امیر آقایی دچار سرنوشت نوید محمدزاده می‌شود؟

مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم گفت: با توجه به اطلاعیه‌های مداوم و مصاحبه ریاست محترم سازمان مبنی بر ضرورت رعایت قوانین نمایش فیلم‌ها و شرکت در جشنواره ها، لازم است این هر فیلمی مراحل قانونی حضور در جشنواره‌های بین الملی را طی کنند.

به گزارش همشهری، روح الله سهرابی مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم در خصوص حضور فیلم‌های ایرانی راه یافته به جشنواره ونیز و وضعیت پروانه نمایش آن‌ها گفت: پس از هر بار حضور فیلم‌ها در جشنواره‌های بین‌المللی، اغلب حرف و حدیث‌هایی پیرامون وجود یا عدم وجود مجوز نمایش فیلم در جشنوار‌ها و محافل بین‌المللی مطرح می‌شود.

او گفت: بنده قبلا هم گفته ام، نفس حضور در جشنواره و افتخارآفرینی سینمای ایران نه تنها هیچ منع و مشکلی ندارد بلکه ارزشمند و باعث خوشحالی دست اندرکاران عرصه فرهنگ و هنر و به ویژه سینما است و می‌تواند موجب بالندگی و رشد آن شود. اما موضوع از لحظه‌ای پیچیده و مشکل دار می‌شود که یک فیلم بدون طی مراحل قانونی و پیش از اقدام به دریافت مجوز‌های لازم، در جشنواره‌ها شرکت می‌کند. چنانکه در آیین نامه مربوط به نمایش آثار سینمایی آمده، فیلم‌ها برای حضور در جشنواره‌ها یا هر فضای نمایشی الزاما باید پروانه نمایش داشته باشند؛ بنابراین هرگونه تخطی از این امر تبعات سنگین و جریمه‌های خاصی را در پی خواهد داشت.

به گفته وی، در بین فیلم‌های ایرانی حاضر در جشنواره ونیز، دو «فیلم جنگ جهانی سوم» و «بی رویا» مشکلی برای حضور در جشنواره‌ها ندارند چرا که از چندماه پیش درخواست خود را ثبت کرده و در تعامل با سازمان سینمایی و شورای پروانه نمایش پیش رفته‌اند.

وی ادامه داد: اما فیلم «شب داخلی دیوار» به کارگردانی وحید جلیلوند جهت اخذ پروانه نمایش دیرتر اقدام کرده و طبق اعلام تهیه‌کننده با توجه به آماده نبودن فیلم، نسخه نهایی را ارائه نداده است. (امیر آقایی و نوید محمدزاده از بازیگران این فیلم هستند. پیش از این فیلم برادران لیلا با بازی نوید محمدزاده در کن حضور یافته بود در حالی که در ایران پروانه نمایش نگرفته بود.)

سهرابی افزود: با توجه به اطلاعیه‌های مداوم و مصاحبه ریاست محترم سازمان مبنی بر ضرورت رعایت قوانین نمایش فیلم‌ها و شرکت در جشنواره ها، لازم است این فیلم یا هر فیلم دیگر مراحل قانونی حضور در جشنواره‌های بین الملی را طی کنند. به نظر بنده تبعات و خسارت‌های عدم تمکین به قوانین موجود و مصوب و تخلف در نحوه‌ی عرضه‌ی آثار، حتما بیشتر از دستاورد احتمالی حضور در یک یا چند جشنواره خواهد بود.

مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم توصیه و تاکید کرد: فیلمسازان محترم از ارائه و نمایش فیلم خود در محافل و جشنواره ها، پیش از اخذ مجوز لازم جدا خودداری کنند تا تعاملی که سازمان سینمایی با سینماگران در پیش گرفته است، خدشه دار نشود.

سهرابی در ادامه گفت: البته فیلم دیگری که از ایران در جشنواره مذکور حضور دارد (خرس نیست به کارگردانی جعفر پناهی) اساسا پروانه ساخت یا شناسنامه‌ای ندارد که بخواهم درباره آن اظهارنظر کنم و از شواهد پیداست بیشتر نمایش یک سیاسی بازی است تا حضور یک فیلم سینمایی.

