چگونه درباره آخرت تفکر کنیم؟

پرسش:
با توجه به آیات 219 و 220 سوره بقره ، که می فرماید : «لَعَلَّکُمْ تَتَفَکَّرُونَ فِی الدُّنْیَا وَالاَْخِرَهِ» ; تفکر در دنیا قابل توجیه و درک است ، اما در آخرت چگونه باید آن را توجیه نمود ؟
+??

پاسخ:
نکته این تعبیر در آیه فوق این است که انسان نباید تنها در جهان مادّه یا معنی بیاندیشد ، بلکه باید هر دو را مورد اندیشه و فکر قرار دهد ; برای تأمین نیازمندی های جسم و روح و وسایل تکامل و پیشرفت در هر دو قسمت ، تلاش و کوشش کند ; زیرا دنیا و آخرت با هم مرتبط هستند و ویرانی یکی در ویرانی دیگری اثر می کند . شقاوت و فسق و فجور در دنیا و گمراهی از طریق حق از فراموشی «روز حساب » سرچشمه می گیرد و نتیجه اش عذاب شدید الهی است ، قرآن کریم در این باره در آیه دیگر می فرماید : «إِنَّ الَّذِینَ یَضِلُّونَ عَن سَبِیلِ اللَّهِ لَهُمْ عَذَابٌ شَدِیدُ بِمَا نَسُوا یَوْمَ الْحِسَابِ ; (ص ،26) کسانی که از راه خدا گمراه شوند ، عذاب شدیدی به خاطر فراموش کردن روز حساب دارند» ، هر گمراهی در دنیا آمیخته با عدم تفکر و توجه در امر معاد است . «فی الدنیا و الاخره» به اصطلاح ادبی جار و مجرور و متعلق به جمله «تتفکرون » است ، ولی نه به این معنا که هم در دنیا و هم در آخرت فکر کنید ، به طوری که دنیا و آخرت ظرف تفکر باشد ، بلکه به این معنا است که درباره دنیا و آخرت و حقیقت آن ها و آنچه مربوط به آنها است بیندیشید و فکر کنید که دنیا سرایی است که خدا برای شما آفریده تا در آن زیست نمایید و چیزی را که برای قرارگاه همیشگی تان سودمند است ، به دست آورید ، تا هنگامی که در جهان دیگری که به سوی خدا بازگشت می کنید ، پاداش اعمالی را که در دنیا انجام داده اید دریافت دارید .1
+==================
1 . ر. ک: تفسیر نمونه، آیت الله مکارم شیرازی و دیگران، ج 2، ص 83؛ ج 19، ص 263، دارالکتب الاسلامیه / ترجمه تفسیر المیزان، علامه طباطبایی رحمه‏الله، ج 2، ص 280، نشر مؤسسه علمی و فکری علامه طباطبایی رحمه‏الله.

دکمه بازگشت به بالا