جزا و پاداش انسان در این جهان است یا فقط در آخرت؟

پرسش:
آیا جزا و پاداش اعمال افراد در این جهان است یا در جهان دیگر؟ اگر در جهان دیگری است ، زندگی در آن چگونه است و چرا این حکومتیان در این جهان به ناحق جزا و پاداش می دهند؟ و اگر در این جهان است ، چگونه است ؟

پاسخ:
پاداش و کیفر اعمال هم می تواند در این جهان نمود یابد و هم در آن جهان ،در سوره آل عمران می فرماید : فَأَمَّا الَّذینَ کَفَرُوا فَأُعَذِّبُهُمْ عَذاباً شَدیداً فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ ما لَهُمْ مِنْ ناصِرینَ (آیه 56) ما کسانی که کافر شدند، آنها را در دنیا و آخرت به عذابی سخت دچار می‏سازم و هیچ یاوری نخواهند داشت. ولی شکل و جهت این دو با هم یکسان نیست ; کیفر و پاداش این جهان در حقیقت اثر وضعی اعمال انسان است و جزای در جهان آخرت در حقیقت تجسم اعمال است که به صورت واقعی و تمام و کمال برای انسان به ظهور می رسد : مثلا اگر اثر وضعی خوردن مال یتیم در این دنیا فقر و تنگدستی باشد ، خوردن به ناحق مال یتیم در جهان آخرت به صورت آتش است در قرآن کریم می خوانیم : «کسانی که اموال یتیمان را به ظلم و ستم می خورند ، (در حقیقت ) تنها آتش می خورند و به زودی در شعله های آتش (دوزخ ) می سوزند .»
البته برخی گناهان در این دنیا نیز علاوه بر عذاب اخروی ، از جانب خدا دارای کیفر و حد مشخص است ; مانند حد زنا که برای کسانی که همسر در اختیار ندارند ، صد ضربه شلاق است . در مثل زنا ، علاوه بر حد زنا (شلاق یا سنگسار) ، آثار وضعی دنیوی نیز برای آن وجود دارد . در روایتی از امام باقر(علیه السلام) می خوانیم : «زنا شش اثر دارد ، سه اثر در دنیا و سه اثر در آخرت ، اما آثار دنیوی زنا (عبارت است از : «آبرو را می برد ، رزق را کم می کند و مرگ را نزدیک می نماید و آثار اخروی آن ، پس غضب و خشم پروردگار و سختی حساب و دخول در آتش و جاودان ماندن در آن را ایجاب می نماید .»1
کیفر اعمال زشت در دنیا باید بر اساس فقه اهل بیت(علیهم السلام) و قوانین اسلامی باشد و اگر کسی کیفر ناحقی را درباره کسی روا داشت ، مجرم است و علاوه بر کیفر اخروی از نظر قانون و شرع قابل پیگیری است .
+==================
1. گناهان کبیره، آیه اللّه‏ شهید دستغیب، ج 1، ص 185، جامعه مدرسین، به نقل از فروع کافی، مرحوم کلینی، باب زنا، ج 5، ص 541.

دکمه بازگشت به بالا