صرافی ارز دیجیتال

منبع: فرارو

کلیدواژه: امیرآقایی
حضور در جشنواره ها
پروانه نمایش
نمایش فیلم
فیلم ها

درخواست حذف خبر:

«آخرین اخبار ایران و جهان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا
منبع این خبر، وبسایت «فرارو» بوده و سایت «آخرین اخبار ایران و جهان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۶۱۲۷۴۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «آخرین اخبار ایران و جهان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

حضور «جنگ جهانی سوم» و «بی‌رویا» در جشنواره‌های جهانی مشکلی ندارد/ درخواست تهیه‌کننده «شب داخلی دیوار» برای بازبینی

فیلم‌های «جنگ جهانی سوم» و «بی‌رویا» برای حضور در جشنواره‌های جهانی مشکلی نداشته اما «شب داخلی دیوار» اخیرا درخواست مجوز داده و هنوز بازبینی نشده است.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم در خصوص حضور فیلم‌های ایرانی در جشنواره ونیز و پرسش رسانه‌ها در خصوص اخذ پروانه نمایش این فیلم‌ها افزود: پس از هر بار حضور فیلم‌ها در جشنواره‌های بین‌المللی، اغلب حرف و حدیث‌هایی پیرامون وجود یا عدم وجود مجوز نمایش فیلم در جشنوارها و محافل بین‌المللی مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: بنده قبلا هم گفته‌ام نفس حضور در جشنواره و افتخارآفرینی سینمای ایران نه تنها هیچ منع و مشکلی ندارد بلکه ارزشمند و باعث خوشحالی دست اندرکاران عرصه فرهنگ و هنر و به ویژه سینما است و می‌تواند موجب بالندگی و رشد آن شود اما موضوع از لحظه‌ای پیچیده و مشکل‌دار می‌شود که یک فیلم بدون طی مراحل قانونی و پیش از اقدام به دریافت مجوزهای لازم، در جشنواره‌ها شرکت می‌کند.

چنانکه در آیین نامه مربوط به نمایش آثار سینمایی آمده، فیلم‌ها برای حضور در جشنواره‌ها یا هر فضای نمایشی الزاما باید پروانه نمایش داشته باشند بنابراین هرگونه تخطی از این امر تبعات سنگین و جریمه‌های خاصی را در پی خواهد داشت.

به گفته وی، در بین فیلم‌های ایرانی حاضر در جشنواره ونیز دو «فیلم جنگ جهانی سوم» و «بی‌رویا» مشکلی برای حضور در جشنواره‌ها ندارند چرا که از چند ماه پیش درخواست خود را ثبت کرده و در تعامل با سازمان سینمایی و شورای پروانه نمایش پیش رفته‌اند. اما فیلم «شب داخلی دیوار» جهت اخذ پروانه نمایش دیرتر اقدام کرده و طبق اعلام تهیه کننده با توجه به آماده نبودن فیلم، نسخه نهایی را ارائه نداده است.

سهرابی عنوان کرد: با توجه به اطلاعیه‌های مداوم و مصاحبه ریاست محترم سازمان مبنی بر ضرورت رعایت قوانین نمایش فیلم‌ها و شرکت در جشنواره‌ها، لازم است این فیلم یا هر فیلم دیگر مراحل قانونی حضور در جشنواره‌های بین‌الملی را طی کنند. 

وی اضافه کرد: به نظر بنده تبعات و خسارت‌های عدم تمکین به قوانین موجود و مصوب و تخلف در نحوه‌ی عرضه‌ی آثار، حتما بیشتر از دستاورد احتمالی حضور در یک یا چند جشنواره خواهد بود. 

مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم توصیه و تاکید کرد: فیلمسازان محترم از ارائه و نمایش فیلم خود در محافل و جشنواره‌ها، پیش از اخذ مجوز لازم جدا خودداری کنند تا تعاملی که سازمان سینمایی با سینماگران در پیش گرفته است، خدشه‌‌دار نشود.

وی گفت: البته، فیلم دیگری که از ایران در جشنواره مذکور حضور دارد اساسا پروانه ساخت یا شناسنامه‌ای ندارد که بخواهم درباره آن اظهار نظر کنم و از شواهد پیداست بیشتر نمایش یک سیاسی بازی است تا حضور یک فیلم سینمایی.

انتهای پیام/

 

امیر آقایی دچار سرنوشت نوید محمدزاده می‌شود؟

دکمه بازگشت به بالا