حکم شرعی ورزش ایروبیک ، آیا ورزش ایروبیک حرام است؟

در ادامه بررسی احکام ورزشی در این پست به بررسی حکم ورزش ایروبیک یا به بیان دیگر حکم شرعی ورزش ایروبیک را بیان میکنیم که آیا ورزش ایروبیک حرام است یا خیر؟

حکم شرعی ورزش ایروبیک ، آیا ورزش ایروبیک حرام است؟

ورزش ایروبیک چیست؟

قبل از اینکه حکم شرعی ورزش ایروبیک را بیان کنیم ابتدا درباره اینکه ورزش ایروبیک چیست؟ مطالبی را ذکر می کنیم. ایروبیک (aerobic) در انگلیسی به معنای هوازی است. ورزش ایروبیک یا حرکات موزون هوازی یکی از روش های تمرینی برای کسب آمادگی جسمانی است و توانایی قلب و عروق و سیستم تنفسی را افزایش می دهد. به طور کلی هر فعالیتی که نیاز بدن به استفاده از اکسیژن را برای مدت قابل توجهی افزایش دهد ایروبیک نام دارد. ایروبیک یکی از ساده ترین ورزش ها و در عین حال کم هزینه ترین ورزش هاست به حدی که افراد می توانند حتی در خانه این ورزش را انجام دهند. از آن جایی که این حرکات ورزشی از سوخت چربی بهره می گیرند، با انجام آن چربی های اضافی بدن به عنوان سوخت یا انرژی مصرف شده و وزن اضافی بدن کاهش می یابد و با ادامه چنین حرکاتی به تدریج قلب و سیستم عروقی و تنفسی در مقابل فعالیت های حرکتی از کارایی بالاتری برخوردار می شوند. شیوه تمرین ورزش ایروبیک به سبب اجراهای هوازی موزون و هماهنگ که با موزیک و موسیقی همراه است. در تمرین های ایروبیک برخلاف تمرین های آمادگی جسمانی (که بین تمرین ها استراحت های کوتاه در نظر گرفته می شود)، اجرای حرکات بدنی به شکل ترکیبی صورت می گیرد و زمانی در حدود 45 الی60 دقیقه را به خود اختصاص می‌دهد. از نمونه های ساده این ورزش می‌توان به پیاده روی، دو، شنا، دچرخه سواری، کوه نوردی پله ای، اسکی در مناطق کوهستانی، اسکیت، انواع کلاسهای رقص اشاره کرد. در ادامه میتوانید حکم ورزش ایروبیک را بخوانید.

همچنین بخوانید: حکم شرعی ورزش زومبا

حکم شرعی ورزش ایروبیک چیست؟ آیا ورزش ایروبیک حرام است؟

پس از ذکر چیستی آن حکم شرعی ورزش ایروبیک را از نظر مراجع تقلید ذکر می کنیم.
پرسش: نظر علما و مراجع تقلید درباره حکم ورزش ایروبیک چیست؟ آیا ورزش ایروبیک حرام است؟ با توجه به این که اساس این ورزش موسیقی است؟

دفتر مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای:
به‌طور کلّى اگر همراه با موسیقى لهوى متناسب با مجالس گناه و ‏معصیت باشد و یا به‌گونه‌اى باشد که شهوت را تحریک کند و یا مستلزم کار حرام و یا ترتب مفسده‌ای باشد، جایز نیست.‏

دفتر  آیت الله  سیستانی :
اگر آهنگ آن مناسب مجالس لهو و لعب باشد عمداً گوش ندهد.

دفتر آیت الله صافی گلپایگانی :
چنانچه این ورزش مشتمل بر رقص و یا موسیقی باشد، حرام است.

دفتر آیت الله مکارم شیرازی:
در صورتی که موزیک مناسب مجالس لهو و فساد نباشد و حرکاتى شبیه به رقص نداشته باشد مانعی ندارد.

دفتر آیت الله صافی گلپایگانی:
ورزش فی نفسه خوب است ولی اگر همراه با وسائل موسیقی و یا به جهت رقص کردن باشد، جایز نیست.

همچنین بخوانید:
حکم شرعـــی ورزش بدنسازی
حکم موسیقی در باشگاه ورزشی

دکمه بازگشت به بالا