شفاعت کنندگان انسان در قیامت

پرسش:
آیا انسان هایی که می میرند حمایت کننده ای در جهان آخرت دارند؟*

پاسخ:
انسان های ظالم و بدکار، روز قیامت حامی ندارند، چنان که قرآن کریم درباره بدکارانی که نامه عملشان در دست چپشان قرار دارد می فرماید: «فَلَیسَ لَهُ الیَومَ هـهُنا حَمیم ;(حاقه،35) پس امروز او را در این جا حمایت گری نیست.» درباره ظالمان نیز می فرماید: «ما لِلظّالِمینَ مِن حَمیم ولا شَفیع یُطاع  ;(غافر،18) برای ستمکاران دوستی ]و حمایت کننده ای[ وجود ندارد، و نه شفاعت کننده ای که شفاعتش پذیرفته شود.»
اما انسان های مؤمن و نیکوکار در روز قیامت حامی دارند، از آیات و روایات استفاده می شود، یکی از حامیان و شفاعت کنندگان انسان در روز قیامت، قرآن است. امام علی(علیه السلام) می فرماید: «و اعلموا أنه شافع مشفع و قائل مصدق و انه مَنْ شفع له القرآن یوم القیامه شُفِّع فیه و من محل به القرآن یوم القیامه صُدّق علیه; آگاه باشید که شفاعت قرآن پذیرفته شده، و سخنش تصدیق می گردد، آن کس که در قیامت، قرآن، شفاعتش کند بخشوده می شود و آن کس که قرآن از او شکایت کند محکوم است»
از این فرمایش ها بهره می گیریم که قرآن، کتابی معمولی مانند سایر کتب نیست; بلکه گوهر گران سنگ، بزرگ ترین مخلوق الهی، بیان کننده همه چیز، دارای یک حقیقت باطنی، ملاک و میزان اعمال، کتاب هدایت و درمان، نسخه شفابخش و کتاب نور و کرامت و هدایت است. هر کس معارف آن را بفهمد و به دستورات آن عمل نماید، در دنیا و آخرت سعادتمند خواهد شد. این همان حمایت قرآن از بندگان خداست. خداوند متعال می فرماید: «اللَّهُ الَّذِی أَنزَلَ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ وَ الْمِیزَانَ; (شوری، 17) خداوند کسی است که کتاب را به حق نازل کرد و آن را میزان ]سنجش حق و باطل[ قرار داد.» وقتی قرآن میزان باشد، در صورتی به نفع ما حکم می کند و از ما حمایت می نماید که با آن همراه و همگام باشیم.1
____________________________________________
1. تفسیر نمونه، آیه‏اللّه‏ مکارم شیرازی و دیگران، ج 25، ص 259؛ ج 20، ص 389ـ394، دارالکتب الاسلامیه.

دکمه بازگشت به بالا