حکم شرعی رقص باله

در ادامه بررسی احکام رقص در این پست از پاسخکده حکم شرعی رقص باله را بررسی می کنیم که آیا رقص باله حرام است یا جایز؟

رقص باله چیست؟

باله (به فرانسوی: Ballet) نوعی رقص صحنه‌ای است. حرکات باله نیاز به حد بالایی از ورزیدگی بدن رقصنده دارد.
ریشه باله را شاید بتوان در ایتالیای دوره رنسانس یافت. اما در فرانسه و روسیه بود که فرم و شکل امروزی را به خود گرفت.واژگان و نام حرکت‌ها در رقص باله به زبان فرانسه است.

رقص باله در ایران

سرکیس جانبازیان را (که تحصیلکرده لنینگراد بود) را به‌عنوان پدر باله ایران یاد می‌کنند. هنر باله در ایران نیز پس از انقلاب روسیه به وسیله شهروندان ارمنی تباری که سرکیس جانبازیان در صدر آنان قرار داشت رواج یافت. علاوه بر جانبازیان دو مهاجر ارمنی دیگر، مادام یلنا آودیسیان و مادام کرنلی نیز نقش‌های اصلی  در معرفی آن به جامعه فرهنگی و هنری ایران آن زمان داشتند.
پس از انقلاب ۱۳۵۷ در جمهوری اسلامی ایران رقص باله از نظر شرعی حرام و تاریخ آن مختوم گشت.

حکم شرعی رقص (رقص باله) از نظر مراجع

آیات عظام امام و خامنه ‏اى: رقص اگر باعث تحریک شهوت، ارتکاب گناه و یا ترتّب مفسده شود و یا زن در بین مردان نامحرم برقصد، حرام است.
(خامنه ‏اى، اجوبه الاستفتاءات، س ۱۱۶۸ ؛ دفتر: امام)
آیه اللَّه بهجت: به طور کلى رقص اشکال دارد. (دفتر: بهجت.)
آیه اللَّه تبریزى: رقص زن براى شوهر و رقص زن براى زنان، در مجالس عروسى و مانند آن – در صورتى که در معرض نگاه مرد (حتى پسر ممیز ) نبوده و مشتمل بر حرام دیگرى مثل موسیقى و مانند آن نباشد اشکال ندارد. رقص در غیر این دو مورد، از مصادیق لهو بوده و سزاوار است که مؤمن، از لهو اجتناب کند.(استفتاءات، س ۱۰۴۲.)
آیات عظام سیستانى و وحید: تنها رقص زن براى شوهر و بر عکس آن، جایز است.
(سیستانى، Sistani.org، رقص ش ۷ ؛ دفتر: وحید.)
آیات عظام صافى، فاضل و مکارم: تنها رقص زن براى شوهر جایز است.
(مکارم، استفتاءات، ج ۱، س ۵۳۴ و ۵۳۵ ؛ صافى، جامع‏الاحکام، ج ۲، س ۱۵۸۰ ؛ فاضل، جامع‏المسائل، ج ۱، س ۱۷۳۶ و ۱۷۳۸ ؛ نورى، استفتاءات، ج ۲ س ۵۷۴.)

آیا رقص باله حرام است یا جایز؟

جمع بندی حکم شرعی رقص باله: با توجه به نظر اکثر مراجع تقلید تنها رقص زن برای شوهر جایز است و تفاوتی بین انواع رقص نیست. و از نظر آیت الله خامنه ای هر نوع رقص تفاوتی ندارد مثل رقص باله اگر ترتب مفسده داشته باشد مثل اینکه با موسیقی یا موجب شهوت شود یا در بین نامحرم باشد حرام است.

2 دیدگاه ، نظر شما چیه؟

 1. در اجوبه الاستفتائات آیت الله خامنه ای،س1168
  درمورد رقص چیز دیگری هم نوشته شده که در متن نیاوردید و ممکن است موجب برداشت غلط خوانندگان شود…

  پاسخ سوال1168را کامل بنویسید ،باتشکر

  1. سلام علیکم
   پاسخ کامل آن استفتاء، مربوط به چند سوال است که بخش اول آن مربوط به حکم رقص زن برای زنان است و بخش دوم آن مربوط حکم کلی رقص و بخش سوم مربوط به مجلس رقص است و ما قسمت دوم را که مربوط به حکم کلی رقص بوده را بیان کرده ایم. چون تیتر ما هم در ارتباط با حکم رقص است. و احکام دیگر رقص را در مطالبی جداگانه ذکر کرده ایم.
   س ۱۱۶۸. رقص در مجالس زنانه بدون آهنگ موسیقی حرام است یا حلال؟ و در صورتی که حرام باشد، آیا ترک مجلس بر شرکت کنندگان واجب است؟
   ج. رقص زن برای زنان اگر عنوان لهو بر آن صدق کند مثل این که جلسه زنانه تبدیل به مجلس رقص شود، محل اشکال است و احتیاط واجب در ترک آن است؛ در غیر این صورت هم اگر به گونه ای باشد که شهوت را تحریک کند و یا مستلزم کار حرام و یا ترتّب مفسده ای باشد، حرام است و تَرک آن مجلس به عنوان اعتراض بر کار حرام، چنانچه مصداق نهی از منکر محسوب شود، واجب است.

دکمه بازگشت به بالا