در روز قیامت چه سوالاتی از انسان پرسیده می شود؟

پرسش:
در جهان آخرت چه سؤالاتی از انسان پرسیده می شود ؟+

پاسخ:
بعضی از مواردی که در قیامت از انسان پرسیده می‏شود، عبارتند از:
1. نعمت‏های مادی و معنوی الهی: «ثُمَّ لَتُسْـئلُنَّ یَوْمَـئِذٍ عَنِ النَّعِیمِ؛ (تکاثر، 8) سپس در آن روز همه شما از نعمت‏هایی که داشته‏اید سؤال خواهید شد.»
2. عمر، مال، عمل و حبّ اهل‏بیت علیهم‏السلام سؤال می‏شود: پیامبراکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله می‏فرماید: «در قیامت هیچ بنده‏ای قدم از قدم بر نمی‏دارد تا از چهار چیز سؤال شود: از عمرش که در چه راهی آن را فانی کرده؟ و از مالش که از کجا جمع‏آوری نموده و در چه راه مصرف کرده است؟ و از عملش که چه کاری انجام داده؟ و از محبت ما اهل‏بیت»!1
3. سؤال از مشرکان که در برابر پیامبران چه کردید؟: «وَ یَوْمَ یُنَادِیهِمْ فَیَقُولُ مَاذَآ أَجَبْتُمُ الْمُرْسَلِینَ؛ (قصص، 65) به خاطر بیاورید روزی را که خداوند آن‏ها را ندا می‏دهد و می‏گوید: به پیامبران چه پاسخی گفتید.؟»
4. از مجرمان پیرامون گناهان اعتقادی، عملی و اخلاقی سؤال می‏شود: «وَقِفُوهُمْ إِنَّهُم مَّسْئولُونَ؛ (صافات، 24) آن‏ها [مجرمان] را متوقف سازید که باید بازپرسی شوند.»
5. دختران زنده به گور شده سؤال می‏شود: «وَ إِذَا الْمَوءُوده سُـئِلَتْ * بِأَیِّ ذَنبٍ قُتِلَتْ؛ (تکویر، 8ـ9) در آن هنگام که از دختران زنده به گور شده سؤال شود که به کدامین گناه کشته شدند؟!»
6. در قیامت از قرآن، نماز، همنشینان، حیوانات، اراضی، زیردستان، تکالیف، و… نیز سؤال می‏شود.
به طور کلی در قبر و عالم برزخ از اعتقادات پرسیده می‏شود؛ ولی جزئیات اعمال انسان در قیامت و در صحرای محشر مورد بازخواست و مؤاخذه قرار می‏گیرد.2
+================
1. مجمع‏البیان، مرحوم طبرسی، ج 10، ص 748، دارالمعرفه.
2. پیام قرآن، آیه‏اللّه‏ مکارم شیرازی و دیگران، ج 6، ص 175 ـ 178، نسل جوان.

دکمه بازگشت به بالا