تاثیر تغذیه بر روی شهوت جنسی

ما مقاله « تاثیر تغذیه بر روی شهوت جنسی » را تقدیم شما می کنیم:

بله دوست محترم، یکی از عوامل موثر بر میزان شهوت، نوع تغذیه فرد می باشد، ما نیز در پاسخ به سوال شما به برخی از انواع خوردنی هایی که در کاهش یا افزایش میل جنسی موثر هستند اشاره می کنیم :

الف) خوراکی هایی که تاثیر مثبت بر میل جنسی دارند :

1. ویتامین A : ویتامین A از ویتامینهای محلول در چربی است که نقش اساسی در تولید مثل ایفا می کند. این ویتامین درسیب زمینی شیرین، هویج، کلم پیچ، شلغم، اسفناج، بروکلی، کاهو، فلفل قرمز و انبه یافت می شود.

2. ویتامین های گروه ب : از ویتامینهای گروه ب، تیامین (1B)، ریبوفلاوین (B2) و نیاسین (B3) لازمه میل جنسی کافی می باشد. البته ویتامینهای B5 ،B6 ، 12B نیز برای کاهش استرس و تنظیم سطح هورمونهای بدن لازمند. ویتامین B3 (نیاسین) باعث ساخته شدن هورمونهای جنسی می شود. مصرف نیاسین نیم ساعت قبل از فعالیتهای جنسی، هیجان جنسی را افزایش می دهد. ویتامین B6 از افزایش میزان پرولاکتین که خود باعث کاهش میل جنسی می شود جلوگیری می کند. همچنین باعث افزایش باروری در زنان می گردد. ویتامین 12B در مردانی که اسپرم ناکافی دارند موثر است. پس به طور کلی ویتامینهای گروه ب جهت سلامت تولید مثل لازمند. منابع سرشار از ویتامینهای گروه ب عبارتند از : غلات سبوس دار، تخم مرغ، حبوبات (نخود و لوبیاو..)، محصولات سویا، ماهی سالمون و دیگرماهی های آزاد، مغزجات خام، بروکلی، گوشت کم چرب و موز. موز دارای آنزیم بروملین (Bromelain) است که در افزایش میل جنسی مردان موثر است؛ همچنین سرشار از پتاسیم و ویتامین های گروه ب می باشد. باید توجه داشت که مصرف نوشیدنی های الکلی باعث از بین رفتن ویتامین های گروه ب می گردد.

3. ویتامین C : ویتامین C جهت عملکرد سالم غدد جنسی لازم است. همچنین اسپرم ها را در برابر اثر رادیکالهای آزاد که باعث چسبیدن و عدم تحرک آنها می شود، محافظت می کند. ویتامین Cاحتمال بارور شدن تخمک توسط اسپرم را افزایش می دهد. منابع سرشار از این ویتامین مرکبات، توت فرنگی، کیوی، هلو،انبه، گوجه فرنگی وسبزیجات برگ تیره می باشد.

4. ویتامین E : ویتامین E به تولید هورمونهای جنسی کمک کرده و گردش آنها را بهتر می کند. همچنین اکسیژن لازم برای اندامهای تناسلی را فراهم می کند و باعث بهبود استقامت جنسی و رسیدن به ارگاسم (اوج لذت جنسی) می شود. این ویتامین در لقاح سلول تخم موثر است. ویتامینE در مغزجات، حبوبات، غلات سبوس دار، میوه جات و سبزیجات یافت می شود.

5. روی : روی از آنتی اکسیدان هایی است که باعث درست کار کردن غده فوق کلیه می شود تا بتواند به اندازه کافی انرژی تولید شود.روی برای تولید تستوسترون و افزایش تعداد اسپرم لازم است؛ همچنین باعث افزایش استقامت جنسی می شود و احساس خستگی را از بین می برد؛ در ضمن اسپرم را در برابر باکتریهای واژن محافظت می کند. روی در دانه های کدوتنبل، تخمه گل آفتابگردان، سیر و اسفناج یافت می شود.

6. اسیدهای چرب ضروری : اسیدهای چرب ضروری در تولید هورمونهای جنسی نقش دارند و همچنین به ذخیره کردن ویتامین های محلول در چربی مثل D،E وK کمک کرده و فرد را از نظر جنسی فعال نگه می دارد. اسیدهای چرب ضروری در دانه کتان، کنجد، بادام، جوانه گندم و کدو تنبل به وفور یافت می شود.

به طور خلاصه می توان گفت :

غذاهایی که آبکی نبوده، نیاز به پخته شدن دارند و غذاهای شیرین و تند، اثر مثبت بر میل جنسی دارند. پیاز، پیاز کوهی ،تره فرنگی ،سیر، موسیر ،سیب زمینی، کدوتنبل، کدومسما ، زنجبیل، هل، رازیانه، بادیان ،دارچین، فلفل، زردچوبه، زعفران، وانیل، مغزجات، گردو، کنجد، میوه های استوایی مانند آووکادو، انبه و میوه هایی مانند موز، هلو، شلیل، آلو، سیب، گلابی ، حبوباتی مانند عدس و لوبیا ، و منابع حیوانی مانند تخم مرغ ،گوشت قرمز، مرغ و ماهی آب های سرد مانند ماهی سالمون و ساردین افزاینده میل جنسی می باشند.

ب) خوراکی هایی که تاثیر منفی بر میل جنسی دارند :

1. کافئین : مصرف بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار از طریق فرسودگی غدد فوق کلیوی باعث کاهش میل جنسی می گردد. مقادیر زیاد کافئین باعث ایجاد استرس در بدن شده که خود باعث کاهش سطح کورتیزول می شود. این خود منتج به فرسودگی غدد فوق کلیوی می شود و کاهش توانایی جنسی را به دنبال دارد.

2. چربی های اشباع شده : مصرف بیش از حد چربی های اشباع شده باعث رسوب کلسترول در مویرگهای متعدد آلت تناسلی می شود و جریان خون در آلت را با مشکل روبرو می کند و در نتیجه فرد نمی تواند به محرکهای جنسی صادره از مغز به درستی پاسخ دهد. غذاهای بسته بندی شده،Fast food و غذاهای آماده دارای سطح بالایی از چربی های اشباع شده می باشند.

3. الکل : اثر مخربی بر قدرت مردانگی دارد و منجر به ناتوانی جنسی و کوچک شدن بیضه ها در مردان می شود. لازم به ذکر است مصرف الکل و نوشیدنی های الکلی در شرع مقدس اسلام حرام است.

4. نیکوتین : نیکوتین باعث آترواسکلروز (تصلب شریان) عروق پنیس (آلت تناسلی مرد) می شود که این خود موجب ایجاد پلاک در مویرگهای پنیس و تنگ شدن آن می شود.در نتیجه گردش جریان خون در آلت دچار مشکل شده و منجر به ناتوانی جنسی می شود.

به طور خلاصه می توان گفت :

غذاهای آبکی،ترش، تلخ ، غذاهای خام که نیاز به پختن زیاد ندارند مثل کاهو و میوه جات ، بعضی از انواع ماهی ها و نوشیدنی های الکلی (که مصرف آنها در شرع مقدس اسلام حرام است) باعث کاهش میل جنسی می شوند.

موفق باشید. باز هم با ما سخن بگویید.

نویسنده : جواد ترکاشوند

امیدوارم این مقاله « تاثیر تغذیه بر روی شهوت جنسی » برای شما مفید باشد.

منبع: پرسمان دانشگاهیان

دکمه بازگشت به بالا