ملاک انتخاب شوهر خوب از دیدگاه اسلام و روایات

ملاک انتخاب همسر و شوهر خوب از دیدگاه اسلام و در روایات

برای انتخاب همسر و شوهر خوب در اسلام و روایات ملاک های ذکر شده است که یک روایت زیبا را تقدیم شما می کنیم:

مردی به حضور امام حسن مجتبی علیه السلام آمده و در مورد انتخاب همسر آینده برای دختر خویش راهنمائی خواست، آن حضرت فرمود:

«زَوِّجْها مِنْ رَجُلٍ تَقی، فَانَّهُ انْ احَبَّها اکرَمَها وَ انْ ابْغَضَها لَمْ یظْلِمُها؛[1]

برای همسر آینده دخترت، جوانی با ایمان و پارسا انتخاب کن! که اگر دوستدار او باشد مورد احترام و تکریم قرار می دهد و اگر از او خوشدل نباشد، به او ستم نخواهد کرد.»

اساساً پدر شایسته بودن مسئولیتی سنگین است و وجود پدر به عنوان مدیر خانواده نقش مؤثری در ساختار شخصیتی فرزندان دارد. طبق فرموده امام باقر علیه السلام صلاحیت و شایستگی های پدر، از جمله خصلت هایی است که در پرتو آن فرزندان از انحرافات و کج روی ها محفوظ می مانند آن حضرت فرمود:

«یحفظ الأطفال بصلاح آبائهم؛[2]

اطفال در سایه صلاحیت و شایستگی پدارنشان [از انحرافات ] مصون می مانند.» بنابراین لازم است دختران و زنان مسلمان برای فرزندان خود پدری شایسته انتخاب نمایند و به هر خواستگاری جواب مثبت ندهند. و این یکی از حقوق مهم فرزندان بر عهده مادران است.

امام صادق علیه السلام فرمود:

«الْکفْوُ أَنْ یکونَ عَفِیفاً وَ عِنْدَهُ یسَارٌ؛[3]

همتای یک زن مسلمان در ازدواج مردی است که پاکدامن باشد و توان پرداخت نفقه را داشته باشد.» و در مقابل پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود:

«مَنْ زَوَّجَ کرِیمَتَهُ مِنْ فَاسِقٍ نَزَلَ عَلَیهِ کلَّ یوْمٍ أَلْفُ لَعْنَهٍ؛[4]

هر کس دختر عزیز خود را به شخص فاسق و لاابالی تزویج کند، روزی هزار لعنت بر او نازل می شود.» و در حدیث دیگری رهبر بزگوار اسلام بدترین پدران را چنین معرفی می کند:

«إِنَّ مِنْ شَرِّ رِجَالِکمُ الْبَهَّاتَ الْبَخِیلَ الْفَاحِشَ الآکلَ وَحْدَهُ الْمَانِعَ رِفْدَهُ الضَّارِبَ أَهْلَهُ وَ عَبْدَهُ الْمُلْجِئَ عِیالَهُ إِلَی غَیرِهِ الْعَاقَّ بِوَالِدَیهِ؛[5]

بدترین مردان شما کسی هست که به بی گناهان تهمت می زند، بخیل و بدزبان و بداخلاق است، سر سفره تنها می نشیند مهمان نواز نیست خیر و برکت او به کسی نمی رسد، نزدیکان و زیردستان خود را می آزارد، خانواده اش به دیگران محتاج می شوند، پدر و مادرش را نافرمانی می کند.»

پس خانم های مسلمان باید برای پرورش فرزندان صالح پدرانی شایسته برگزینند، چرا که فرزند پروری یک هنر ارزشمند می باشد ونوعی آزمایش انسانهاست. پیشوای ششم علیه السلام می فرماید:

«الْوَلَدُ فِتْنَهٌ؛[6]

فرزند مایه آزمایش است.» البته بعد از یافتن همسر شایسته، لازم است که آنان را تکریم نمود. زیرا پدر آینده فرزندان شما است، و از سویی دیگر داماد یک خانواده به منزله فرزند آن خانواده محسوب می شود. در فرهنگ اسلامی داماد یک خانواده ارزش و جایگاه خاصی دارد. امام صادق علیه السلام فرمود: علی بن الحسین علیهما السلام همواره به دامادهای خود و دامادهای پدرش احترام کرده و مقام آنان را گرامی می داشت، آن حضرت عبایش را پهن می کرد و آنان را بر روی آن می نشانید، سپس با تجلیل از آنان می فرمود:

«مَرْحَباً بِمَنْ کفَی الْمَعُؤونَهَ وَ سَتَرَ الْعَورَهَ؛[7]

درود به کسی که زحمات و مخارج را پذیرفته و آبرو و حیثیت ما را حفظ کرده است.»

پی نوشت ها

[1] مکارم‏ الاخلاق، ص 223.

[2] بحارالأنوار، ج 68، ص 236.

[3] الکافى، ج 5، ص 347.

[4] مستدرک‏الوسائل، ج 14، ص 192.

[5] وسائل‏ الشیعه، ج 20، ص 34.

[6] الکافى، ج 6، ص 49 تا 53.

[7] الکافى، ج 5، ص 338.
برگفته از حوزه نت

دکمه بازگشت به بالا