در این پست از پاسخکده به بررسی جنب شدن زن در خواب می پردازیم و به این پرسش که آیا زن در خواب جنب می شود یا خیر؟ پاسخ خواهیم داد، پس با ما همراه شوید.

ارضا شدن و به ارگاسم رسیدن زن و دختر در خواب

چنانچه زن یا دختری در خواب ببیند که از نظر جنسی ارضا شده است آیا غسل بر او واجب است یا خیر؟ و اگر بخواهد از روی احتیاط غسل کند آیا وضو هم باید بگیرد؟

خداوند حکیم در قرآن کریم طهارت از جنابت را شرط صحت نماز قرار داده و در آیه 6 سوره مائده خطاب به اهل ایمان فرموده است وَ إِنْ کُنْتُمْ جُنُباً فَاطَّهَّرُوا

جنب شدن انسان، دو عامل دارد:

1- مقاربت کردن

2- بیرون آمدن منى، چه در خواب و چه در بیدارى، چه کم و چه زیاد، با شهوت و چه بى‌شهوت، با اختیار یا بى‌اختیار.

جهت تشخیص منی در زنان به لینک زیر مراجعه کنید:
نشانه های منی در زنان

هر زن و مردی که یقین به خارج شدن منى پیدا کند بدون اشکال جنب است و  غسل بر او واجب می باشد و تا یقین پیدا نشود رطوبتى که خارج شده منى است، حکم به جنابت نمى‌شود و غسل واجب نیست و  ناگفته نماند که خواهران کمتر یقین پیدا مى‌کنند.

انسان وقتى شک داشته باشد و نداند آنچه که بیرون آمده منى است یا نه، معیار شناختن آن در شخص سالم این است که با فشار و شهوت خارج شده و موجب سستى بدن گردد و ظاهر این است که در شخص بیمار و زن تنها شهوت کفایت مى‌کند.

ضمیمه کردن وضو به غسل مخصوصا براى زن در صورتى که قبل از خروج رطوبت با وضو نباشد احتیاطى است که ترک آن سزاوار نیست. بلکه احتیاط آنست که در صورت جمع نبودن سه حالت فوق اگر قبل از خروج رطوبت بی وضو بوده هم غسل کند و هم وضو بگیرد و اگر مسبوق به طهارت باشد فقط غسل نماید.(رجوع شود به تحریر الوسیله؛ ج‌1، ص:38)

بنا بر این طبق فتوای امام خمینی (س) که در استفتاء ذیل نیز بدان تصریح شده است، غسل جنابت بر زن یا دختری که در خواب یا بیداری احساس شهوت به وی دست داده است اما در خروج منی شک دارد واجب نیست و اگر غسل نماید کفایت از وضو نمی کند. و چون وضو بعد از غسل جنابت حرام است راه احتیاط این است که یا قبل از غسل وضو بگیرد و یا بعد از غسل ابتدا به کاری که مبطل وضو است اقدام کرده  سپس وضو بگیرد.

س 85 – علامت هاى منى در مرد و زن چیست؟ آیا هر دو یکسان متوجه خروج منى مى شوند؟ و اگر بى اختیار منى خارج شود، غسل لازم دارد؟
ج – منى علائمى دارد که در رساله نوشته شده است و تا یقین به خارج شدن منى پیدا نشود و یقین پیدا نشود که رطوبتى که خارج شده منى است، حکم به جنابت نمى شود و غسل واجب نیست و خواهران کمتر یقین پیدا مى کنند.
(استفتاءات؛ ج 1، ص: 48)

جنب شدن زن و دختر در خواب

چگونه میشود که زن متوجه شود که در خواب به ارگاسم رسیده است؟ 

آیت الله خامنه ای : بطور کلى اگر زن به اوج لذّت جنسى برسد و در آن حال مایعى از او خارج شود جنابت محقق شده و غسل بر او واجب است ولى اگر شک کند که به این مرحله رسیده یا نه و یا شک در خروج مایع داشته باشد، غسل واجب نیست.

آیت الله مکارم شیرازی: در مورد احتلام زنان، هرگاه زنان به اوج لذّت جنسى برسند و همزمان رطوبتى از آنها خارج گردد (که غالباً همراه با سستى بدن است) رطوبت مذکور حکم منى دارد و باید غسل جنابت کنند. و در صورت شک وظیفه ای ندارند.

