لباس و غذا در جهان آخرت

پرسش:
آیا انسان در جهان آخرت ، به غذا ، لباس و دیگر لوازم زندگی این دنیا نیاز دارد ؟ در این صورت ، آیا غذا ، لباس و وسایل مورد نیاز آن جا ، مانند دنیا است ؟ چگونه می توان برای جهان آخرت ، وسایل تهیه کرد ؟*

پاسخ:
بی شک انسان در جهان آخرت به زاد و توشه نیاز دارد . این زاد و توشه را هم باید در دنیا تهیه کند ، چون دنیا مزرعه آخرت است .
از آن جا که آخرت با دنیا ، تفاوت دارد و چون ما از جهان آخرت و آنچه در آن جا نیاز است ، بی خبریم ، خداوند نیاز به زاد و توشه و بهترین آن را بیان کرده است . « . . .وَتَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی وَاتَّقُونِ یَـأُوْلِی الاَْلْبَـاب;(بقره ،197) . . . و زاد و توشه تهیه کنید که بهترین زاد و توشه ، پرهیزگاری است و ای صاحبان عقل از من بپرهیزید .»
در جهان آخرت به وسایل زندگی در دنیا ، نیاز نیست ، آنچه در آن جا مورد نیاز است با آنچه در دنیا وجود دارد ، کاملا متفاوت است . کارهای نیک و ایمان ، ما را به بهشت می برد و در آن جا هرچه بخواهیم و نیاز داشته باشیم ، همین که اراده کنیم ، ایجاد می شود .
از نظر قرآن کریم برای بدست آوردن سعادت اخروی و رفتن به بهشت ، چند چیز لازم است . 1 . ایمان; 2 . عمل صالح; 3 . تقوا; 4 . احسان و نیکوکاری .
«وَالَّذِینَ ءَامَنُواْ وَ عَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ أُوْلَئکَ أَصْحَابُ الْجَنَّهِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ ;(بقره ،82) کسانی که ایمان آوردند و اعمال صالح انجام دادند ، یاران بهشتند و جاودانه در آن خواهند ماند .»
«تِلْکَ الْجَنَّهُ الَّتِی نُورِثُ مِنْ عِبَادِنَا مَن کَانَ تَقِیًّا ;(مریم ،63) این همان بهشتی است که ما به ارث به بندگان پرهیزگار خود می بخشیم .»
«فَأَثابَهُمُ اللَّهُ بِما قالُوا جَنَّاتٍ تَجْری مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدینَ فیها وَ ذلِکَ جَزاءُ الْمُحْسِنین‏ ;(مائده ،85) پس به پاس آنچه گفتند ، خدا به آنان باغ هایی پاداش داد که از زیر ]درختان[ آن نهرها جاری است . در آن جاودانه می مانند و این پاداش نیکوکاران است .»
افزون بر چهار مورد ذکر شده ، اسباب دیگری هم برای ورود به بهشت ، در قرآن ذکر شده ، که آن ها زیر مجموعه آن چهار مورد است . این موارد عبارتند از: جهاد و شهادت (توبه ، 11) ترک هواپرستی (نازعات ، 41و42) هجرت و جهاد (توبه ، 20ـ22) صبر و تحمل در برابر شداید (دهر ،12) اطاعت خدا و رسول(نساء ،13) اخلاص (صافات ،39ـ43) صدق و راستی (مائده ،119) خودسازی و تزکیه نفس (طه ،75ـ76) انفاق و استغفار(آل عمران ،133ـ136) ترس از خدا(الرحمن ،46) تولی و تبری(مجادله ،22) اهتمام به نماز(معارج ،22ـ34) و . . .1
آنچه که در برابر اسباب ورود به بهشت قرار دارد ، اسباب ورود به جهنم است ، که برخی از آن ها عبارتند از:
1 . کفر و شرک; «وَ الَّذینَ کَفَرُوا وَ کَذَّبُوا بِآیاتِنا أُولئِکَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فیها خالِدُون‏ ;(بقره ،39) و کسانی که کفر ورزیدند و نشانه های ما را دروغ انگاشتند ، آنانند که اهل آتشند و در آن ماندگار خواهند بود .»
2 . ارتداد; «….وَ مَنْ یَرْتَدِدْ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ فَیَمُتْ وَ هُوَ کافِرٌ فَأُولئِکَ حَبِطَتْ أَعْمالُهُمْ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ أُولئِکَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فیها خالِدُونَ;(بقره ،217) و کسانی از شما که از دین خود برگردند و در حال کفر بمیرند ، آنان کردارهایشان در دنیا و آخرت تباه می شود و ایشان اهل آتشند و در آن ماندگار خواهند بود .»
3 . احاطه گناه بر انسان; «بَلی‏ مَنْ کَسَبَ سَیِّئَهً وَ أَحاطَتْ بِهِ خَطیئَتُهُ فَأُولئِکَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فیها خالِدُون‏;(بقره ،81) آری ، کسی که بدی به دست آورد و گناهش او را در میان گیرد ، پس چنین کسانی اهل آتشند و در آن ماندگار خواهند بود .»
4 . رباخواری; (بقره ،275)
5 . استکبار در برابر خداوند و آیات الهی; (اعراف ،36)
6 . استهزاء آیات الهی; (کهف ،106)
7 . پیروی از شیطان; (اعراف ،180)
8 . ظلم و بیدادگری; (کهف ،29)
9 . تکیه کردن بر ظالمان;(هود ،113)
10 . فراموش کردن آخرت; (جاثیه ،34)
11 . زراندوزی; (توبه ،34 و 35)
12 . ریختن خون بی گناهان; (مائده ،32 و نساء ، 93)
13 . ترک نماز; (مدثر ،39 تا 46)
14 . ندادن زکات; (فصلت ،7)
15 . خوردن مال یتیم; (نساء ،10)
و . . .2
____________________________________________
1. ر.ک: پیام قرآن، آیت اللّه مکارم شیرازی و دیگران، ج 6، ص 197ـ225، دارالکتب الاسلامیه.
2. ر.ک: پیام قرآن، آیت اللّه مکارم شیرازی و دیگران، ج 6، ص 197 تا 224 و 369 تا 399، دارالکتب الاسلامیه.

دکمه بازگشت به بالا