مطهرات و نجاسات چند تا است؟ انواع آن را نام ببرید.

سوال: مطهرات و نجاسات چندتاست؟ لطفا انواع آن را نام ببرید.

مطهرات و نجاسات ، انواع نجاست و مطهرات و نجاسات چندتاست؟ نام ببرید

نجاسات و مطهرات

در فقه اسلامی، پاکی لباس و بدن از انواع نجاسات جزو شرایط انجام دادن برخی عبادات مثل نماز (به جز نماز میت) و طواف و… است. همچنین خوردن چیزهایی که نجس هستند نیز حرام است. نجاسات به نظر مشهور فقهاء شیعه ده تاست که نجاست ذاتی دارند یعنی اینکه خودشان قابلیت پاک شدن را ندارند و در برخورد مرطوب با سایر چیزها باعث نجس شدن آنها می شوند. و برای چیز پاکی که نجس شده است توسط مطهرات که یازده است میتوان آن اشیاء نجس را پاک کرد که در ادامه بیان خواهیم کرد.

نجاسات چند تاست؟ انواع نجاسات را نام ببرید.

بیشتر فقیهان شیعه ده چیز را ذاتاً نجس می‌دانند که خودشان قابلیت پاک شدن نداشته و در برخورد مرطوب با دیگر چیزها، آن‌ها را نیز نجس (مُتِنَجِّس) می‌کنند:

 1. خون
 2. ادرار
 3. مدفوع
 4. مَنی
 5. مردار
 6. سگ
 7. خوک
 8. کافر
 9. شراب
 10. فُقّاع یا آبجو

مطهرات چند تا است؟ انواع مطهرات را نام ببرید.

اگر چیز پاکی نجس شد توسط مُطَهِّرات که یازده تاست می‌توان آن را پاک کرد. مطهرات عبارتند از:

۱. آب
آب پاک کننده هر گونه حدث و خبث ی است؛ به شرط آنکه مطلق باشد (یعنی مضاف نباشد. آب مضاف مانند گلاب، سرکه و… پاک کننده نیست) و پاک باشد و در اثر شستن نجس خود آب متنجس نشود؛ نجس شدن آب به این است که در اثر برخورد با یک نجس یا یک شیء متنجس (نجس شده) متغیر و منفعل شود. لازم به ذکر است که اگر آب قلیل باشد به محض برخورد با نجس یا متنجس، نجس می‌شود و اگر آب کثیر باشد در صورتی که رنگ، بو، یا مزه آن در اثر برخورد با نجس یا متنجس تغییر کند، نجس خواهد شد.

۲. زمین
زمین به شرطی که خودش خشک و پاک باشد، اشیائی مانند کف پا و کف کفش نجس را پاک می‌کند. البته به شرطی که عین نجاست اشیاء ذکر شده به واسطه راه رفتن، مالیدن و مانند آن از بین رفته باشد.

۳. آفتاب
هرگاه آفتاب بر زمین و ساختمان و درب و پنجره و آنچه جزء زمین شمرده می‌شود و قابل انتقال نیست و همچنین بر گیاهان و درختان بتابد و آنها را خشک نماید، پاک می‌شوند به شرطی که اشیاء نجس خشک نباشند و محل نجاست مستقیماً بواسطه آفتاب خشک شود و عین نجاست در آنها باقی نماند.

۴. استحاله و انقلاب
استحاله یعنی تبدیل شدن حقیقت و ماهیت یک چیز به چیز دیگر، مانند سوختن چوب نجس و خاکستر شدن آن.  در دیدگاه مشهور فقها، تغییر ماهیت خود به خودی شراب به سرکه «انقلاب» نام دارد و باعث پاک شدن شراب سابق و ظرف آن می‌شود.

۵. انتقال
«انتقال» یعنی شیئی نجس، جزئی از شیئی پاک گردیده و جزء آن شود. به عنوان مثال، خونی که پشه از انسان می‌مکد پس از اینکه هضم شده و جزء بدن آن گردید پاک می‌شود یا کود ناپاکی که توسط درخت جذب می‌شود پاک می‌گردد.

۶. اسلام
فرد کافر با اقرار به شهادتین و به محض مسلمان شدن و پذیرش اسلام، پاک می‌شود و بدن و آب دهان و بینی و عرق او پاک می‌گردد. البته اگر در موقع مسلمان شدن، عین نجاست به همراه وی باشد، حکم خودش را خواهد داشت. نکته دیگر این که عقیده برخی از فقها و غالب فقهای معاصر این است که، تنها کفار غیر کتابی نجس‌ اند و کفار کتابی پاک هستند.

۷. تبعیت
پاک شدن یکی از نجاسات به سبب پاک شدن نجاستی دیگر را «تبعیت» می‌گویند، مانند پاک شدن ظرف شرابی که به سرکه تبدیل شده یا پاک شدن کودک کافری که پدر یا مادر او مسلمان شده‌اند.

۸. برطرف شدن عین نجاست
در برخی موارد با برطرف شدن عین نجاست، متنجس پاک می‌گردد. مانند جایی که بدن حیوانی به نجس یا متنجس آلوده شود، با برطرف شدن نجاست، بدن آن حیوان پاک می‌شود و همچنین است باطن بدن انسان مانند داخل دهان و بینی.

۹. استبراء حیوان نجاست خوار
ادرار و مدفوع حیوانی حلال گوشتی که به خوردن نجاست انسان عادت کرده نجس است و برای این که پاک شود، باید آن را استبراء کنند. یعنی تا مدتی نگذارند نجاست بخورد که این زمان در حیوانات مختلف متفاوت است.

۱۰. غایب شدن مسلمان
‌اگر بدن یا لباس یا سایر اشیائی که در اختیار مسلمان است نجس شود، پس از اینکه دوباره با او برخورد کردیم و احتمال بدهیم وی آنها را پاک کرده باشد، حکم به پاکی و طهارت آن اشیاء کرده ونیازی نیست از او سؤال کنیم. به شرطی که مسلمان یاد شده ممیز بوده و از موضوع و احکام طهارت آگاه باشد.

۱۱. خارج شدن خون متعارف از حیوان ذبح شده
پس از ذبح شرعی حیوان حلال گوشت و بعد از این که به اندازه متعارف خون از رگهای او خارج شد، خونی که در درون بدن حیوان باقی می‌ماند پاک است.

گردآوری: پاسخکده

2 دیدگاه ، نظر شما چیه؟

 1. سلام سایت خیلی خوبی دارید، میخواستم بدانم در میان نجاسات فقاع چیست؟

  1. سلام آقا سعید
   فُقّاع یا آبجو نوعی نوشیدنی الکلی تولید شده از تخمیر دانه‌های جو است. این نوشیدنی مانند شراب نجس و حرام است. ماءالشعیر طبی که از جوشاندن دانه‌های جو و صاف کردن آب آن به دست می‌آید پاک و حلال است.

دکمه بازگشت به بالا