برکات میهمان در حدیث

ما مقاله « برکات میهمان در حدیث » را تقدیم شما می کنیم:

با سلام و آرزوی موفقیت برای شما پرسشگر محترم
بله حدیث است. روایت شده که رسول خدا(صلی الله علیه وآله) فرمود: «الضَّیْفُ یَنْزِلُ بِرزْقِهِ، وَ یَرْتَحِلُ بِذُنُوبِ اَهْلِ الْبَیْتِ؛ میهمان، روزی خود را می‌آورد و گناه اهل خانه را می‌برد». علامه مجلسی، بحارالانوار، بیروت، دار احیاء التراث، چ 3، 1403 هـ.ق، ج 75، ص 461.
یامبر اکرم حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله می فرماید: وقتی خداوند اراده کند که به بنده ای خیر عنایت کند، هدیه ای را به سوی او می فرستد». مردم سؤال کردند: «آن هدیه چیست؟!» حضرت فرمود: مهمان! با رزقش وارد می شود و با رفتنش، گناهان اهل خانه را می برد. أَنَّهُ قَالَ إِذَا أَرَادَ اللَّهُ بِعَبْدٍ خَیْراً أَهْدَى لَهُمْ هَدِیَّهً قَالُوا وَ مَا تِلْکَ الْهَدِیَّهُ قَالَ الضَّیْفُ یَنْزِلُ بِرِزْقِهِ وَ یَرْتَحِلُ بِذُنُوبِ أَهْلِ الْبَیْتِ. مستدرک الوسایل، جلد16، صفحه 258
برای مطالعه بیشتر:
حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: هیچ مهمانی بر قومی وارد نمی شود مگر آن که روزیش در کنار اوست و فرمود: هر که به خدا و آخرت ایمان دارد باید مهمان خود را گرامی دارد و فرمود: امت من مادام که به یکدیگر محبت ورزند و امانت را ادا کنند و از حرام اجتناب نمایند و مهمان فراخوانند و نماز بر پا دارند و زکات بدهند و در خیر خواهند بود و چون این کارها نکنند به قحط و خشک سالی گرفتار شوند.
همچنین فرمود: هر گاه خدا خیر مردمی را بخواهد برایشان هدیه می فرستد. گفتند: آن هدیه چیست؟ فرمود: مهمان که با روزی خود می آید و گناهان اهل خانه را می برد.
از محمدبن قیس، از حضرت صادق علیه السلام روایت است که گفت: در محضر امام علیه السلام، اصحاب از قومی سخن می گفتند: من گفتم: سوگند به خدا که بامداد و شامگاهی نیست مگر آنکه دو سه نفر از آنان ،یا بیشتر یا کمتر مهمان منند. حضرت فرمود: فضل آن ها بر تو بیش از فضل تو بر آن هاست. گفتم: فدایت شوم! چگونه چنین است و حال آنکه من آن ها را طعام می دهم و از مال خود برایشان انفاق می کنم و خادم من خدمتشان می کند؟ فرمود: وقتی آنان بر تو وارد می شوند. از جانب خدا با روزی بسیار و وقتی می روند با آمرزش تو بیرون می روند.
منبع:
گنجینه – فروردین و اردیبهشت 1385، شماره 58 – در فضیلت مهمان، مهمان داری
http://www.hawzah.net

امیدوارم این مقاله « برکات میهمان در حدیث » برای شما مفید باشد.

منبع: پرسمان دانشگاهیان

دکمه بازگشت به بالا