 آیت الله سیستانی : اگر شک کرد و آبی خارج نشده بود غسل واجب نیست .

آیت الله فاضل لنکرانی: اگر زن  از رسیدن به ارگاسم درخواب متوجه شود و بعداز بیدار شدن یقین کند که به ارگاسم رسیده و درآن حال مایعی خارج شده جنب  می شود اما اگر نفهمد که به ارگاسم رسیده یانه و یا شک کند؛ مایعی هم اگرخارج شود پاک است و غسل ندارد.

آیت الله وحید خراسانی: لازم نیست که متوجه شوید که به ارگاسم رسیده اید یا نه ،اگر متوجه شدید که همراه با این حالت رطوبتی  آمده که از خروج آن لذت بردید در این صورت جنب  شده اید.

جنب شدن دختر مجرد

سوال : (جنب شدن دختر مجرد) آیا جنب شدن فقط برای متاهل ها و آقایان هست و دختران در دوران مجردی جنب نمی شوند؟

جواب : طبق نظر تمام مراجع جنابت یا  1- از راه خروج منی ( در خواب باشد یا بیداری، کم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بی شهوت، با اختیار باشد یا بی‌اختیار).

2- و یا از راه نزدیکی (جماع) است.

بر همین اساس درست است که دختران مجرد از راه نزدیکی جنب نمی شوند اما امکان دارد در خواب و یا با دیدن صحنه ای شهوت انگیز و خدایی ناکرده با استمنا (خود ارضایی) جُنب شوند. بعد از جنب شدن غسل جنابت لازم می شود.

پرسش : آیا دختران جُنب می شوند؟

پاسخ : دختران معمولا جنب نمی شوند اما هرگاه به اوج لذّت جنسى برسند و همزمان رطوبتى از آنها خارج گردد (که غالباً همراه با سستى بدن است) رطوبت مذکور حکم منى دارد و باید غسل جنابت کنند. و در صورت شک وظیفه ای ندارند.

در چه صورت زنان با دیدن خواب های شهوانی جنب می شوند؟
پرسش
آیا با دیدن خواب بد بر خانم ها هم غسل جنابت واجب می شود؟ در کل در چه مواردی بانوان جنب می شوند؟
پاسخ اجمالی
از دو راه جنابت حاصل می شود:

1) نزدیکی و آمیزش جنسی، اگرچه منی بیرون نیاید.

2) بیرون آمدن منی، (حتی بدون دخول) چه در خواب باشد یا بیداری، کم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بی شهوت، با اختیار باشد یا بی اختیار. [1]

طبق نظر اکثر فقها رطوبتی که از زنها خارج می شود، اگر همراه با شهوت (در حد ارگاسم و اوج لذت جنسی) باشد درحکم منی است و باید غسل جنابت کند. [2]

بنا بر این واجب است بعد از هر مقاربت و نزدیکی زن و مرد غسل جنابت انجام دهند چه از آنها منی خارج شود یا نشود. [3]

همچنین طبق نظر اکثر فقها رطوبتی که از زنها خارج می شود، اگر همراه با شهوت (در حد ارگاسم و اوج لذت جنسی) باشد درحکم منی است و باید غسل جنابت کرد. [4]

بر این اساس اگر زن بعد از دیدن خواب شهوانی مایعی از او خارج شده باشد، باید غسل جنابت کند.

جهت آگاهی بیشتر رجوع کنید به مطالب زیر:

  1. نشانه های منی در زنان
  2. منی زن چه رنگی است
  3. منی زن نجس است

[1] توضیح المسائل مراجع، م 345؛ وحید، توضیح المسائل، م 351؛ وحید، توضیح المسائل، م 351؛ نوری، توضیح المسائل، م 346 و خامنه ای، اجوبه الاستفتاءات، احکام غسل جنابت.
[2] توضیح المسائل مراجع، ج 1، ص 208، م 346.
[3] برگرفته از سؤال 1711 (سایت: 1831)، نمایه: زنان و غسل جنابت .
[4] توضیح المسائل مراجع، ج 1 ، ص 208، م 346.