آیا زن و شوهر در بهشت با هم هستند؟

پرسش:
آیا زن و شوهر در جهان آخرت با هم هستند یا بستگی به عمل آنان دارد و جایگاه متفاوتی خواهند داشت ؟*

پاسخ:
قرآن مجید می فرماید: در روز قیامت به بندگان بهشتی گفته می شود: «ادخلوا الجَنَّه أنتُم وَ أَزوجکم تحبرون(زخرف، 70) ; شما و همسرانتان در نهایت شادمانی وارد بهشت شوید» . در روایت آمده است که اگر درجه و مقام مرد بهشتی از زن دنیایی اش ، بالاتر باشد ، اختیار با مرد است که آن زن را برای همسری برگزیند و اگر درجه و مقام زن بهشتی از شوهر دنیایی اش بالاتر باشد ، اختیار با زن است . . .; همچنین در روایت آمده که ام سلمه از پیامبراکرم(صلی الله علیه وآله) پرسید: زن بهشتی که در دنیا دو تا شوهر داشته ]شوهر اولش مرده و با دیگری ازدواج کرده[ و هر دو شوهرش هم بهشتی باشند ، با کدام یک از شوهرانش خواهد بود ؟ پیامبر(صلی الله علیه وآله) فرمود: هر کدام را که اخلاقش نیکوتر و برای همسر و فرزندانش ]در دنیا[ بهتر بوده ، اختیار می کند .1
در اینجا ممکن است این پرسش پیش آید که اگر طرف مقابل نخواست همسر او باشد چه می شود ؟ قرآن کریم می فرماید: «فِیها ما تَشتَهِیهِ الأنفُس (زخرف، 71) ، در بهشت هر چه انسان بخواهد هست»; بنابراین نمی شود ، یک طرف بخواهد; ولی طرف دیگر نخواهد; به همین جهت ممکن است خواستن طرفینی باشد . اگر شخصی خواست با فلان همسرش باشد ، حتماً او هم می خواهد که با این باشد و خداوند علاقه به یکدیگر را در دل آنها قرار خواهد داد و یا . . . به هر حال ، نظام آن جهان با این جهان متفاوت است و قابل مقایسه نیست .
____________________________________________
1. تفسیر نورالثقلین، الحویزی، ج 2، 499، مطبوعاتی اسماعیلیان ـ بحارالأنوار، علامه مجلسی رحمه‏الله، ج 8، ص 105 و 119، داراحیاء التراث العربی.

دکمه بازگشت به بالا