نحوه طهارت و حکم استفاده از توالت فرنگی از نظر شرعی

طرز و نحوه طهارت در توالت فرنگی و حکم استفاده از توالت فرنگی از نظر شرعی

در این پست از پاسخکده  به بررسی طرز و نحوه طهارت گرفتن در دستشویی فرنگی, حکم استفاده از توالت فرنگی از نظر شرعی, نحوه تطهیر در توالت فرنگی, نحوه ادرار در توالت فرنگی, طرز کار سیفون توالت فرنگی, شستن خود در توالت فرنگی, طریقه ی شستن خود در توالت فرنگی و … می پردازیم.

قبل از اینکه حکم استفاه و نحوه طهارت گرفتن در توالت فرنگی را بیان کنیم، روش صحیح طهارت را در دستشویی ذکر می کنیم و سپس تفاوت های آن را با توالت فرنگی ذکر می کنیم:

نحوه طهارت در دستشویی فرنگی و حکم استفاده از تولت فرنگی
نحوه طهارت در دستشویی فرنگی

روش صحیح طهارت در توالت فرنگی

۱٫ در سه صورت، مخرج غائط فقط با آب پاک مى‏شود: اول: آن که با غائط، نجاست دیگرى مثل خون بیرون آمده باشد. دوم: آن که نجاستى از خارج به مخرج غائط رسیده باشد. سوم: آن که اطراف مخرج بیشتر از مقدار معمول آلوده شده باشد. و در غیر این سه صورت مى‏شود مخرج را با آب شست و یا با پارچه و سنگ و مانند اینها پاک کرد، اگر چه شستن با آب بهتر است‏.[۱]
پس اصل در تطهیر مخرج، اطمینان از پاک شدن آن از غائط است و دست کشیدن محل غائط واجب نیست اگر چه برای اطمینان از تطهیر محل غائط اشکال ندارد. پس اگر مخرج غائط را با آب بشویند، باید چیزى از غائط در آن نماند، ولى باقى ماندن رنگ و بوى آن مانعى ندارد، و اگر در دفعه اول طورى شسته شود که ذره‏اى از غائط در آن نماند، دوباره شستن لازم نیست.[۲]‏
۲٫ مخرج بول با غیر آب پاک نمى‏شود، و مردها اگر بعد از برطرف شدن بول یک مرتبه بشویند کافى است، ولى زنها و هم چنین کسانى که بولشان از غیر مجراى طبیعى مى‏آید، احتیاط واجب آن است که دو مرتبه بشویند.[۳]
یکی از مستحبات بعد از بول، استبراء است که جهت اطمینان از خروج بول انجام می شود و طریقۀ آن به این شرح است:
که بعد از قطع شدن بول، اگر مخرج غائط نجس شده، اول آن را تطهیر کنند، بعد سه دفعه با انگشت میانه دست چپ از مخرج غائط تا بیخ آلت بکشند و بعد شست را روى آلت و انگشت پهلوى شست را زیر آن بگذارند و سه مرتبه تا ختنه‏گاه بکشند و پس از آن سه مرتبه سر آلت را فشار دهند.[۴]
۳٫ آب قلیلى که براى بر طرف کردن عین نجاست روى چیز نجس ریخته شود و از آن جدا گردد، نجس است‏. …ولى آبى که با آن مخرج بول و غائط را مى‏شویند با پنج شرط پاک است؛ اول: آن که بو یا رنگ یا مزه نجاست نگرفته باشد. دوم: نجاستى از خارج به آن نرسیده باشد. سوم: نجاست دیگرى مثل خون، با بول یا غائط بیرون نیامده باشد . چهارم: ذرّه‏هاى غائط در آب پیدا نباشد. پنجم: بیشتر از مقدار معمول، نجاست به اطراف مخرج نرسیده باشد.[۵]
ولى پاک بودن این آب به آن معنى است که اگر به بدن و لباس ترشّح کند لازم نیست آن را آب بکشند، امّا سایر استفاده‏هاى آب پاک را از آن نمى‏توان کرد.
البته تحقیق دربارۀ این که مقداری از این آب به لباس ریخته است یا نه؟ لازم نیست و تا یقین نکنید که آب نجس به لباس یا بدن شما برخورد کرده است،حکم نجاست ندارد.
پس سعی کنید دچار وسواس نشوید که باعث آسیب های زیادی خواهید شد.شما می توانید برخی از آثار مخرب وسواس و حکم آن را در سؤالات زیر ببینید.
۴٫ طهارت گرفتن با دست راست کراهت دارد و در روایات این حکم بیان شده است، اما این کراهت، مطلق نیست و در مواقع ضرورت برطرف می‌شود.
«عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (ع) نَهَى رَسُولُ اللَّهِ (ص) أَنْ یَسْتَنْجِیَ الرَّجُلُ بِیَمِینِهِ»؛[۶] امام صادق(ع) می‌فرماید: رسول خدا(ص) از طهارت گرفتن با دست راست نهی کرده است.
«عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (ع) قَالَ: الِاسْتِنْجَاءُ بِالْیَمِینِ مِنَ الْجَفَاءِ»؛[۷] امام صادق(ع) از رسول خدا(ص) نقل می کند طهارت گرفتن با دست راست جفا است.
«قَالَ وَ قَدْ رُوِیَ أَنَّهُ لَا بَأْسَ إِذَا کَانَتِ الْیَسَارُ مُعْتَلَّهً»؛[۸] اگر دست چپ مشکل داشته باشد، طهارت با دست راست اشکال ندارد

