Ultimate magazine theme for WordPress.

حکم شرعی ورزش زومبا ، آیا ورزش زومبا حرام است؟

در ادامه بررسی احکام ورزشی به بررسی حکم ورزش زومبا یا به بیان دیگر حکم شرعی ورزش زومبا می پردازیم که آیا ورزش زومبا حرام است یا خیر؟

حکم شرعی ورزش زومبا ، حکم ورزش زومبا

ورزش زومبا چیست؟

قبل از اینکه حکم شرعی ورزش زومبا را بیان کنیم که آیا ورزش زومبا حرام است یا خیر؟ باید بدانیم منظور از ورزش زومبا چیست؟
زومبا (zumba) ورزشی است که حاصل تمرینات هوازی و رقص است که همه اندام‌ها و عضلات بدن را با انواع حرکات مختلف درگیر می‌کند.  که توسط یک طراح حرکات موزون کلمبیایی در طول سال های ۱۹۹۰ ابداع شده است. این ورزش که تحت عنوان رقص زومبا یا ورزش زومبا هم هست.

حکم شرعی ورزش زومبا

صرف ورزش کردن اشکال شرعی ندارد و در اسلام تاکید زیادی به ورزش شده است ولی چون ورزش زومبا همراه با موسیقی و رقص است و چون موسیقی لهو و لعب و مطرب حرام است و همچنین طبق نظر اکثر مراجع عظام تقلید فقط رقص زن برای همسر حرام نیست، بنابراین ورزش زومبا حرام است و انجام دادن آن جایز نیست که برای اطلاع بیشتر به مطلب حکم رقص در تنهایی می توانید مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: حکم شرعی ورزش ایروبیک

حکم ورزش با موسیقی

سوال: آیا حرکات ورزشی اگر به همراه موزیک باشد اشکال دارد؟ حکم شرعی ورزش زومبا که با موسیقی و رقص همراه است چیست؟ و آیا این حرکات حکم رقص را دارند؟
رقص و موسیقی دو موضوع جداگانه اند که هر کدام حکم خاص خود را دارند یعنی در صورت همراه شدن رقص حرام با موسیقی حرام، شخص مرتکب دو فعل حرام جداگانه می شود.
اکثر فقها موسیقی مطرب و مناسب با مجالس عیش و نوش را حرام می دانند ولی برخی هر نوع موسیقی را حرام دانسته و فرقی میان انواع آن قائل نیستند.
درباره حکم رقص نیز عده ای آن را مطلقا حرام می دانند و گروهی دیگر در صورتی که ملازم با مفسده یا فعل حرامی باشد.
به هر حال اگر عنوان رقص حرام یا استماع موسیقی حرام بر حرکات ورزشی صدق نکند اشکالی لازم نمی آید و در این گونه امور لازم است هر مکلفی به مرجع تقلید خود رجوع نماید. که جهت اطلاع بیشتر به پست حکم ورزش با موسیقی مراجعه کنید.

همچنین بخوانید:
حکم شرعـــی ورزش بدنسازی
حکم موسیقی در باشگاه ورزشی

2
پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع از
م.ج
م.ج

به نام خدا
سلام
این بخش از پاسخ به نظر اشتباه تایپیست

همچنین طبق نظر اکثر مراجع عظام تقلید فقط رقص زن برای همسر حرام است

(حرام نیست)