قیامت چگونه است؟

پرسش:
آخرت چگونه است؟

پاسخ:
در قرآن کریم، بیش از یکصد نام برای «قیامت» ذکر شده است; ازجمله: یوم الحسره;(مریم، 39) یوم الحساب(غافر، 27); یوم الاخره(بقره، 177); یوم الدین(حمد، 4); یوم الفصل(نبأ، 17); یوم الموعود(بروج، 2); یوم عظیم(مریم، 37) و… .
قرآن کریم برای قیامت، نشانه هایی را نیز معرفی و در سوره تکویر آیه 1 ـ 9 به هشت علامت از علایم شروع قیامت اشاره فرموده است. نفخه صور یکی دیگر از نشانه های قیامت است که به وسیله فرشته ای به نام حضرت اسرافیل(علیه السلام)یک بار در آن دمیده می شود و تمام مردم می میرند و بار دوم در آن دمیده می شود و همه برای حسابرسی روز قیامت زنده می شوند. «نفخ»، به معنای دمیدن و صور نیز به گفته بسیاری از ارباب لغت به معنی شیپور است.1
در قیامت، بعد از پایان یافتن مرحله رستاخیز (ویرانی جهان) مرحله دوم آغاز می شود و جهت رسیدگی به اعمال انسان ها که همه در پرونده اعمال آنها ثبت شده، دادگاه عدل خداوند تشکیل و به تمام آنها رسیدگی می شود. خداوند در این باره می فرماید: «وَ جَآءَ رَبُّکَ وَ المَلَکُ صَفًّا صَفًّا;(فجر، 22) در آن هنگام، فرمان پروردگارت فرا رسد و فرشتگان صف در صف حاضر شوند.» و اطراف حاضران در محشر را می گیرند و آماده اجرای فرمان حقند.
در قیامت، بازپرسی، همگانی و عمومی است و حتی از پیامبران خدا نیز سؤال می شود.(اعراف، 6)
در صحرای محشر، گواهانی نیز علیه انسان ها اقامه شکایت و شهادت می کنند; از جمله: خداوند متعال(یونس، 61)، پیامبران و اوصیای الهی(نساء، 41)، اعضا و جوارح انسان، مانند دست، پا، پوست تن و… .(نور، 24; فصلت، 21)، فرشتگان(ق، 21)، زمینی که انسان روی آن زندگی کرده و اطاعت و گناه از او سر زده است.(زلزال، 4) و سرانجام زمانی که اعمال در آن انجام می شود.2
آیات متعددی که درباره مقدمات و علائم قیامت نازل شده همگی نشان می دهد که قیامت به طور ساده و آرام برپا نمی شود بلکه رستاخیز انسانها مقارن با رستاخیزی در مجموعه جهان آفرینش و آمیخته با دگرگونی عظیم و ناگهانی در سراسر نظام کائنات است.3 برخی از این نشانه ها عبارتند از زلزله عظیم چنانکه خداوند می فرماید: ای مردم تقوای الهی پیشه کنید که زلزله قیامت حادثه عظیمی است (حج، 1) این زلزله موجب می شود که زمین آنچه در دل دارد را بیرون بریزد (زلزال، 2)، همچنین تاریک شدن خورشید، بی فروغ شدن ستارگان، حرکت کوهها و خرد شدن آنها، درهم ریختگی دریاها، شکافته شدن آسمان، فروریختن ستارگان و… همگی از نشانه های قیامت است که در سوره های تکویر، انفطار و قارعه به آن اشاره شده است. برای کسب اطّلاع بیشتر علاوه بر سوره های فوق به تفسیر سوره های قیامت و انشقاق و کتابهای معاد نوشته آیت ا… مکارم شیرازی، آیت ا… دستغیب و حجه الاسلام والمسلمین محسن قرائتی مراجعه فرمایید.
سادات امتیاز ویژه ای ندارند.

____________________________________________
1. ر.ک: پیام قرآن، آیت‏ اللّه‏ مکارم شیرازی، ج 6، ص 66 ـ 74، مدرسه الامام امیرالمؤمنین علیه‏السلام.
2. جهت اطلاع بیشتر ر.ک: تفسیر نمونه، همان، ج 26، ص 170 ـ 176 و 225 و 470.
3. معاد، آیت‏اللّه مکارم شیرازی، ص 406، نشر هدف.

دکمه بازگشت به بالا