نحوه طهارت در دستشویی فرنگی

حکم استفاده از سرویس بهداشتی فرنگی چیست؟ و در صورت اضطرار شیوه ی پاک شدن چگونه است؟
قبل از پاسخ به سؤال مطرح شده، بیان دو نکته به عنوان مقدمه ضروری به نظر می رسد:
مقدمه ی اوّل: تخلی (بول و غائط کردن) دارای واجبات و محرماتی است که لازم است رعایت گردد. واجبات آن عبارت اند از:
۱٫ تخلی نمودن باید به گونه ای باشد که دیگران (غیر از همسر و بچه ای که خوب و بد را نمی فهمد) عورت انسان را نبینند.
۲٫ به هنگام تخلی رو به قبله یا پشت به قبله نباشد.[۹]

محرمات نیز عبارت اند از: تخلی نمودن در مکان های زیر:
۱٫ در کوچه های بن بست در صورتی که صاحبانش اجازه نداده باشند.
۲٫ در ملک کسی که اجازه ی تخلی نداده است.
۳٫ در جایی که برای عده ی مخصوصی وقف شده است. مثل بعضی از مدرسه ها.
۴٫ روی قبر مؤمنین در صورتی که بی احترامی به آنان باشد.[۱۰]

برخی از مراجع تقلید حرمت تخلی در هر جایی که موجب هتک حرمت یکی از مقدسات دین یا مذهب شود را نیز در رساله های توضیح المسائل ذکر نموده اند.[۱۱]

مقدمه ی دوم: به نظر تمام مراجع تقلید، مخرج بول فقط با آب پاک می شود،[۱۲] و در صورت عدم دسترسی به آب، بعداً با وجود آب آن را تطهیر نماید. اما مخرج غائط را در غیر مواردی که ذکر می شود، می توان با غیر آب مثلاً با سنگ، کلوخ، پارچه و امثال آنها نیز تطهیر نمود که برخی مراجع در این حالت سه مرتبه پاک کردن را لازم دانسته اند.[۱۳] و اما مواردی که مخرج غائط نیز فقط با آب پاک می شود عبارت اند از:
۱٫ آنکه با غائط، نجاست دیگری مثل خون بیرون آمده باشد.
۲٫ آن که نجاستی از خارج به مخرج غائط رسیده باشد.
۳٫ آن که اطراف مخرج بیشتر از مقدار معمول آلوده باشد.[۱۴]

با توجه به این مقدمات روشن می گردد که:
۱٫ استفاده از سرویس بهداشتی فرنگی نیز مانند استفاده از سرویس های سنتی فی نفسه اشکال ندارد و احکام هر دو در رعایت شرایط، یکی است.
۲٫ در صورتی که سرویس بهداشتی (اعم از فرنگی یا سنتی) فاقد آب باشد، می توان مخرج غائط را با شرایط مذکور با غیر آب تطهیر نمود و مخرج بول را نیز در زمان و مکان دیگری تطهیر نماید.

فرق بین سرویس بهداشتی فرنگی و سرویس های بهداشتی سنتی این است که اگر انسان نتوانست در سرویس فرنگی اجرای مستحبات تطهیر (استبراء) را انجام دهد و بعد از آن رطوبتی از او خارج شود، این رطوبت محکوم به نجاست است و نیاز به تطهیر مجدد دارد، اما اگر توانست استبراء کند، دیگر رطوبت خارج شده محکوم به نجاست نیست.[۱۵]

پی نوشت ها:
[۱] توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏۱، ص ۵۹
[۲] همان،ص ۶۰٫
[۳] همان،ص ۶۰٫
[۴] همان،ص ۶۲٫
[۵] همان،ص۴۲٫
[۶]. ر. ک: شیخ حرّ عاملی، وسائل الشیعه، ج ۱، ص ۳۲۱، (بَابُ کَرَاهَهِ الِاسْتِنْجَاءِ بِالْیَمِینِ‏ إِلَّا لِضَرُورَهٍ)، مؤسسه آل البیت(ع)، قم، چاپ اول، ۱۴۰۹ق.
[۷]. همان.
[۸]. همان.
[۹] توضیح المسائل مراجع، جلد۱، م ۵۷ و ۵۹٫
[۱۰] همان، مسئله ی ۶۴٫
[۱۱] همان، ذیل م ۶۴٫
[۱۲] همان، م ۶۶٫
[۱۳] همان، م ۶۸٫
[۱۴] همان، م ۶۵٫
[۱۵] نک: اجوبه الاستفتاءات، آیت الله خامنه ای، س ۹۴٫
منبع: اسلام کوئست

دکمه بازگشت به بالا