمان به شیوه کاملی وجود خواهد داشت ، روشن خواهد شد; «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ ءَامَنُواْ مِنکُمْ وَ عَمِلُواْ الصَّـالِحَاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الاَْرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ وَ لَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضَی لَهُمْ وَلَیُبَدِّلَنَّهُم مِّن بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا;(نور ،55)
از نظر اسلام ، در جامعه امن و آرام ، روابط اجتماعی بر اصل ضوابط استواراست و حق و تکلیف معیار رابطه ها است . با امنیت اجتماعی ، منافع همه تامین می شودو حق هر حقداری تامین می گردد . تضاد و درگیری به حداقل می رسد .
در جامعه اَمن ، قانون حاکم است ، و حتی مجری قانون از قانون بیم دارد . در جامعه امن ، بیم ، هراس ، دلهره و نگرانی در مردمان نیست . کسی از کسی بی جهت نمی ترسد و سرمایه داران و منتفذان بر جامعه تسلط ندارند .
در جامعه امن ، هر کسی ادعای بحق و سخن درستی داشت می تواند بی بیم بر زبان آورد و حق و نظر خود را اظهار کند; چنان که حضرت علی(علیه السلام) از پیامبر اکرم نقل می کند: «امتی که ضعیف آن نتواند حق خویش را بی لکنت زبان از قومی بگیرد ، قابل احترام نیست .»
حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) پدیدآورنده امنیت اجتماعی و فردی است . امنیتی که بشریت در همه دوران تاریخ خود ، مانند آن را ندیده است . او در جامعه عدالت بنیاد خود ، همه معیارها و ضوابط غیر انسانی و نادرست را کنار می زند و عوامل دلهره ، نگرانی ، ترس را نابود می کند . بیم آفرینان و هراس انگیزان را از سر راه جامعه بر میدارد . و اعمال نفوذها و قانون شکنی ها را نفی می کند و حرکت جامعه و روابط اجتماعی را بر پایه های قانون و عدل و احترام به حقوق و ارزش انسان استوار می سازد .2
در ذیل به برخی از شیوه های اجرایی حضرت که نقش مهمی در برقراری امنیت فردی و اجتماعی دارد اشاره می کنیم .این شیوه ها برگرفته از احادیثی است که از پیشوایان معصوم(علیهم السلام) درباره حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و حکومت ایشان به یادگار مانده است:
1 . سیره عملی: به هنگام ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) آنچه هست ، دوستی و یگانگی است ، تا آن جا که هر کس هر چه نیاز دارد ، از جیب آن دیگری بی هیچ ممانعتی ، بر می دارد .
2 . سیره انقلابی: حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ، حق هر حقداری را خواهد گرفت ، حتی اگر حق کسی زیر دندان دیگری باشد ، از زیر دندان انسان متجاوز و غاصب بیرون خواهند کشید ، و به صاحب حق باز خواهند گرداند .
3 . سیره سیاسی: به هنگام حکومت حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) حکومت جبّاران و مستکبران ، نفوذ سیاسی منافقان و خائنان ، نابود می گردد . شهر مکّه ، قبله مسلمانان ، مرکز حرکت انقلابی حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می شود . . . و ایشان ، به نفوذ یهود و مسیحیت در جهان خاتمه خواهند داد .
4 . سیره اجتماعی: چون حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ظهور کنند ـ پس از سختی ها که افتد ، و جنگها که رود ـ ظلم و ستم را بر می اندازد ، و سراسرزمین را از عدل و داد پر خواهد کرد . . . عدالت حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چنان باشد ، که بر هیچ کس ، در هیچ چیز ، به هیچ گونه ، ستمی نخواهد شد .
5 . سیره اصلاحی: حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) مردم جهان را ، از آشوبی بزرگ و همه گیر و سر در گُم نجات می بخشد . در جهان جای ویرانی نمی ماند ، مگر آن که مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) آن جا را آباد سازد .
6 . سیره قضایی: در قضاوت ها و احکام حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ، و در حکومت وی ، سر سوزنی ظلم و بیداد بر کسی نمی شود ، و رنجی بر دل کسی نمی نشیند .3
____________________________________________
1. معارف و معاریف، حسینی دشتی، واژه آخرالزمان.
2. ر.ک: عصر زندگی، محمد حکیمی، ص 196، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی.
3. ر.ک: خورشیدمغرب، محمد رضا حکیمی، ص 30ـ35، چاپ دفتر نشر فرهنگ

دکمه بازگشت به بالا